bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Surekli olarak Turk - Arap ilişkilerine balta vuran, gerçekliği konusunda çok ciddi bir araştırma yapmadığım iddia.
  4 -3 ... merakli
 2. 2.
  arap dünyasında yaşanan sıkıntının sebebidir.
  (bkz: alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste)
  3 -1 ... goruntuvarsesyok
 3. 3.
  araplar tarafından yapılması beklenen ve yapılmış olan olay
  1 -2 ... wanderer
 4. 4.
  osmanlı'nın güneydeki bütün cephelerinde yenilmiş olmasının verdiği eziklikten kurtulmak için tek bahanemiz. musul ve kerkük de dahil olmak üzere suriye'yi dahi bırakıp geri çekilmemizin ardından mekke ve medine civarındaki birtakım kabilelerinin ingilizlerle ortak faaliyetlerini bütün arap dünyasının kaderi yapmamız. filistin, lübnan, ürdün, ırak, suriye.. bütün bunların arap halkı isyan etmemişken ve biz buraları boşaltmışken arap dünyasında yaşanan sıkıntının sebebini bağladığımız tek şey.

  tek kelimeyle "almanlar yenildiği için biz de yenilmiş sayıldık" ın tezahürüdür, anlayabilmek isteyenler içinse:

  (bkz: 1916 arap isyani)
  5 -11 ... westphalia
 5. 5.
  --spoiler--
  Osmanlı topraklarındaki Arapların, imparatorluğa karşı ilk başkaldırıları emperyalist Batı devletlerinin teşvik ve misyoner okullarının ortak gayretleri sonucu olmuştur. Böl, parçala ve yönet sonucu imparatorluktan ilk koparılan Hıristiyan Araplar olmuştur. Müslüman Arapların ve tebeânın koparılması daha sonra olmuştur.
  Başlıca görevi, Araplara Türk düşmanlığı aşılamak olan misyoner okullarının ilki M.Ali Paşanın oğlu ibrahim Paşa zamanında açılmıştır. Din faktörünü kullanan ingilizler, Hıristiyan Araplara ayrılıkçı fikirleri kolaylıkla aşılayabiliyorlar ve böylelikle Arabın Arabi ayartması sonucu Müslüman Arapları da kışkırtıyorlardı.
  Osmanlı Devletinin Birinci Dünya Savaşına katılması üzerine, ingiltere iki Osmanlı toprağı üzerinde kendi egemenliğini ilan etti. Birincisi, 5 Kasım 1914;te Kıbrısın ingiltereye ilhakı; ikincisi ise, 18 Aralık 1914de Mısır üzerinde himaye kurduğunu, ilân etmesidir. Wilson’un 14 maddelik Prensipleri Mısır Milliyetçilerinin bağımsızlık umutlarını artırmıştı ingilterenin baskısı, ayaklanmaları iyice şiddetlendirdi. Bunun üzerine ingiltere, 28 Şubat 1922de Mısırın bağımsızlığını kabul etmek zorunda kaldı.
  Balkanlardaki Hıristiyan tebaaya nazaran geç kalmış olmakla birlikte Araplar arasındaki milliyetçilik hareketleri de Mehmet Ali Paşa ile başlamıştı. Milliyetçi fikirlerin sahiplerinden Şerif Hüseyin Paşa, 1909da Mekke Emirliğine tayin edilmişti. Hüseyin, 1912den itibaren bağımsızlık için ingilizlerle anlaşma yollarını aramaya başladı. 1915te ingilizlerle anlaşan Şerif Hüseyin Paşa, gelecekte kuracağı bağımsız Arap Devletinin garantörlüğü için söz aldı. 5 Haziran 1916da Mekkedeki Türk Garnizonuna ani bir saldırı ile Arabistanda ayaklanmayı başlattı. ingilterenin desteği ile Hicaz bölgesini ele geçirdi ve kendisini de 2 Kasım 1916da Arapların Kral ilân etti ve saldırılarına devam ederek bütün Arabistanı ele geçirdi. Oğlu Faysal komutasındaki birlikleriyle, Osmanlıların Gazzedeki ordularını arkadan vurdurdu. Suriye;de mağlûp olmamıza sebep oldu. Suriye ye Irak dışındaki Arabistan topraklarına hükmeden Şerif Hüseyin, 1917de I. Dünya Savaşından çekilen Rusyanın bütün gizli belgeleri açıklamasından sonra, ingilterenin büyücek bir Arabistanın mevcudiyetindense, Anadolu gibi parçalanmış bir Arabistan in bulunmasında daha fazla çıkarı olduğu düşüncesini öğrenince,Büyük Arabistan kurma hayali suya düştü. ingiltere, Kral Hüseyinin Arap Devletini parçalamak için harekete geçti.
  Fransızlar tarafından Suriyeden kovulan Faysal, ingilizler tarafından Irak Krallığına getirildi. 1920-33 arası Iraka hükmetti,. Böylece, I. Dünya Savaşından sonra Ortadoğu ve özellikle Osmanlı toprakları Türkiye, Fransa ve ingiltere arasında paylaşılmış oldu. Tüm yaşamı boyunca Siyonizm taraftarı olan Winston Churchil, Filistin için hazırladığı Beyaz Kitapta, Ürdünde Filistinden ayrı bir politik yapı düşünmüş ve Şeria Nehrinin batısında Yahudiler için bir milli yurt Yahudi olmayanlara da eşit haklar vaat etmiştir. 1921lere kadar olan Kürtlere özerklik ya da bağımsızlık, Anadoludaki milli hareketle gündemden kaldırılmıştır.
  Parçalanmış bir Ortadoğunun bulunmasını çıkarlarına daha uygun bulan, Batı ve özellikle ingilizler, her türlü desise ve hileden sonra Osmanlı imparatorluğunu parçalayarak, Batının uydusu olmaktan ileri gidememiş bir çok küçük devletçikleri, ortaya çıkardılar. Bunların dışında, Irak, Suriye, Lübnan, Filistin, Ürdün, Suud, Yemen, Hadrantut, Umman ve Kuveyt gelmektedir. Batılılar, bu devletlerin sınırlarını jeolojik, coğrafi, dini, ırki, sosyolojik, etimolojik vs. gibi herhangi bir esasa dayandırarak değil, sınırların çizildiği zamandaki ve gelecekteki çıkarlarını koruyacak biçimde ve diledikleri gibi çizdiler.
  --spoiler--

