bugün

çok acıklı bir rumeli türküsü.
şükrüye tutkun seslendirmiştir.
ilk duyduğum andan beri severek dinlediğim güzel türkü
serpil-nihat kaya imzalı trakya türküsüdür.

Arda Boylarında

Arda Boylarında Kırmızı Erik
Helimenin Ardında On Yedi Belik

Ah Anneciğim Ah Anneciğim Yaktın Ya Beni
Bu Genç Yaşta Denizlere Attın Ya Beni

Alıverin Feracemi Anneciğim Diksin
O Kıymatlı ismail'E Kendisi Gitsin

Uy Uyan Erecebim Senin OlaĞayım
Ardalar Aldı Ya Nerde Bulayım

Arda Boylarına Ben Kendim Gittim
Dalgalar Vurdukça Can Teslim Ettim

Ah Anneciğim Ah Anneciğim Yaktın Ya Beni
(bkz: arda boylarında)*
yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar türküsünün ekürisi, kına gecelerinin değişmez türküsü.
sevdiği adamdan başkasıyla evlendirilmek yerine, arda nehri'nde intihar etmeyi seçen bir kız için yazılmıştır.

Arda boylarında kırmızı erik
Halime'nin ardında onyedi belik
Ah annecim ah annecim yaktın ya beni
Bu genc yasta denizlere attin ya beni

Aliverin feracemi annecim diksin
O kıymatli ismail'e kendisi gitsin
Uyan uyan Ereceb'im senin olayım
Ardalar aldı ya nerde bulayım

Arda Boylarına ben kendim gittim
Dalgalar vurdukça can teslim ettim
Ah annecim ah annecim yaktın ya beni
Bu genc yasta denizlere attin ya beni
ardino da yaşanmış bir aşk hikayesini anlatan acıklı türküdür.
şimdilerde sözleri anlamsız parçaları dinledikçe bu ve bunu gibi sözleri güzel, anlamlı, konusu olan türküler akla gelir.
ilk duydugumdan beri, sık dinlememe ragmen, halen ilk duydugum gun aldıgım hazzı simdi de aynen aldıgım rumeli turkusu. hikayesini de yazayım tam olsun...

--spoiler--
bir omur boyu ayrılmamak uzere birbirlerine soz veren iki nisanlı olan Recep ve zeynep'in huzurlarını koy agasının oglu ismail bozmaktadır. ismail de zeynep'e asık olmustur ve ona sahip olabilmek icin turlu yollara basvurmaktadır.

ismail zenginliginin verdigi cesaretle zeynep'in annesine niyetini acıklar, o da ismail'in elinde bulundurdugu mal varlıgına aldanarak isbirliği yapar. sevdigine bir baskasının talip olmasına dayanamayan Recep, ofkeyle aga'nın kapısına dayanır. ancak aga gucludur, kendisine karsı cıkan recep'i agır bir sekilde cezalandırır. ugradığı zulme dayanamayarak daga kacan recep'in yoklugunda, zeynep'in annesi ve aga'nın oglu, zeynep'i evlilik icin ikna etmeye calısırlar. recep'in bir baska sevdigi ve ona kactıgı söylentileri koye yayılır. ve dugun hazırlıkları baslar.

recep ve can dostu cemil ise dagda aga'nın adamlarıyla mucadele ederler. aga'nın adamlarından kurtulmayı basaran arkadaslar, bu sefer kendilerine dost gibi yaklasan dusmanlarla savasmak zorunda kalırlar.

dugun gunu sevdigini kacırmaya calısan recep, sevdigine bu dunyada kavusamaz. zeynep ve recep'in dillere destan askları, "arda boylarına ben kendim gittim,
dalgalar vurdukca can teslim ettim" dizelerini barındıran arda boyları turkusuyle dilden dile dolasır.
--spoiler--

benim bildigim hikayesi daha farklıydı sanki...
bi kac dakika once buket tv de yayinlanan turku. ne de guzel turku. cok agir huzun kokan, insanin nefesini kesen turku.
her dinlediğimde içimi titreten rumeli türküsü.. can alıcı yeri "o gıymatlı ismail'e kendisi gitsin".. sevenleri ayıran anneler varmış zamanında ne biçim şey lan.. insan sevmediği adama verilir mi allah muhafaza..
(bkz: arda boylari)
Rumeli yöresine ait en güzel türkülerden biridir. Şiddetle dinlenilmesi tavsiye edilir. *

Edit : bunu eksileyen arkadaşları arda boylarında boğmak istiyorum *
hiç hesapta yokken melodisi akla gelip dinlemek için araştırılan türkü. çok eskiden- 5-6 yıl önce- çok dinlerdim o zamanlar hatırlatamadığı şeyleri * şimdi hatırlıyor. ne aşkmış dimi.
güzel türküdür lakin şivesi değişmemiş bir trakyalıdan dinlemek şartı ile. çünkü sözlerde öyle vurgu ve atraksiyonlar var ki o şiveye sahip olmayan yapamaz. yapsa da olmaz. olmaz işte.
Şükriye Tutkun yorumuyla dinlemeside oldukça keyiflidir.
(bkz: arda turan ın boyu)
Trakya düğünlerinde kına gecelerinin vazgeçilmezi olan güzel türkü. Sarı Gelin kadar hüzünlüdür.
'arda boylarında sinemin eli
şu genç yaşta intihar etmiş deli' diye değiştirilesi şarkı.
1.75 falandır.

peşin edit:galatasaraylıyım.
1.76 falandır.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Arda_Turan

edit: daha önce yazılmış lan bu.
bir türküye bedellenir mi bir ömür?

bir türkü bir ömrün, bir bıçağın en keskin yeri olabilir mi?

"Ah annecim ah annecim yaktın ya beni.."

olur mu

olur.
fahriye güney'in çok güzel yorumladığı bir türkü. bana her dinlediğimde memleketimin özlemini yaşatan türkü.

http://fizy.com/#s/1aipi3
buram buram memleketim kokan harika türkü.

Muammer ketencoğlu' nun akordeonu ile katıldığı, deniz övünç' ün seslendirdiği güzel bir versiyonu için;

http://www.youtube.com/watch?v=lHsgfCTZbVE&feature=related
hüzünlü rumeli türkülerimizdendir.
güncel Önemli Başlıklar