1. 1.
  Bir bakıma doğru ama Araplar'ın hepsi puta tapıyordu diye bir şey yok bu yalan islam tarihidir.

  Aslında Araplar diğer dinleri gayet iyi biliyordu. Kuran indiğinde birçok kişi inanmayıp bu dediklerini bize daha önce anlatıyorlardı zaten senin ne farkın var demişlerdir. Bu dediğimi sallamıyorum tabi hem tarihi olarak araştırabilir hem de Kuran'da görebilirsiniz. Ama biliyorum ki çoğu kişi araştırmaktan bihaber hadi o yüzden sizin için ayeti de ben yazayım

  "Onlardan seni (okuduğun Kur'an'ı) dinleyenler de vardır. Fakat onu anlamalarına engel olmak için kalplerinin üstüne perdeler, kulaklarına da ağırlık verdik. Onlar her türlü mucizeyi görseler bile yine de ona inanmazlar. Hatta o kâfirler sana geldiklerinde: "Bu Kur'an eskilerin masallarından başka bir şey değildir" diyerek seninle tartışırlar."

  Enam suresi 25. Ayet

  Peygambere bu anlattıkların eskilerin masalları denmiş. Neden demiyor? Çünkü biliyorlar bu bilgileri zaten. Puta tapma olayı hepsi tarafından yapılan bir şey değildir.

  Neyse, ülkenin çoğu zaten daha kendi tarihinin gerçeklerini bilmiyorken Arap tarihinin gerçeklerini hiç anlayacaklarını sanmıyorum.
  4 -3 ... keyf kahyasi
 2. 2.
  Tamam.

  şimdi inci çöplüğe gidebilirsin.
  2 -3 ... sgkli yazar
 3. 3.
  islam öncesi arabistan'da arap aşiret ve kabileleri tıpkı türkler gibi farklı dinlere inanıyorlardı

  içlerinde arap mitolojisine inanan olduğu gibi musevi,hristiyan,sabilik gibi bir çok dine inanan vardı

  Tıpkı türklerde islam öncesinde maniheizm,budizm,musevilik,hristiyanlık,tengricilik,zerdüştlük dinlerinin olması gibi.
  1 -1 ... ismail gaspirali
 4. 4.
  türk-islam sentezcilerinin uydurduğu, bazı dinsiz türkçülerin de ortak olduğu yalandır. Türkler her topluluk gibi çok tanrılı bir dine inanmıştır. Erlik ve ülgen mesela göktanrının oğullarıdır. Umay ve ayzıt ise tanrıçalara örnektir.
  2 -4 ... otoriter faso kemalist
 5. 5.
  Tengricilik'in yazılı bir kitabı olmadığı için herkes bir şey sıkıyor

  Erlik zebani ülgen,umay ve ayzıt ise melektir

  Tengricilik Tek tanrılı bir dindir.
  2 -3 ... ismail gaspirali
 6. 6.
  Tanri, ic asyali atli gocebelerle, sari irmak vadisi'nden pesine taktiklariyla kacan burokratin etkilesiminden olusan cu'lar(zhou) doneminde ortaya cikti.
  Bunun yaninda siyasi-toplumsal gerileme donemlerinde soyut, bagdastirici tanri yerine daha "high concept" duruma, mekana, olaya yonelik allahlar on plana cikmis, tanri adinin da bunlarla anildigi olmustur.
  Bir dortgeni esit kesen iki dogruyla simgelenen tanri konusmazdi, o evrenin her yaninda sezilen,izlenen bir olgu kavramdi.

  Gelgelelim, bu baslik altinda mesreplerini sergileyen yahudilerin ilahi onlara sinsilik, bencillik ve kuzenleriyle ciftlesmeyi ogutler. Boylece gittikleri her yerden kovulmus, kiyima ugramislardir.

  Tanriya inanan turkler icin dunyanin her yeri sana bana memlekettir.
  1 ... basat55
 7. 7.
  Türklere de peygamber gelmiştir. Bir rivayette habilin soyudur. Akabinde bu kıymetli nesil hz. nuhun oğullarından yafesle devam etmiştir. Hun türkleri zamanı inanç ekseni her ne kadar gök tanrı adı altında tek bir tanrı kavramı gibi gözükse de bazı sapmalar var. Mesela teoman yabgu. Oğlu metehan tarafından öldürülmesi meselesi tamamen teomanın çin hakimiyetine ses çıkartmamasıyla ilgili değildir. Esas mesele dinidir. Bu bir ayrıntı gibi görünse de kimsenin dikkatini çekmez. Zira kesin olmasa bile metehanın, zülkarneyn olma ihtimali çok yüksektir. işte zaten Gök tanrı dini dedikleri bir olan rabba iman ve inanç zülkarneyn a.s. gelir. Kimse işin bu boyutunu bilmez ve sorgulamaz. O halde Ortada tek tanrı inancı varsa mutlak gönderilmiş bir peygamber de vardır. Yoksa nasıl bir olan ilahı bilebilirlerdi ki? Bilemezlerdi.
  -1 ... gazeloglu
 8. 8.
  eee, ne farkı var? "tanrı, allah, tengri" adı değişince niteliği değişiyor mu?

  bir ateist olarak çok teoloji bilmem ancak tarihi iyi bilirim. şimdi bahsettiğin "cihat" olayı, islam öncesi türklerde de "cihan hakimiyeti" diye geçen, oğuzname'de geçen, göktürk kitabelerinde de değinilen kut inancı ile birleşen, türklerin liderinin tüm dünya lideri, dünyayı ele geçirme hedefi ile cihat arasında çok bir fark yok. bu sadece etniki bir metafor değil, dini bir metafordu islam öncesi türklerde. yani resmi tarihte yazılı olan "türklerle islam benzediği için türklerin geçişleri kolay oldu" eksik bir bilgi değil. evet bazı kılıçla yaşanan olaylar da var, ama bu türk hinterlandının hepsinde değil. meselarusya'nın kuzeyi, batısı, doğu avrupa taraflarına giden türkleri islamlaştıran bazı arap alimler olmuştur. gerek ticaret gerek onları etkilemesi ile, islamiyete geçişlerini kolaylaştırmıştır. itil bulgarları mesela.
  yani islam öncesi türklerle, islam sonrası türklerin arasında dini açıdan benzerlikler vardır. fakat edebiyat, dil, bilim arap yarımadasında daha gelişmiş olduğu için etki altına almaları daha güçlü olmuştur.
  1 -3 ... daikokuten
 9. 9.
  put onları ilahlarına daha yakın hissetmelerini sağlıyor, ona tapmıyorlar. bir şıh hazretleri dedikleri zata davrandıkları gibi. fiziki bir varlıkta olmak zorunda değildir, çeşitleri vardır. sonuç ruhban sınıfının yıkılması. kıyaslanacak şeyler değil gelişim süreçleri.
  ... gafil
 10. 10.
  O yüzden sonra müslüman oldular.
  -1 ... uludag trollu