bugün

sebebi çok eskilere dayanan durumdur;
islamiyet e bizim kadar katkıları olmadığı için bizi kıskanmaları...
türklerin arapları sevmemelerinin nedeni ya da sonucudur.
(bkz: çok da tın)
(bkz: sen bi git çay koy arap)

(bkz: şekersiz çay harareti giderir)
eğer gerçekse karşılıklı olduğunu düşündüğüm bir durum. bu sevmeme durumu atasözlerimize dahi sirayet etmiş;ne şamın şekeri ne arabın yüzü, arap yağı bol bulunca kıçına sürermiş şeklinde kendini göstermiştir. ayrıca anneni türk televizyonunda gördüm gibi birbirlerine hakaret olarak kullandıkları bir cümleleri vardı arapların.
- hey kovboy biz burda yabancıları sevmeyiz.
+ biz size bayılıyorduk sanki.

(bkz: yiğit özgür)
bizdeki arap hayranlığının sebebidir, seven sikilir siken sevilir gibi.
universite'de arkadasim olan araplarin agizlarindan dusurmedikleri "bizim dedelerimiz, ninelerimiz yoksulluktan at diskisi yemek zorunda kalmislardir, sebebide osmanlidir" laflari olayi bir nebze olsun acikliyor sanirim.

osmanli sinirlarinda yasayan turkler bolluk icerisinde oldugu icin araplarin kizmasi normal !

ben cok arap tanidim, bir tane normal diyebilecegim tip gormedim. hepsi asiri agresif, maco, saygisiz be inanilmaz pisti.

bizi sevmemeleri beni rahatsiz etmedigi gibi mutlu ediyor.
din kardeşini satan adamdan yapılması muhtemel durumdur.
+biz de kendilerini sevmiyoruz.
pislik içinde yaşayamayız biz.
türküz kardeşim var mı ötesi?
+yemeğin içine 50 kişi aynı anda elimizi kolumuzu sokmayız, yemek yediğimiz yerin yanına sıçmayız.
nankörlüktür, başka bir şey değil. osmanlı'yı emperyalist sanmak gibi dehşet bir yanılgıdan beslenen önyargıdır. oysa osmanlı denen sevgi pıtırcığı hanedan devleti işgalleri kale duvarlarına deste deste gül atarak yapmıştır, asla kan dökmemiştir, dolaysıyla balkanlardan yemen çöllerine kadar tek bir sevmeyeni yoktur, ele geçirdiği yerlerde insanlardan ağır vergiler alıp harem doldurmak bir yana, sosyal adalet ve eşitlik için herkesi maaşa bağlamıştır. diğer emperyalist devletlerden nefret edilmesi doğaldır, ama osmanlı öyle mi canım? insanlara medeniyet ve demokrasi götürmek için ta yemen çöllerine gitmiştir.

işin özü; osmanlı'dan önce bilimde, edebiyatta, felsefede, matematikte cebirde dünyanın en ileri topluluklarından olan araplar, osmanlı idaresine girdikten sonra osmanlının bilim düşmanlığı ve yasaklamaları yüzünden dünyanın en geri topluluğuna dönüştüler(aynı şey yunanlılar için de geçerli). bunu ben demiyorum araplar söylüyor. alınan ağır vergiler de cabası. aslında türkleri sevip sevmediklerini bilmem ama osmanlıyı sevmezler... kabul edin veya etmeyin osmanlı bir zamanları amerikası idi. aynı yöntemler aynı bahaneler aynı eşitlik ve adalet için oraları işgal ediyorum teraneleri...

not: osmanlı hayranı okurlar atatürk'ün osmanoğulları hakkında söylediklerini okuyun sonra karar verin...
(bkz: kuyruk acısı)
aslı hakan albayraktan öğrenilmesi gereken yalandır
arapların kendilerini osmanlı öncesinde bilimde, edebiyatta, felsefede, matematikte cebirde dünyanın en ileri topluluklarından biri olduklarını sanmalarından kaynaklanabilir.

gerçek şu ki islamiyet'in ilk dönemlerinde işgalci olarak kuzey afrika ve anadolu'ya hareket etmelerinden dolayı eski yunan arşivleri ile tanışan arapların bu tarz çalışmaları ve önemli buluşları olmuştur. ancak sadece islamiyetin ilk dönemlerinde...

osmanlı'nın arap yarımadasına adım attığı 15.yy araplar pislik içinde yaşamaktaydı, geçelim bu bilimde, felsefede masallarını! araplar bilime, sosyolojiye, edebiyata, felsefeye o kadar önem verse halife ömer iskenderiye kütüphanesindeki 500.000 cilt çok çok değerli baş yapıtı yaktırıp mısır hamamlarındaki suyu ısıtmakta kullandırmazdı. araplar yaptıkları bozgunlar sayesinde girdikleri her yeri yakıp yıkmışlar, kendi inançlarına ters düşen her türlü yapıtı yok etmişler, insanları kılıçtan geçirmişlerdir. buna en başta türkler dahildir...

