1. 1.
  türklerin bin yıllarca kendi dinleri vardı zaten. saçma bir şekilde gidip putperest arapların ayputu dinine döndürüldüler. ve araspların kuyruğuna takıldılar.
  11 -10 ... kakandoboy
 2. 2.
  Bir bakıma doğru ama Araplar'ın hepsi puta tapıyordu diye bir şey yok bu yalan islam tarihidir.

  Aslında Araplar diğer dinleri gayet iyi biliyordu. Kuran indiğinde birçok kişi inanmayıp bu dediklerini bize daha önce anlatıyorlardı zaten senin ne farkın var demişlerdir. Bu dediğimi sallamıyorum tabi hem tarihi olarak araştırabilir hem de Kuran'da görebilirsiniz. Ama biliyorum ki çoğu kişi araştırmaktan bihaber hadi o yüzden sizin için ayeti de ben yazayım

  "Onlardan seni (okuduğun Kur'an'ı) dinleyenler de vardır. Fakat onu anlamalarına engel olmak için kalplerinin üstüne perdeler, kulaklarına da ağırlık verdik. Onlar her türlü mucizeyi görseler bile yine de ona inanmazlar. Hatta o kâfirler sana geldiklerinde: "Bu Kur'an eskilerin masallarından başka bir şey değildir" diyerek seninle tartışırlar."

  Enam suresi 25. Ayet

  Peygambere bu anlattıkların eskilerin masalları denmiş. Neden demiyor? Çünkü biliyorlar bu bilgileri zaten. Puta tapma olayı hepsi tarafından yapılan bir şey değildir.

  Neyse, ülkenin çoğu zaten daha kendi tarihinin gerçeklerini bilmiyorken Arap tarihinin gerçeklerini hiç anlayacaklarını sanmıyorum.
  4 -3 ... keyf kahyasi
 3. 3.
  Tamam.

  şimdi inci çöplüğe gidebilirsin.
  2 -3 ... sgkli yazar
 4. 4.
  türkleri tek tanrıya inanıyor sanan insan beyanı.

  (bkz: animizm)
  1 -3 ... james sunderland
 5. 5.
  (bkz: erlik)
  (bkz: ülgen)
  (bkz: umay)
  (bkz: ayhan)
  (bkz: kayra)
  (bkz: mergen)
  (bkz: kubay)
  (bkz: kuyaş)
  (bkz: ak ana)
  (bkz: ay ata)
  (bkz: gün ana)
  (bkz: yel ana)
  (bkz: burkut)
  (bkz: yer tanrı)
  (bkz: gök tengri)
  (bkz: hürmüz)
  (bkz: alaz)

  ek: bunlara melek demenin zeus var diye hera'ya, mars'a melek demekten farkı yoktur. kendi hakimiyet alanı ve iradesi olan, diğer tanrılar ile doğma-doğurma ilişkisindeki varlıkların panteonundan söz ediyoruz.
  4 ... gemideninmem
 6. 6.
  kendi dinini yaratamamış toplumlar hep birilerinin arkasında kuyruğunda gezmek zorundadır. türkler birdenbire ağaç kovuğundan mı bitti. yada bir bitki gibi birden yerden mi çıktı. araplardan çook daha önceleri kendi coğrafyalarında yaşamış büyük medeniyetler kurnuş türkler kendi dinleri varken baldırı çıplak götündeki kurumuş bokla dolaşan putperestler bize din öğretecek ve biz onların kuyruğundan gideceğiz ha?? tam bir trajedi. aparların gram kendilerine hayırları yok vahşi geri berbat bir sefilliğe bu türkler kendini nasıl kaptırmış. tabi ki kılıç zoruyla. gasp ve yağma kurumlaşıp yağmadan pay kapmak için araplar birden güç kazanmış neymiş cihat. tam bir facia.
  1 ... kakandoboy
 7. 7.
  islam öncesi arabistan'da arap aşiret ve kabileleri tıpkı türkler gibi farklı dinlere inanıyorlardı

  içlerinde arap mitolojisine inanan olduğu gibi musevi,hristiyan,sabilik gibi bir çok dine inanan vardı

  Tıpkı türklerde islam öncesinde maniheizm,budizm,musevilik,hristiyanlık,tengricilik,zerdüştlük dinlerinin olması gibi.
  -1 ... ismail gaspirali
 8. 8.
  türk-islam sentezcilerinin uydurduğu, bazı dinsiz türkçülerin de ortak olduğu yalandır. Türkler her topluluk gibi çok tanrılı bir dine inanmıştır. Erlik ve ülgen mesela göktanrının oğullarıdır. Umay ve ayzıt ise tanrıçalara örnektir.
  2 -4 ... otoriter faso kemalist
 9. 9.
  Tengricilik'in yazılı bir kitabı olmadığı için herkes bir şey sıkıyor

  Erlik zebani ülgen,umay ve ayzıt ise melektir

  Tengricilik Tek tanrılı bir dindir.
  1 -3 ... ismail gaspirali
 10. 10.
  Tanri, ic asyali atli gocebelerle, sari irmak vadisi'nden pesine taktiklariyla kacan burokratin etkilesiminden olusan cu'lar(zhou) doneminde ortaya cikti.
  Bunun yaninda siyasi-toplumsal gerileme donemlerinde soyut, bagdastirici tanri yerine daha "high concept" duruma, mekana, olaya yonelik allahlar on plana cikmis, tanri adinin da bunlarla anildigi olmustur.
  Bir dortgeni esit kesen iki dogruyla simgelenen tanri konusmazdi, o evrenin her yaninda sezilen,izlenen bir olgu kavramdi.

  Gelgelelim, bu baslik altinda mesreplerini sergileyen yahudilerin ilahi onlara sinsilik, bencillik ve kuzenleriyle ciftlesmeyi ogutler. Boylece gittikleri her yerden kovulmus, kiyima ugramislardir.

  Tanriya inanan turkler icin dunyanin her yeri sana bana memlekettir.
  1 ... basat55