1. 1.
  chp genel sekreteri önder sav'a göre hac ibadetinin anlamı.Kendisine hacca gideceğini söyleyen yaşlı amcaya "boşver araplara para kaptırma" deyişinden anlıyoruz bunu.

  Bir insanın kutsal kabul ettiği herhangi bir inancı olmayabilir, bunu anlar ve saygı duyarım.kendisi de epey yaşlı olan, bildiğim kadarıyla bu topraklarda doğmuş yaşamış dahası bu toprakların insanının duygularını isteklerini kendine dert edinip onlar adına ülkeyi yönetmeye talip olduğunu söyleyen bir kişi, yani bir politikacıdır.işte bu kişi Herhangi bir yabancının bile karşısında ki insanın durumunu görüp empati yaparak uygun cevabı verebilecek seviyede olması gereken bir konumda, yaşlı bir insanın kutsalıyla dalga geçmesidir bir türlü anlayamadığım.

  Düşünün bu ülke insanının oyuyla ülkeyi yönetmeye talip olan kişi, bu ülkenin insanların çok açık biçimde kutsal kabul ettiği inançlarıyla(en kötü ihtimalle çok büyük bir kesiminin) dalga geçmekte bir beis görmüyor.Bu durum kanımca chp'nin bir türlü kopamadığı faşist kökleriyle ilgilidir.Biliyoruz ki 1930'lar türkiyesinde vatandaş(chp'li kişiye denir) ve halk diye iki kavram söz konusudur.

  Çokça eski chp söyleminde rastlarız bu tavra, 1950'ye kadar da köylülerin büyük şehirlere girmesi yasaktır, iki örnek;

  "halk plajları doldurdu, vatndaş denize giremiyor."

  yada;

  "ulan öküz anadolulu! sizin milliyetçilikle, komünizm ile ne işiniz var? milliyetçilik lâzımsa bunu biz yaparız. komünizm gerekirse onu da biz getiririz. sizin iki vazifeniz var: birincisi, çiftçilik yapıp mahsul yetiştirmek. ikincisi, askere çağırdığımızda askere gelmek."

  (bkz: nevzat tandoğan)

  http://www.analiztv.com/news_detail.php?id=1054
  5 -2 ... abi bana yerversene
 2. 2.
  Ne mucize Ne efsun
  Ne örümcek ne yosun
  Çankaya yeter bize
  Kabe Arab'ın olsun...
  ...................kemalettin kamu

  Bunuda diyebilirdi şükür dememiş.

  (bkz: kabe arabin olsun bize cankaya yeter)
  2 ... kocaburun