bugün

arda turan'ın kazakistan maçı sonrası yaptığı açıklama üzerine başlayan tartışmadır

Kazakistan'a attığı altın golle Türkiyeyi zafere taşıyan genç golcü maçın ardından çok konuşulacak bir mesaj verdi:

--spoiler--
Mutlu sona ulaştık, çok mutluyuz. Bu golü, içeride oturup konuşurken, Türkiye Cumhuriyetindeki bütün halkların şehit olan evlatlarına armağan ediyorum, bütün Türk evlatlarına armağan ediyorum"

"Bu golü Türkiye Cumhuriyeti'ndeki bütün halkların şehit olan evlatlarına armağan ediyorum"
--spoiler--

video:
http://webtv.hurriyet.com...e-arda-nin-o-sozleri.aspx

bazıları burada geçen halklar ifadesine takılırken, kimisi de şehit olan herkes kürt, türk ve diğer etnik kökenlerin çocukların hepsinin şahit olduğunu vurgu yapıldığını düşünerek olumlu karşıladı.

bir başka yoruma göre ise, hem gerillanın hem de tsk'nın askerleri ölmektedir. barış artık sağlanmalıdır. şeklinde bir mesaj verildiği.

tabi ben bu kadar sığ bir ülkede bir futbolcudan en son bahsetttiğim mesajın çıkma ihtimali olmadığını düşünüyorum. yine de halklar ifadesi önemli bir ifade herşeye rağmen.

arda turan muhtemelen bu vatan için kürt,türk,çerkez kim ölüyorsa hepsi şehittir hepsi başımızın tacıdır temalı bir kardeşlik mesajı vermek istemiştir.

tabi bu tür olaylar faşistleri çok çabuk ortaya çıkarıyor. gerilla'nın neden dağlara çıktığını sorgulamadan, onların da insan olduğunu unutarak, bu ülkede yanlış giden bir sürü şey olduğunu, bir ülkede otuz senedir dağa çıkılıyorsa bunun nedeninin türkiye cumhuriyeti'nin yanlış politikaları olduğunu görmeyenler var.

terörü bitirelim kandil'i bombalayalım demeyle olmuyor bu işler. bir kişi öldürürsün bin kişi doğar. fikirler kurşun geçirmez diye işine geldiğinde bağıran ulusalcılar bile bu konu da pek bir katılar.

kendini kürt diye tanımlaayn insanlar kürt halkı diye bir kavramdan bahsetmekte gayet halklılardır. faşizm daha fazla şiddet doğrurur. daha fazla milliyetçilik daha fazla milliyetçilikle cevap bulur. bunları görmeden kuru ezber sloganlarla sorunları çözmeye çalışmak ilkelliktir
1 - belliki fettoşçu abisi hakan şükürden nasihat almış
2 - o sikimtrak golü halklara hediye etsen ne etmesen ne. bala göte gole gol diyosan bitiksin demektir.
3 - bütün halklara diyerek bir yandan gizli faşizanlık yapmıştır.
şehit cenazelerinin büyük çoğunluğunda okunan kürtçe ağıtlardan haberdar olduğunun göstergesidir.
yaşasın halkların kardeşliği kisvesi altında burjuva solculuğu yapanların, bilinmedik bir şekilde hoşuna gitmeyen durum.
ardayı tebrik ediyorum.
ne kadar milliyetçi oldugunu her fırsatta dile geitrmiştir ama yaptıgı açıklamayla ırkçı olmadıgını göstermiştir.
akıllara bir karikatürü getirmiştir:

-yine gençler öldürüldü..
+türkler mi, kürtler mi?
-bunu sormadan ağladığın zaman barış gelecek..

arda turan bunu sormadan gölünü bütün halklara armağan etmiştir, insanların ölmesi vicdanını rahatsız etmiştir. yaptığı davranış takdir edilesidir, helal olsundur.
(bkz: türk ve kürt halkları ifadesinin yanlışlığı)
bir golü bile kürt halkına çok görüyorsunuz da yaptığınız mallığı görmüyor musunuz?
ekleme: eksileyin bakalım, yediğiniz golden sonra eksileyin.
birilerinin yonlendirmesiyle yaptigi asikar. turkiye'de de konusuyordum demis. e be guzel kardesim, konusuyordun da; onune her mikrofon uzatildiginda gorevini yerine getirir gibi konuyu buralara getirmiyordun. bu ulkede her zaman teror vardi. simdi ise "dozaji yavas yavas arttirarak" sadede geliyor. akp nin muzisyenleri, oyunculari, vs kullanmasindan sonra sira gelen futboldaki uzantisidir.

24 yasinda, turkiye'de yetismis bir insanin, direk baglantisi olmadigi halde, kalkip boyle cikislar yapmasi alisilmis bir sey degil. annesi demiyor mudur "oglum karisma sen oyle seylere" diye?

not: olen teroristler sehit mehit degildir. onlar teroristtir.(nokta)
magazin basını yüzünden türkiyeden nefret eden sıradan futbolcu yalakalığı. kazakistan karşısında sahada ayyaş robotlar gibi dolanmış ve sonra kazara bir gol atmış arda. ispanyadan dönüşün yakın zamanda olacak. ee ne demişler kılavuzu meltem cumbul olanın burnı b.k dan çıkmazmış.

