bugün

arefe günü herkes için çok önemlidir. ama ev hanımları için daha da önemlidir. gıda alışverişine çıkılır, ev temizlenir, güzel güzel yemekler yapılır, şekerler çocuklardan saklanır.
anne babayla beraber mezarlik ziyareti.
arefe suyuyla banyo yapmak. kişinin boyunu bir arpa boyu uzatır derler. (bkz: babaanne lafları) ya da banyo sevmeyen çocuk sussun diye demiş olabilir kandırıkçı büyükler. (bkz: muzun ezik tarafının ballı muz olması)
kurbanlık alınabilir. bu aralar daha ucuz sanırım.
oruç tutulur.
diğer günlerden farklı yaşamamak.
*
Allah bazı geceler duaların reddedilmeyeceğini Peygamber Efendimize bildirmiştir. Rahmet kapılarının açıldığı gecelerden bazıları

1. Fıtr (Ramazan) Bayramı gecesi,
2. Kurban Bayramı gecesi,
3. Terviye gecesi (Zilhicce ayının 8. gecesi),
4. Arefe gecesi, (Isfehani)
uyumaktır. *
Reddediliyor sanırım, ben tarih, yer vererek detaylı, sıralamanın rakamlarına kadar dua ettim, tutmadı. Evet.
Oruç belki güzel olur.
ne zaman sıkışıp da duaya başvursam anında üçün birini aldığım için, hiç kasmayıp ossura ossura uyumaktır.

(bkz: üçün biri)
Oruç tutmak.
koyunları çözüp kurtarmaktır.
Oruç için kalktık sahura, allah kabul eder inşallah.
Önce mezarlık, bizimkilere iki çift lafım daha var. Sonra arabaya atlayıp yola koyulucam.
Büyük ihtimal trafik kazası. 3 senedir ya ramazan ya kurban illa ki yaparım ufak çaplı da olsa. Benim için bir ritüel artık ama bu sefer toplu tasimaya yöneleceğim bugün için. Başıma illa ki bir musibet gelecek ben biliyorum, alıştım zaten artık. Sonuçta kaza ve kadere iman...
Sigara iccem. Kahve iccem. Sonra yine ayni döngü. Sigara iccem. Kahve iccem.