bugün

Ön tarafta yolcu koltuğunda oturan kişi ani bir fren durumunda kafasını ön panele sertçe vurararak beyin sarsıntısı geçirebilir.

Kolpacino filminde bu şekilde ölen bir adam vardı. Komedi filmi ve sahne biraz değişikti ama mantık çok tutarlı.
Alışkanlık olmuştur. Benim de elim gidiyor hatta bazen öyle bilinçsizce yapıyorum ki taktığımı inerken fark ediyorum.
mecburan takıyoz mk.

takmayınca marş basmıyor.
araca biner binmez taktiğim gibi, takmayanları uyarır, yolcu koltuğunda takmayan varsa da hareket etmem.

geçenlerde bindiğim bir taksideki şoför kemer konusunda dert yanıyordu. sürekli inip bindiği için zor oluyormuş. ilk başta biraz ikna etmeye çalışsam da. en son söylediği söz üzerine ne halin varsa gör dedim kendi kendime. direksiyondan tuttuğu için kendini sabitleyebilirmiş kendisi, kaza anında fırlamazmış veya kafasını oraya buraya çarpmazmış. umarım bir gün elleri götüne monte olmaz.

emniyet kemerinin önemini bilen insandır.
Benimdir o.
olması gereken insandır. hayatınızı önemsemiyorsanız siz bilirsiniz tabii.
Amerikalılar trafik kazalarının etkisini azaltmak için filmlere emniyet kemeri sahnesi ekliyor. Bunu yapmak zorunlu değil ama nasıl ki amerikan bayrağı gösterince ülkenin tanıtımına, milli birlik ve beraberliğe katkı sağlamaya yönelik bir hareket olarak size devlet tarafından teşvik veriliyor işte emniyet kemeri mevzusu da böyle.

Kamu spotu çekmek yerine her filmde emniyet kemeri takmayan kötü adamın ön camdan nasıl uctugunu ve perte çıktığını göstere göstere duygusal bir koşullama da yapıyorlar. Kötüler takmaz iyi adamlar takar gibi.

Bizim de böyle mesajı gizli veren kamu spotlarına ihtiyacimiz var. Davranış değişikliği oluşturmak için mesajı siz kendiniz çıkarmalı ve kendi fikriniz olduğunu düşünmelisiniz.

Aynı inceptionda geçen fikir ekme muhabbeti gibi.
Araba Coupe olduğundan kapı kapanır kapanmaz direk uzatıyor yavrucak kırmıyoruz...
araba kullanmaya başladığımdan beri şahsımda aralarında bulunmaktadır. benimdir diyenlerin hepsi gardaşımdır.

trafikte ne olacağı belirsiz ama misal istanbulda ne zaman ne olacağı 5 kat daha fazla belirsiz. kırmızı ışıkta 10 tane araç dururken arkadan ( ceo sanki pezevenk cep telefonundan şirkete talimatlar yazarken öndeki arabaların durduğunu fark edemiyor o kadar meşgul ) son sürat gelip 2-3 tanesini yamultan angutlar var. durduğu yerde yanımdakine arkadan vurdu. öndeki adam o şiddetle savrulup suratını çarptı direksiyona ağzı burnu kırıldı hemen yanımdaki araçta. şirketteki arkadaşlar 10 senedir takmıyorlardı. ta ki emniyet kemeri cezası afedersin boru kıvamına gelene kadar. şimdi seve seve takıyor hepsi. takın mutlaka. sıkıyor yeaeaea dersin sonra allah korusun 1.5 metre toprağın altına koyarlar daha fazla sıkılırsınız orada..
Emzik kullanmayan insandır.
Benimdir. Ön, arka fark etmez.
Benimdir..

Önce oğlum uyarır hareket etme baba kemerini tak diye ..
benimdir.

ama benden önce hanımdır. sanki emniyet kemeri ile birlikte biniyor araca hayrete düşmemek elde değil. öpüldün canım.
şahsen nazarımda kraldır.

her zaman takdir etmişimdir böyle insanları. arabaya biner binmez ilk iş olarak emniyet kemerini takıyorlar. üşenmeden amk.

o kemeri mandalından tutacaksın çekip göbeğine göre ayarlayacaksın, yetmezmiş gibi bir de "çık" sesini duyana kadar yuvasına oturtmaya çalışacaksın. hofff!

ya zaten yol bitiyor sen kemeri yuvasına oturtana kadar be adam. daha ne kemeri, ne emniyeti. aynını arka koltukta oturduğu halde yapanlar da var, öylelerini gördükçe insan olmadığımı düşünüyorum mesela. evet.
güncel Önemli Başlıklar