bugün

arap isyanını örgütleyip yöneten, arapların osmanlıya ihanetinin baş aktörü olan ingiliz thomas edward lawrence'in arap isyanı sırasında kullandığı tüfektir.

ingiliz yapımı Lee Enfield SMLE 3 model şu tüfek;
görsel
görsel

şimdi "bize ne amk lawrence'in tüfeğinden, her halta başlık açıyorsunuz" diyeceksiniz.
öyle değil.

bu tüfek 1915 yılında çanakkale savaşları sırasında esir edilen ingiliz askerlerinden ele geçirilmiştir.
daha sonra tüfek, türk hükümeti tarafından emir faysal'a hediye edilmiştir.

emir faysal'da kendisine hediye edilen bu tüfeği, lawrence'e hediye etmiş ve tüfeğin arap isyanında bize karşı kullanılmasını sağlamıştır.
lawrence arap isyanı boyunca bu tüfeği kullanır ve öldürdüğü her türk askeri için tüfeğe bir çentik atar.
5 türk askeri öldürdüğü için tüfekte 5 çentik vardır.
görsel
araplara karşı nefretimi biraz daha perçinlemiş tüfek.
aynen araplar isyan etmedi. lawrance kültür ateşesi, şerif hüseyin de mahalle bakkalıydı zaten.

1. dünya savaşında britanya ordusunda 1 milyon mısırlı arap vardı. bak bu sadece mısır'dan silah altına alınan arapların sayısı. bir o kadar da diğer arap sömürgelerinden alınan asker var.

fransa ve italya'ya hiç girmiyorum bile.

halifeliği kaldırdılar, islam alemini böldüler diye ağlayanlar bir söylesin bakalım; islam halifesinin cihad çağrısına kaç arap cevap vermiş?

gavurlar tarafından koyun gibi silah altına alınıp mayın eşeği gibi en önden sürüldüler cephelere. içlerinden 1 tanesi de çıkıp ingilize, fransıza, italyana baş kaldıramadı.

hala araptan sadakat, asalet, onur bekleyen mallar var ya ben ona yanıyorum.

filistin'de, hicaz'da doğradıkları askerlerimizin kanları kurumadı daha.