  kaynak:tatlı su levreginin tezi.
  8 ... tatlı su levregi
 6. 6.
  her ne kadar içeride ihanet sayılsada arapların cehaletlerinden yaptıkları şeydir.biliryoruz ki milletler hakettikleri gibi yönetilirler.
  bir abbasi halifesi halkına baskı uygularken bir yönetici şöyle demiştir:Neden sende bu halka Hz.ömer gibi davranmıyorsun der.
  Abbasi halifesi: Sen bana ömer'in halkını ver bende de sana adaletini sağlayayım.evet Peygamberimizde arab soyundan gelmedir. Ama o insanların en yücesidir.ondan sonraki nesilin yavaş yavaş bozuldugu söylenirse eğer o arap ihanetinin nasıl geliştiği anlaşılacaktır.Zaten osmanlı kötü günler geçirmektedir güneş batmayan imparatorluk olan ingiltere müthiş bir propoganda uygulayıp ki (bizde dünyaya hükmederken bunu yaptık.)parçala ve yok et mantıgı ile ilerlemiştir. sorun araplarda degildir.sorun var olan kötü yönetimin iyice hasta adamı sarmasıdır.
  1 ... cakma konvers
 7. 7.
  (bkz: Arabistanlı Lawrence)
  2 ... sapka yapamayan cuheyla
 8. 8.
  (bkz: ne edersen kendine edersin kendi kendine)

  Şu anki arap dünyasının içerisinde bulunduğu fena durumun sebebi olarak gördüğüm olay.
  5 ... fuzuli
 9. 9.
  ilk olarak bir filistinlinin agzindan net olarak duydugum cümleydi. anlattigina göre ürdünün vefat eden krali hüseyinin babasinin ihaneti yüzünden filistin elden gitti ve israil devleti kuruldu. bunu söylerken ne kadar derinden ve hayiflanarak söyledi hala aklimda izi kalmistir. adeta keske osmanli gelsede bizi kurtarsa diyen bakislarini unutamam hala.
  2 -1 ... antepli
 10. 10.
  (bkz: bulgar ların osmanlı ya ihaneti)
  (bkz: yunan ların osmanlı ya ihaneti)
  (bkz: sırp ların osmanlı ya ihaneti)
  (bkz: amerikan ların osmanlı ya ihaneti)
  (bkz: ingiliz lerin osmanlı ya ihaneti)
  (bkz: fransız ların osmanlı ya ihaneti)
  (bkz: italyan ların osmanlı ya ihaneti)
  (bkz: rus ların osmanlı ya ihaneti)
  (bkz: ulan ne bela varmış başımızda)
  3 -1 ... hicbirseygorundugugibidegildir