bugün

dünya uzay çağında yaşıyorken bizlerin de 90'lar teknolojisini lükse boğuyor olmamız acınası.
ucuz baya bence memur maaşlarının 18k seviyelerine çıktığını düşünürsek baya ucuza denk geliyor.
Biri Allah şu tofaş ların ömrüne ömür katsın diye dua etti galiba.
Geçen reno12 styjn gördüm 75bin.
Insanı özellikle ikinci eller de, resmen enayi yerine koyan fiyatlardır.
248 bin liraya sıfır aldığım arabaya 4 sene ve 100 bin km sonra 800 bin lira veriyorlar.
tl olarak arttı ama işin komik tarafı euro olarakta aracım aynı fiyatta kaldı. ben aldığımda 45.000 € idi. şuanki fiyatı da aynı. ama arabam eskidi ve üzerine 100.bin km yol yaptım. kısacası araba fiyatlarında saçmalık vardır. bir an önce üretimdeki sıkıntıların giderilmesi araç piyasasının inmesi gerekmektedir.
Ülke sağolsun araba alacak imkan bırakmadı. En ucuz araba 350 bin tlden başlıyor. insanların hayallerindeki arabalar artık 1 milyon olmuş. https://www.guncelarabalar.com/araba-fiyatlari/ bu saatten sonra faydası olmaz ama güncel fiyatlara bakabilirsiniz.
görsel
ülkede hiç bir şeye tepki yok hem herkez arabalar çok pahalı diyor hemde koşa koşa almaya gidiyor bu kafa ile daha çok bu durumla karşı karşıya kalacağız .
üretmeyen toplumlarda doğru olan fiyat bunlardır. Ülkeye giren sıcak paralar ile suni refahı ancak 5 sene yaşarsınız, sonrasında piyasa gerçek şekilde fiyatlanır. yok öyle üç kuruş maaşa 5 kuruşluk araba. akbile metrobüse alışmaya bakın bence.
Bizimki 160 bin falan sanırım.

Babam 140 bin e almıştı.
Bir bucuk ay oncesine 48 bine aldigimiz araba şu an 60in ustunde degeri var.
ülkeye araba gelmiyor amk ondanda fiyatlar uçuk.
Gene sinir etmiştir. Almış başını gitmiş. 35 binden aşağı düzgün araba yok. Yayan gelip yayan gitmeye devam. Eskiden en azından hayalini kurardım artık hayalini de kuramıyorum.
dolar kuru gibi hergün artan fiyatlardır.

10 gün önce renault clio en baz donanımlı aracın sıfır fiyatı 88.900 TL iken ertesi gün baktığımda 98.900 TL olduğunu gördüm.
Yeni türkiye hayırlı olsun. başkanlık geldi araba derdinden de kurtulduk, şükür.
Pahalı olması gerekir. O ne asgari ücretli adamda bile araba var. Pardon adam dedim.
"katır yükü" ile paralara gelen fiyatlardır. mesai arkadaşım araba araştırıyor bu aralar. sahibinden sitesinden bakıyoruz 3-5 gündür. tespit ettik birkaç araç aradık görüştük vs. sonunda bir tanesine bakmaya bile gittik ikitelli taraflarında. 47.500 lira istiyor 2007 model toyota marka arabaya. pazarlık ile 46 ya bırakıyor..

yani demem o ki "ebenizin örekesi laaaan" diye bağırasım var. "ekmeee dolarla mı alıyoruz sanki"ci angutlar bir türlü anlamıyorlar ülkede a dan z ye her şey atıyorum 4-5 ay öncekinin 2 katına yakın fiyatlara geldi. o arabayı 1 sene önce 35 e falan alabiliyor iken üstelik 1 sene daha yaşlanmış ve 5-10 bin km fazla kullanılmış hali ile 45 bin liraya alamıyorsun artık.
bazı arkadaşlar otomobil fiyatlarındaki artışa pek sevinmişler.

hesaplamanın doğrusu,

misal 2016 yılında 200.000 liraya otomobil aldınız, o günün euro kuru 3,2960 tabiatı ile aracınız, 60.790 euro.

60.790 euro bugün itibariyle 444.000 liraya tekabul ediyor. yani siz 200.000 liraya aldığınız otomobilin üzerine zamlara istinaden +50.000 fiyatla satışa çıkardığınızda zararınız ortalama 200.000 lira. yıllık amortismanı düşersek, premium bir otomobil aldığınızı varsayıyorum, ortalama yılda 15.000-20.000 arası bir değer kaybı söz konusu olur, 60.000 deyip hesaptan düşersek,

siz 50.000 karlı değil, 140.000 zarar etmiş olursunuz.

bugün bmw/volvo/mercedes gibi premium markaların d segmenti otomobilleri (bmw 3, mercedes c, volvo s60) 350.000 bandından başlıyor, ki bu fiyat ne yazık ki baz/boş donanım seviyelerine ait, biraz donanım arttırayım dediğinizde donanım unsurlarının da euro endeksli olduğunu düşünürsek, gülümseyerek galeriyi terk etmeniz olağan, premium d segmenti otomobillerin kullanıcısına yıllık ortalama maliyeti 15.000 gibi bir rakama tekabül ediyor. bir de işin içerisinde 2.0 motor girerse, ciddi bir dram ironisi söz konusu.

ezcümle, ne yazık ki artık bu ülkede polo,208,clio,ibiza i20 gibi b segmenti otomobiller dahi 100.000tl bandında seyrediyor.

arkadaşlara önerim, mevcut ekonomik durum sebebiyle henüz 2. elde fiyatlar netleşmedi, her hafta firmalar zam yapmaya devam ediyor ve geçen aya göre otomobil satışları %53 oranında azaldı, tabiatı ile beklemekte fayda görüyorum.
sağol akp.

yine almış başını gidiyor.

devletten artık ümidimi kestim.

ben öküz arabası yapayım en iyisi, başka türkü ayağımızı kesemeyiz.
%200 - 300 e varan vergi oranlarıyla almayı harbiden düşündüğünüz bir olaymıdır gerçekten. Yurtdışındaki Ford mustange 10 aylık asgari ücretiyle binerken sen 350 ay çalış anca binersin (asgari ücretin tamamını her vercen ama)
Muhtemelen 2016 model stokları eritmek için arttırılmayan fiyatlardır. Kampanyalar falan her sene sonu gibi çok yoğun. 2017 fiyatları ise aks gibi girebilir.*

edit: başlık sahibini araba ezdi galiba nereye kayboldun?