bugün

jane birkin'in bir albümü.
bildiğin arabeskin frenkçesi. ama fonetik olarak ikisi de bildiğimiz arabesktir.
jane birkin'in çok güzel ve bizim buralarda en çok bilinen, 2002 tarihli, albümü.

albümde yeralan şarkılar;

01. Elisa
02. Et Quand Bien Même
03. L'amour De Moi
04. Couleur Café
05. Anno "close To The River"
06. Dépression Au Dessus Du Jardin
07. Valse De Melody
08. Haine Pour Aime
09. Amours Des Feintes
10. She Left Home
11. Les Dessous Chics
12. Les Clés Du Paradis
13. Fuir Le Bonheur
14. Comment Te Dire Adieu
15. Baby Alone In Babylone
16. La Javanaise
sıradışı, akıldışı bir jane birkin albümü. ötesine rastlamadım. jane birkin bir fransız olarak birçok doğulu sanatçıdan çok daha başarılı bir iş çıkarmıştır. doğu-batı sentezi geyiğinin belki de tek güzel örneğidir bu albüm.
(bkz: jane birkin)
2010 çıkışlı bir ışın karaca albümü.

dert bende derman sende
tanrım beni baştan yarat
mavi mavi
ben sevdalı sen belalı
dilektaşı
hor görme garibi
diyemedim
kim bilir
yalan
ne duamsın ne bedduam
ışın karaca' nın en bilindik arabesk parçalara kendi yorumunu katarak oluşturduğu albümü. hoş olmuştur, fark yaratmıştır.
mavi mavi ve dert bende derman sende şarkıları dinlenesi olan ışın karaca albümü.
bildiğin arabesk işte, hem anlam hem fonetik olarak aynı.

ama arabeskçi dedin mi "tu kaka", arabesque project dedin mi ooowww! azcık süsleyip küçük emrah falan çalıyor adamlar* ama "arabesk" demeye de götleri yemiyor. neyse...
(bkz: yaran yanlış okumalar)
(bkz: abdestque)
sibel can'ın nisan ayında yayınlanan harika albümü. herkes ahde vefa'ya odaklanmışken ilaç gibi gelen, hayatımızda bambaşka yerlere sahip olan şarkıları seslendirdiği muhteşem albüm. sesine sağlık olasıca muhteşem kadın yalnızım'ı harika yorumlamış ayrıca.

benim hayatım
seninle ilk defa
sevmek
bu da geçer
solmadan gel
gülüm benim
yalnızım
mavi mavi
mutlu ol yeter
hasret rüzgarları
dertli dertli
gurbet geceleri