bugün

neden mi hep o coğrafyaya peygamber gelmiş sanıyorsunuz.
neden mi hep cahiliye devri bahsedilmiş.
günümüzde cahiliye devrinin alası var oralarda.
Meclis yapısı bir çok insanın ortak çıkarı için birlikte halkı emcüklediği bir yapıdır, ancak monarşik yapılar ise sadece bir ailenin veya bir bireyin halkı emcüklediği bir yapıdır, bundan dolayı monarşilerde güç paylaşımı olmadığından isyan çıkma potansiyeli daha fazladır. çocukların oyuncakları paylaşamadığında kavga etmeleri gibi.

Mesele burada halktan ziyade, yönetim sistemidir. Eğer yönetimdeysen ve halkı emcüklemek isteyen diğer kişileri yönetime dahil etmezsen, o kişilerde ya seni tahtan indirmeye çalışır yada halktan alabildikleri kadar kitleyi almaya çalışırlar, dolayısıyla bu tür sistemlerde sık sık rejim değişikliği ve bölünmeler gerçekleşir.

Eğer koyunları emcükleyeceksen, diğer vahşi kurtları da hesap edeceksin, diğer kurtlara hiç pay vermezsen seni parçalara ayırıp öldürürler, sofranı diğer kurtlarla da paylaşman lazım hayatta kalman için, meclis işte bu kadar önemli bir şey.

Ve eğer adaletsizlik yapmak istersen meclis daha iyidir çünkü senin arkanda, yanında seni koruyup kollayacak bir sürü kurt vardır, bu kurtların kardeşliğidir, monarşide ise en ufak bir kötücül eylem yaptığında diğer hiç bir şey paylaşmadığın kurtlar hemen bunu fırsat bilip senin aleyhine harekete geçerler.

Meclis sistemlerinde inan bana çok daha fazla adaletsizlik ve kötülük vardır ama en azından ülke parçalara ayrılmaz.

edit: Bazıları olayı dine yormuşlar, ancak dinden ziyade yönetim sistemi ile alakalı bir durum. mesela iran da müslüman rejim ancak cumhuriyet, meclis var, ve kendilerini epey iyi bir şekilde koruyup, güçlerini korumaya ve büyümeye devam ediyorlar. Bende herhangi bir dine inanmıyorum mesela ama bir dinden nefret ediyorsunuz diye her negatif şeyi dine bağlamayın.
sadece arap devletleri değil, tüm müslüman devletler cahil cühela yatağıdır.
Gerek ırak gerekse Suriye'nin ve türlü Arap devletleri birbirlerini yerken, Avrupalıların bir güzel petrolünü altınını sömürmesiyle aşikar olan durum. Adamlar birbirlerini öldürüyor onlar şömine önünde viski tokuşturuyorlar.