1. 1.
  Net fakir ve cahil halktır. Adam araba alıyor diyor ki utanmadan 5 bin TL kar ile sattım. Salak anlamıyor ki senin paran 5 bin TL değer kaybediyor. Dünyanın hiç bir yerinde bir kullanım süresi olan ve ikinci el olan malın fiyatı artmaz. Eğer artıyorsa sen fakirleşiyorsun.
  1 -2 ... oloji
 2. 2.
  (bkz: isviçre).
  2 ... old quiet stranger
 3. 3.
  ev almak hemen hemen her ülkede yatırım olarak görülür. fakirler bunu anlamaz.

  3 sene önce 135.000 tl'ye satın aldığın mülk bugün 450.000 TL ediyorsa bu paranın değer kaybından değil lokasyonun değerlenmesinden kaynaklanıyordur. bizimkisi gibi ekonomisi zayıf ülkelerde dahi aradaki değer farkını kur'a ya da enflasyona göre yapsan bile yarı yarıya kâr edersin. fakirlerle birlikte cahiller de bunu anlamaz.

  araba türevi motorlu taşıtların ikinci el piyasasındaki değerlenme durumu ise apayrı bir konu. klasik ya da banttan ilk çıkan bir taşıt değilse yatırımdan sayılmaz. lakin 2015 yılında bir passat alırsın 85.000 TL'ye 2018 yılında 3 yıl kullanım sonucunda 115.000 TL'ye satarsın. Burada aradaki fark yatırımdan ziyade değer kaybına uğrayan paranın amortisi olarak geçer. 3 yıl sürmüşlüğünde yanına kalır.

  bu işlemleri yapanlar bilir ki ülke ekonomisini şahlandıracak kudret kendisinde olmamakla birlikte eleştiri yapanların elindedir... diye aklından geçirecek olur lakin farkına varır sikkodan naneler olduklarının.

  göttenbacaklılar familyasına ait olan "fakir ve cahiller" bütün bunlarda habersiz olmakla birlikte sadece hüloğğğğğ derler.

  (bkz: ekonomi sıçıyorum)
  ... bilge kral