ancak sonraları 12.yy dan itibaren güçleri azalmış, eskisi gibi birbirleri ile iktidar mücadelelerine girmişler, birbirlerinin kuyularını kazmışlar ve çöllerine geri dönmüşlerdir. osmanlı'nın arap yarımadasına girmesi ile kıçlarını yıkayacak su, banyo yapacak terbiye gördüklerine dua etsinler... osmanlı elbette girdiği yerlerde güller dağıtarak sevgi pıtırcığı şeklinde insanlara kucak açmış değildir, nihayetinde topraklarını almış ve vergiye bağlamış bir imparatorluktur. ama tutup araların binlerce yıldır ot çiğneyip yatmaktan başka bir halt yememesini osmanlı'ya bağlamak da saflığın önde gidenidir.

o kadar merak eden gider arap ülkelerini gezer, halk nasıl yaşıyor görür... ondan sonra dönüp sorar kendine "osmanlı 100 senedir yok, 100 senedir kaç arpa boyu yol almış bu adamlar" diye...
Osmanlıyı sömurgeci olarak görduklerinden kaynaklanan durumdur.
Halbuki bir örnek vereyim;
Necip Fazıl'a bir arap yaklaşarak fransızca şöyle der;
-Sizin atalarınız benim atalarımı yıllarca sömürdü mü?
Necip Fazıl cevap verir;
-Eğer sömürseydi bu soruyu bana şimdi türkçe sorardın. der

(bkz: helal olsun)
türkler tarafından yönetilmenin ezikliğinden kaynaklanan nefret ki birinci dünya savaşında, hiristiyan ingilizlerin yanında olarak, türk ordularını arkadan vurmuşlardır.
siyah köpeklerimize arap ismini koyduğumuzdan kaynaklanabilecek duygusal devinimdir. veyahut; o muhteşem egolarını boyunduruğumuz altına alarak kırdığımızdan da kaynaklanabilir ki; aynı komplekse dünyanın bir çok milleti, toplumu ve hatta kabilesi sahiptir.
islamiyet araplarda başladı, türklerin oldu.
petrolüde ingilizlere kaptırınca haliyle sinirli bir bir millet olduk.
Arap sosyolog Fuad Hal
birinci dünya savaşında dünyayı şekillendiren ingilizlerin politikalarının sonucudur. biz burda kısır kısır konuşalım, adamlar bizim ne konuşmamız gerektiğini planlıyorlar.

diğer taraftan, artık sevmeye başlamışlardır diyebiliriz. bugüne kadar türkiye'yi israil'in şubesi olarak görüyorlardı ama rte'nin davos çıkışı sonrası bu algı büyük oranda değişti. (bkz: rajab tayib ardogan)

bunun yanında, fransızların bizi sevmemesinden daha az değildir emin olun.
tam isabettir bizde onları sevmiyor ve nefret ediyoruz. kendi çaplarında ve kendi pislikleri içerisinde ilkel yaşamlarını sürdürsünler. türklere dokunmadıkları sürece sorun yok.
doğru önermedir.
çok doğrudur. zira hiçbir zaman türklere faydaları dokunmamıştır, yardımlarına koşmamışlardır.
siyaset piyasasındaki silikliğinden ötürüdür. türklerin iskandinav ülkelerine yan gözle bakması bir başka versiyonudur.
araplar bize bayılıyor diyen beyin fakirleri:

-talkan katliamı
-curcan katliamı
-filistin bozgunu
-şerif hüseyin ayaklanması
-suudi isyanı

gibi olayları bi araştır bakalım. ulan koca arap dunyasında birtek kaddafi seviyordu bizi o da sayenizde cennette şu an amk o zaten cekik gozlu türk olabilir diyecem de lan adamin kabilesi arap. bugünkü arap ulkelerinin kuruluşlarına bakın bakalım kimden bağımsız olmuşlar. osmanlı tüccarlıgı yapacan bari doğru yap.
türkler de araplara bayılmıyor herhalde.
kanal cephesi, arabistanlı lawrence, bunları araştırması, öğrenmesi gerek türk halkının.

ingiliz ajanı eşcinsel lawrence arapları kafalayarak kanal cephesinde türk ordusuna arkadan saldırtmıştır.

Yani şimdi bunu tarih hocamdan dinleyeli epey oldu, siz araştırın öğrenin, tek bir yere bağlı kalmayın.
güncel Önemli Başlıklar