bugün

Gerek ırak gerekse Suriye'nin ve türlü Arap devletleri birbirlerini yerken, Avrupalıların bir güzel petrolünü altınını sömürmesiyle aşikar olan durum. Adamlar birbirlerini öldürüyor onlar şömine önünde viski tokuşturuyorlar.
aslında bakar iseniz toplulukların büyük bir kısmı aptallardan oluşur.

mesela eskiden araplar neden başarılıydı. çok zekilerdi birden beyin uyuşturan bir yıldırım düştü hepsi mal mı oldu?

hayır...

tarihin bir döneminde zeki insanlar değer gördü çünkü ortaya çıkardığı bilgiler avantaj yaratabiliyordu bu sebeple yöneticiler zekilere yatırım yaptı. sonrasında yaşanan olaylar değilşen otoriteler zeki insanları değersizleştirdi. aptal itaat eden moronların kıymeti arttı. sorgulamayan araştırmayan basit bir hayat yaşayıp ot gibi ölüp gidenler kabul gördü. ve zamanın ihtişamlı kentleri şu an birer beton yığını.

aslında burada ufak bir etken olarak görsem de osmanlının merkezi otorite açlığı da bir sebep. büyük bir sebep değil ama sebeplerden bir tanesi. mesela bölgesel otoriteler merkezileşmeye uzak oldukları için bir köy aptalları yüceltir iken bir köy zekileri sahiplenebilirdi. fakat her şeyi merkeze bağlama ve tek düze hantal bir yapıya çekme yarışı da bu işin altına benzin döken etkenlerden bir tanesidir. mesela almanyanın her kasabası mı aşırı zeki insanlar ile dolu aşırı kültürlü aşırı iyi eğitim veriyor. hayır... ama zeki insanların değer göreceği düzeyde yerel otonomi var.

edit: güçlü bir etken aramak ister isek de dini otoritelerin gücünün artışı bir sebeptir. mesela araştırmak sorgulamak gibi şeyleri gereksiz gören bir dini otoritenin o coğrafyalara neler yapabileceğini de görüyoruz. tam tersine araştırmayı ve keşfi teşvik eden bir dini otorite ya da yerel otorite ya da hangi sınıfsal zerzevat ise. o coğrafyaların birer ilim merkezi olmasını sağlayabilirdi.
sadece arap devletleri değil, tüm müslüman devletler cahil cühela yatağıdır.
ortadoğuda çok din var ve aşırı maruz kalıyorlar. dinden kurtulursalar bi 20 yıla gelişirler bence. en çok dinsizlik ortadoğuya lazım. allahla kandırılıp saçma sapan şekilde yaşıyorlar. buna gerek yok.
neden mi hep o coğrafyaya peygamber gelmiş sanıyorsunuz.
neden mi hep cahiliye devri bahsedilmiş.
günümüzde cahiliye devrinin alası var oralarda.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.