1. 1.
  Surekli olarak Turk - Arap ilişkilerine balta vuran, gerçekliği konusunda çok ciddi bir araştırma yapmadığım iddia.
  4 -3 ... merakli
 2. 2.
  arap dünyasında yaşanan sıkıntının sebebidir.
  (bkz: alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste)
  3 -1 ... goruntuvarsesyok
 3. 3.
  araplar tarafından yapılması beklenen ve yapılmış olan olay
  1 -2 ... wanderer
 4. 4.
  osmanlı'nın güneydeki bütün cephelerinde yenilmiş olmasının verdiği eziklikten kurtulmak için tek bahanemiz. musul ve kerkük de dahil olmak üzere suriye'yi dahi bırakıp geri çekilmemizin ardından mekke ve medine civarındaki birtakım kabilelerinin ingilizlerle ortak faaliyetlerini bütün arap dünyasının kaderi yapmamız. filistin, lübnan, ürdün, ırak, suriye.. bütün bunların arap halkı isyan etmemişken ve biz buraları boşaltmışken arap dünyasında yaşanan sıkıntının sebebini bağladığımız tek şey.

  tek kelimeyle "almanlar yenildiği için biz de yenilmiş sayıldık" ın tezahürüdür, anlayabilmek isteyenler içinse:

  (bkz: 1916 arap isyani)
  5 -11 ... westphalia
 5. 4.
  her ne kadar içeride ihanet sayılsada arapların cehaletlerinden yaptıkları şeydir.biliryoruz ki milletler hakettikleri gibi yönetilirler.
  bir abbasi halifesi halkına baskı uygularken bir yönetici şöyle demiştir:Neden sende bu halka Hz.ömer gibi davranmıyorsun der.
  Abbasi halifesi: Sen bana ömer'in halkını ver bende de sana adaletini sağlayayım.evet Peygamberimizde arab soyundan gelmedir. Ama o insanların en yücesidir.ondan sonraki nesilin yavaş yavaş bozuldugu söylenirse eğer o arap ihanetinin nasıl geliştiği anlaşılacaktır.Zaten osmanlı kötü günler geçirmektedir güneş batmayan imparatorluk olan ingiltere müthiş bir propoganda uygulayıp ki (bizde dünyaya hükmederken bunu yaptık.)parçala ve yok et mantıgı ile ilerlemiştir. sorun araplarda degildir.sorun var olan kötü yönetimin iyice hasta adamı sarmasıdır.
  1 ... cakma konvers
 6. 5.
  (bkz: Arabistanlı Lawrence)
  2 ... sapka yapamayan cuheyla
 7. 6.
  (bkz: ne edersen kendine edersin kendi kendine)

  Şu anki arap dünyasının içerisinde bulunduğu fena durumun sebebi olarak gördüğüm olay.
  5 ... fuzuli
 8. 7.
  ilk olarak bir filistinlinin agzindan net olarak duydugum cümleydi. anlattigina göre ürdünün vefat eden krali hüseyinin babasinin ihaneti yüzünden filistin elden gitti ve israil devleti kuruldu. bunu söylerken ne kadar derinden ve hayiflanarak söyledi hala aklimda izi kalmistir. adeta keske osmanli gelsede bizi kurtarsa diyen bakislarini unutamam hala.
  2 -1 ... antepli
 9. 8.
  (bkz: bulgar ların osmanlı ya ihaneti)
  (bkz: yunan ların osmanlı ya ihaneti)
  (bkz: sırp ların osmanlı ya ihaneti)
  (bkz: amerikan ların osmanlı ya ihaneti)
  (bkz: ingiliz lerin osmanlı ya ihaneti)
  (bkz: fransız ların osmanlı ya ihaneti)
  (bkz: italyan ların osmanlı ya ihaneti)
  (bkz: rus ların osmanlı ya ihaneti)
  (bkz: ulan ne bela varmış başımızda)
  3 -1 ... hicbirseygorundugugibidegildir
 10. 9.
  empati kuramadigimizin gostergelerinden olan tumce.
  kendimizi birazcik baskalarinin yerine koyabilsek sorun olmayacak. ben-merkezci bir bakis acimiz var hayata millet olarak.
  ya adamlar bagimsizlik firsati bulmus, niye baska bir milletin egemenligi altinda kalsin ki... kaldi ki bunu yunanlilar, sirplar, arnavutlar, ermeniler, bulgarlar vb bir ton millet yapti. bir tek araplar degil. hakli olarak bagimsiz olmak istiyorlar.
  biz ki bagimsizliga en cok onem veren millet olarak yetistirilmisiz. atamizin 'bagimsizlik benim karakterimdir' soznunu hedef bilmisiz. peki baskalarinin bagimsizlik hakkina niye tecavuz ediyoruz? bir millet ne kadar mutlu da olsa, neticede egemenlik altinda oldu mu, bagimsizlik istemek hakkidir. biz cinlilerin egemenligine kac defa girdik, kursatlarla , kutluklarla bagimsizligi bosuna mi kovaladik?
  burada araplari savunmuyorum kesinlikle.sadece birazcik kendimizi elestirmek ve baskalarinin yerine koymak gerektigini dusunuyorum.
  -1 ... kafkaesque