(bkz: meltem cumbul un kendini nepal li hissetmesi)
edit:imla
tehlikeli bulduğum açıklamadır. açıklamada beni rahatsız eden ibare şehitler ibaresinden ziyade halklar ibaresidir. ülkedeki her etnik kökeni farklı bir halk kabul etmek bence doğru değil, insanlar birbirinden bu şekilde konuşuyor zaten. ifade etmek istediği şeyi türkiye halkı ya da türk kelimesini kullanmak istemiyorsa anadolu halkı vs şeklinde de ifade edebilirdi. zira bu şekilde ifade edildiğinde türkiye' de birden fazla halk, o halkların da kendilerine ait şehitleri var gibi bir anlam çıkıyor.

insanlar farklı etnik kökenden, farklı ırktan, farklı dinden olabilirler. bu insanların tek bir millet, tek bir halk olamayacağını göstermez. sürekli halklar, milletler demek, bir millet olamamak sorun bence. bunu beceremiyoruz.
o golle türkiye kazandı türkiye de yaşayan sadece oğuz soyundan gelen ortaasya kökenli elmacık kemikleri çıkık türk ırkı değil, türkiye cumhuriyeti pasaportu taşıyan herkes kazandı.

tabiki o gol tüm türkiye vatandasının olacak 21. yy da bu tip konuların dile bile gelmemesi gerekirken bide bu sözü eleştiren ortaçağ zihniyetine sahip faşişt itler kuduruyor.
(bkz: türkleri elmacık kemikleri çıkık sanan moron)
verilebilinecek en kapsamlı en güzel mesajdır zira ülkemizde yaşayan halkların bu ülkenin barış ve huzuru için ortak savaşan evlatlarına armağan etmiştir.
her ne kadar arda karakter olarak iyi bir insan olsa da, diğer çoğu futbolcu gibi bu memleket meselelerine kafa yorduğunu pek sanmıyorum. benim düşüncem, "bu golü bütün halkımız armağan ediyorum" diyecekken heyecandan dilinin sürçtüğü şeklindedir.

hangi futbolcu ezilenin yanında oldu ki? ayrıca bu adam siyasetçi değil ki sosyal mesaj falan vermeye çalışsın... bu cümleyi başbakan kursa anlarım.

ekliyorum: bir yazarın uyarısıyla, başka bir programda yeniden bu kavramı kullandığını öğrendim. helal olsun kerataya.
bütün halklar diyerek askerde pkk ile çatışıp şehit düşen hem türk hem de kürt evlatlarından bahsetmiştir zannımca. yoksa köpekleri bunun içine sokacak bir adam değil arda.
tüm halkların yüreğine su serpilmesi ile sonuçlanmıştır. tüm halkların da çok sikindeydi afedersin.
şehit olan askerlerin kürt, laz, çerkez olabileceğinin bilincinde verilmiş bir demeçtir. dağdaki terörist leşlerine çekilmemesi gerekir.
tebrik ettiğim davranıştır.
attığı golü bütün halklara armağan etse de kazanılan 3 puan türkiye'nin ve türk halkının hanesine yazılmıştır.

şimdi burada baya bir mantık hatası var sayın seyirciler.

arda madem tüm halklara armağan etti bu golü, o zaman uefa türkiye'nin kazandığı 3 puanı tüm halklara eşit olarak dağıtmalıdır.

misal bu durumda türkler 1 puan alır, kürtler 0.5 puan, zazalar 0.3 puan alır, en az puanı hemşinliler alır kanımca.

yazık la.
dili sürçmüştür, bilmeden söylemiştir diyenlere tokat gibi yeni bir açıklama, her ne kadar yeni ortaya çıksa da star tv ye verdiği röportajda arda turan şunları söylemiştir ki;

--ispatımsı spoiler--

Hem Türk halkına hem Kürt halkına kendini Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı hisseden herkese sesleniyorum. Lütfen bu ölümler dursun. Çünkü ölenlerin hepsi bizim evlatlarımız, ağabeylerimiz, kardeşlerimiz...

--ispatımsı spoiler--
adı üstünde türk milli takımı beğenmiyosa siktirip gidebilir bir sike yaradığıda yok zaten.

(bkz: terörist)
farklı etnik kökenlerin de tek bir Türkiye halkı / toplumu / milleti içinde olduğunu görmemiz gerekiyor. Türk, Kürt, Laz, Çerkez hepsi aynı toplumun bir parçasıdır ve ikinci bir halk yoktur. Arda herhalde burada etnik köken veya toplumsal bir alt grup olarak atıfta bulunmaya çalıştı ama yanlış kelimelerle ifade etti. Artı, bunu yapacaksa sadece Kürtler için yapmamalı, diğer etnik kökenleri de sayması gerekir.

ikii ayrı halk tanımı yalnızca PKK'nın ve Kürdistan düşüncesinin ekmeğine yağ sürer.
yanlış bir armağan etmedir. ülkemizde birden çok halk olduğu doğrudur. türkler, rumlar, ermeniler vardır. ama bu etnik gruplar arasında ölümlü çatışmalar olmamaktadır. ölümlü hadiseler bir terör örgütü nedeniyle olmaktadır. halklara armağan edip ölümlerin durmasını istemek saçmalıktır.

yani arda nın armağanı kendi içinde çelişmektedir. eğer çoğul ifade ile halklara armağan ediyorsa sorun yok. ama sanırım ermeni ve rum kardeşlerimizin böyle bir hediye talepleri yok. yani gereksiz bir armağan oluyor. türkiye den bahsetmek yeterli olur. eğer arda ölümlerin taraflarlarına hitap ediyorsa hiç lafı dolaştırmadan türkiye ve pkk nın ölümleri demelidir. tabii ki böyle birşey diyemez, zaten böyle bir düşüncesi de yoktur.

arda nın bir diğer yanılgısı da konuyu ölümler diyerek genelleştirmesi. yani şehitlerle, terörist leşlerine aynı muameleyi yapması.
(bkz: ölen teröristler için saygı duruşunda bulunmak)