bugün

bir çok şarkıcı takımının binbir havayla konuşurken arabeske ,arabeks dedikleri görülmüştür ve bu zihniyet riske de riks der
çok görmediğim bi cahillik örneğidir.
bi de dabruka vardı...
bunlar ayrıca riske riks, şarja sarz , ukraynaya da ukranya derler.
tiskindimi unutmayalım arkadaşlar,bu zihniyetten daha çoook ekmek çıkar.
arabesk sözcüğü türkçe olmadığı için pek önemsenmemesi gereken olay.bu gibi sözcüklere düzgün türkçe çeviriler bulunursa * ortadan kalkacak olaydır.
bunların spor yapmaya giderken eşortman giydiklerini de unutmayalım
çoktan arabesk olmuş zihniyettir
ülkeyi bölmeye çalışan bu kadar güç varken hoşgörülmesi gereken zihniyet
aynı zihniyet Türkçe'de n ile b harflerinin yanyana gelmeyeceğini de unutup pembeyi penbe olarak yazar,söyler
daha çok arabeskçilerin yanlışıdır. onlar arabeksçidir yanlış olmasın *
maksat muhabbet. arabesk'e arabeks der..yanlız bunun ne cahillikle nede başka bişeyle ilgisi vardır. Olay tamamen dil süçrtmesinden kaynaklanır. söylenmesi kolaydır.

edit: ulan yoksa cahilmiyim?
keççap denilen besin maddesine kepçap diyebilirler.
bir de bile bile yanlış söyleyen, daha doğrusu arabesk diyemeyen insancıklar vardır ki daha bir üzücüdür. mesela ben o kelimeyi kullanmıyorum sırf bu nedenle. seçerek kullanmak lazım tabi.
amansız hastalığa tutulmuş kişidir.
o değil de benim merak ettiğim, arabeske arabeks diyen zihniyet başlığını açan hangi zihniyettir. asıl tartışılması gereken budur zannımca. çözemedim ben her zihniyet çözüldü de bir tek bu mu kaldı!
allah belasını versin o zihniyetin e mi, nasıl arabesk'e ''arabeks'' deme cürretinde bulunur aklım hayalim şaştı yahu nedir yani nerde yaşıyoruz ormanda mı, bence bu ve bu gibiler derhal sınırdışı edilmeli, tabi diplomasi'ye zarar vermeden. hey allahım!
konuşabilen bir zihniyettir.
sadece söyleyenler için daha kolay telaffuz edilmesinden dolayı arabeks diyen zihniyettir.

Aynı zihniyet * ekşiye eşki, rızaya irıza, stopa istop, elanur'a alenur, ayşe'ye eşe,ömer'e omar, tegereteye(tgrt) tıgırt, tepeye depe, pamuğa pamıkh, buldozere döver*geçer, sarımsağa sarmısak, toprağa torpak,traktöre motor, kibrite kirpit vs.. diyen kişilerdir.

Bu kişilere eğer köylü ağızları baz alınarak cahil deniyorsa, burdaki ironik olan cehalet, bu insanların dilindeki yalınlığın ve özlüğün görülememesidir. bu hataya düşen insanlar olaki günün birinde bu cahil(!) kişilerin içine girer ve zaman geçirirlerse hayatlarında duymadıkları onlarca yeni türkçe kelimeler , deyimler öğrenebilirler. bu yanlış söylemenin bir ileri boyutu ağızlardır ve ağızlar arasındaki fark dili zenginleştirir.

Eğer ki bahsi geçen zihniyet sadece arabeske arabeks diyen insanlarla sınırlı ise diyecek fazla bir şey yok. ama unutulmamalıdırki bir kelime hayatınıza nasıl girerse o şekilde devam etmesi muhtemeldir. (bkz: empeüç) *

Asıl cehaletteki kıstas, kişinin bir kelimeyi bile bile, bilmekten de öte isteye isteye, kasıtlı olarak yanlış söylemesidir. (bkz: tiki)
asıl sorulması gereken şey, başlığı açan ve bunca, bu doğrultuda eleştiren kimselerin 'zihniyet' kavramından bihaber olmalarıdır!!

(bkz: tunceli ye dersim diyen zihniyet)
(bkz: turkcesi varken arapcasini kullanan zihniyet)

bakın efenim yukarıdaki başlıklar bir zihniyetin dışavurumudur! burada bir fikir çatışması, muhalif bir duruş vardır çünkü. Zihniyet farklılıkları, etimolojik değişimleri beraberinde getirir sonuç olarak.

Ha kaldı ki bu bile içinde bölümlere ayrılır içinde; misal tunceli'ye dersim demek kesinlikle bir zihniyetin dışavurumuyken; uluslararasına beynelmilel diyen (bu kavramı sinemada oynamadan evvel kaç kişi biliyordu, bu da ayrı bir konu ya zaten!!) kimselerde bir zihniyet farklılığından söz edemeyiz, amma velakin, misal Allah dedikten sonra 'zül celali vel ikram' (kaçınız bilir acaba bunu!!) diyenlerde (ki konuyla ilintisini çıkarmak size kalsın) işte zihniyet farklılaşöması vardır diyebiliriz.

Ama, arabeske arabeks, arakask, arabaks veya ne derlerse desinler burada bir zihniyet farkı yoktur! Hadi ne farkı olduğunu da biraz sosyoloji bilenler açıklasın;

Üşendim çünkü ne yalan söyliyim!!
Şimdi bunca yazdık, kim okuyacak peki?? Anca 3,5 kişi, kim oylayacak okuyanların ancak çeyreği!!

Efenim yazsaydık biz de, hedesine höde diyen carcurt veya türban veya gommünist veya aşkların izdüşümünde yaşanan zartzurtlar bin kişi okur, yarısı oylardı!!

Boşa uğraş efenim bilgi peşinde koşmak boşa, bak toplumun geneline sonra bir ayna tut gör buradaki çoğunluk tipleri de!!

bizimkisi de ego tatmini işte anca!!

Hadi hayırlı bkz.lar size!!!
bilmediğinden değil ama dili sürçtüğünden söylemiş zihniyet olabilir.
voleybola veleybol diyen zihniyetle kardeştir.
arapex diye yazan modelleri de bulunmaktadır.
arabesk sinir bozarken arabeks cinayet sebebidir. zihniyetine sövdügümdür.
ve bir pazar sabahı, istanbul'un bir ucunda oturmam yetmezmiş gibi diğer ucundaki egitim salonuna gitme zorunluluğuma mı yanayım, yoksa taksicinin "abla 'arabeks' sevmiyorsan radyoyu değiştirebilirim ama ben cok severim ehe ehe" demesine mi yanayım karar veremedigimdir.

sıradaki parça is yüzünden pazar günü uykusundan mahrum kalanlara gelsin; (bkz: liselim benim)
dağı diyecekleri yerde de dağyı derler.
güncel Önemli Başlıklar