bugün

son dönemde yaza girilirken özellikle istanbul'un merkezi yerlerinde (eminönü, taksim vb.), zaman zaman yerlileri "azınlık" durumuna düşürecek kadar çok sayıda gördüğümüz, arap coğrafyasından kopmuş gelmiş esmer halkların hücumundan sözediyorum.

sanırız bu iktidar döneminde türkiye'yi ve istanbul'u "keşfetmiş" olmaları bir tesadüf sayılamaz. türkiye'nin arap coğrafyasına "kağıt üzerinde laik" rejimiyle, tam amerikancı bağımlılığıyla, iktidarın ortadoğu'da "yeni osmanlı"cılığa soyunma politikalarıyla, bir "model" ülke olarak pazarlandığı bu dönemde arap halklarının da bizim ülkemize ve istanbul'a merakı elbette şaşırtmıyor.

işin ticari yanına bakılırsa, asıl "arap baharı"nı istanbul sermayesinin yaşadığı da söylenebilir. zira arap turistler istanbul'un tarihsel değerlerini, kültürel mirasını, müzeleri, sergileri filan merak edip gezmekten ziyade, çılgınca alışveriş yapıyorlar.
ortak buluşma noktası için:

(bkz: cevahir alışveriş ve eğlence merkezi)
Doğru sandığım bir olaydır.
Demek geçen antalyadan ankaraya giderken bu yüzden yolda bir sürü arap arabası gördüm.
(bkz: parçalar yerine oturuyor)
yazı klimalı alışveriş merkezlerinde geçiren arap turistlerin var olduğu gerçeği olan hücum.
ramazan ayında kendi memleketinde oruç yiyememenin yaz dönemine denk gelmiş olmasıyla bahaneleştirilmiş eylemi.
taksimde yoğun olarak görülen turistlerdir. uzaylılarla dost olduğumuzu sanmıştım, meğer onlar arap turistmiş.
son derece memnun olduğum durumdur. mağazacı arkadaşlarımdan aldığım istihabrata göre, eşşek yüküyle para harcıyorlarmış. komşuda pişer, bizede düşer.
doğrudur. istanbul a 2 hafta önce gittim. taksim de 1 saat kadar takıldım sonra şişli ye geçtim. taksimde inanılmaz sayıda arap a benzettiğim insan vardı. şişli den 2-3 saat sonra da ankara ya yolculuk başladı zaten. *
hiçbir sakıncası olmayan hücumdur. ülkeye faydaları olacaksa buyursun gelsin hepsi. bir keresinde bir arap kafilesi şehrimizdeki alışveriş merkezini gezmeye gelmişlerdi. o zamanlar bilirsiniz kapakları değişebilen efsane telefonlar vardı. adam bir telefon alıp farklı renkte kapak almak yerine aynı telefonun 4 farklı renginden almıştı. olaya biraz yüzeysel bakalım, neticede turisttir para harcar. 3 tane cimri alman* geleceğine aynı sayıda arap gelsin. en azından ülkeye bi faydaları olur.
(bkz: altına hücum)
(bkz: istanbul un taşı toprağı altın)