bugün

ülkenin %5 i bile arapça bilmezken günde 5 kere sokaklarda hoparlörden arapça bağırış çağırış sesleri gelmesi durumudur.

o sesi duyup camiiye gidenler ne hoparlörden ne dendiğini bilirler, ne de içeride vaaz verilirken ne söylenmek istediğini anlarlar. böylece kendilerini kandırıp evlerine geri dönerler.

türkçe bir çağrı olsa çok daha mantıklı olacak bir durumdur. en azından insanlar ne dediğini anlayabilir.
bir şey bildiğini sanan yazar söylemi. ilkokul 5 de bari din derslerini dinleseymiş namaz surelerinin dahi mealleri ile ezberletildiğini bilirmiş. neyse ALLAH AKIL FiKiR VERSiN.
(#18368761)
o değil de, hadi bu durumu geçtim ezan okumayı beceremeyen bet sesli insanlar yüzündendir çekilemezliğin sebebi.
sen o sesle, nağmelendirmeyi bile beceremeden ibadete çağırırsan insanları kim gelsin?
güzel okunan bir ezandan daha güzel ne olabilir ki, halkımız tam anlamını bilmese bile içgüdüsel olarak anlıyor o ezanın namaza davet olduğunu, güzel okunan ezan aynı zamanda ruhu namaz öncesi stabilize eder ve böylece arındırır da. Ezanı gerçek anlamda güzel okuyan o kadar az müezzin kaldı ki ezandan nefret ettirdiler, namazdan soğuttular doğrudur, ezan sesi normalde işte bu yüzden çıplak sesle ve vakitsel makamına uygun okunmalıdır, yoksa ruh dengeleneceğine ve arınacağına, limon suyu gibi sıkılır ve geriye posası kalır.
vaktiyle bu zihniyetin ezanı türkçeye çevirtme girişimlerine neden olmuştur.
Anlamadığı şeylere tapmak müslümanların adeti olduğundan şaşırılacak bir durum değil.
işin garibi böyle düşünen ve konuşan pezevenkler de malesef öldüklerinde tıpkı müslümanlar gibi cenaze namazı kılınıp defnediliyor. bunların cesetlerini yakıp küllerini denize dökmek lazım gelirken ne diye namazı kılınır onu anlamam işte.
iq yokluğu-bak eksikliği demiyorum-olanların türkçeye çevrilmesini talep ettikleri islam dini ibadet çağrısı. Ulan geçtim senin gavurluğundan, sen bir hristiyana gidip siz niye çan çalıyorsunuz trompet çalsanıza diyebilir misin, bir yahudiye gidip bu duvarın önünde ne ağlıyorsunuz gelin bugünde gülelim diyebiliyormusun.

Tamam kafan basmıyor ama bari laiklik ilkesini adam gibi öğrende devletin dine müdahale etmemesi ilkesini kafana sok.