bugün

Dil farkıdır. Makamda bir sıkıntı yoktur.
Dalga geçer gibi olmasıdır.
Biri arapcadir biri Türkçe.
allahu ekber ne demektir diye sorun, ülkedeki insanların %51i (çok iyimser bir rakam olsa da çoğunluk manasına) bilemeyeceği ülkemde fark aranmaktadır.
dil farkı dil. adam daha neye inandığını bilmiyor dinlerinin direği olan kelime-i şahadet, fatiha ve ihlas suresini anlamayan manasını bilmeyen adam kaynıyor bu ülke.halbuki kuran anlaşılsın uygulansın diye indirilmiştir. çok müslümanız cumayı kaçırmaz kandillerde içki içmez zina yapmayız ramazan dışında kalan 11 ay sal siki rehvan gitsin.
birini anlarsın.
"Türkçe ezan okunması konusu Meşrutiyet dönemindeki bazı aydınlar tarafından da dile getirilmişti. Bunu Ziya Gökalp şöyle şiirleştirmiştir:

"Bir ülke ki, camiinde Türkçe ezan okunur.
Köylü anlar manasını namazdaki duanın
Bir ülke ki, mektebinde Türkçe Kuran okunur
Küçük büyük herkes bilir buyruğunu Hüda'nın
Ey Türk oğlu, işte senin orasıdır vatanın.""
türkçe ezan sözleri;

"Allah en büyüktür
Allah'tan başka ilah olmadığına şahitlik ederim
Muhammed'in Allah'ın elçisi olduğuna şahitlik ederim
Haydi namaza
Haydi kurtuluşa
Namaz uykudan hayırlıdır*
Allah en büyüktür
Allah'tan başka ilah yoktur."
bi fark yoktur aslında, amaç camiye/namaza çağrıdır.
çalar saat gibi düşünün..
fakat arapçası dünyanın neresinde olursanız olun ezan okunduğunu anlarsınız.
arapça ile özdeşleştiği için arapça okunması daha mantıklıdır.
Kucuktum henuz babam derdi "haydi bizi cagirdilar gidelim" diye.
Giderdik bigun sordum babama "nedir bu cagri turkcesi yok mu bunun ?" Babam acikladiktan sonra anladim tabi.
Kuran-i kerim okurken anlamazdim mesela arapca ogrenmek yerine turkcesini okumak daha mantikli degil midir ?
Aklini kullan diyen allah degil midir ?
arapça ezanı araplar anlamaktadır. türkçe ezanı türkler. araplar arapça, türkler türkçe konuşuyor. kesin bilgi.
türkiye'de bazı orijinal marka ürünlerin birebirini, aynını yapıyorlar. bazen orijinalinden çok daha iyi oluyor. zaten bir kısmı da türkiye de üretiliyor. buna rağmen herkes gidip orijinaline sahip olmak istiyor, neden? bir şeyin bulunduğu yerde olan bir aslı vardır, bir de aslı olmayan ama yerine konmaya çalışılan vardır.
islamda esas asıldır. oyna, yala, yut, yamult, düzelt, değiştir, yorumla vs olmaması diğer semavi dinlere göre çok daha fazla ciddiye alınmıştır.
bir de günlük konuşmada bile türkçe'yi beceremeyenler var, herkes günlük ortalama 50 kelime ile türkçe konuşuyor. sonra da car car carlıyorlar.
Biri rahatsız eder, öbürü anlasilirlik ve huzur doludur.