1. 1.
    önce sosyal mesaj verip okuyucunun gözüne girelim. sigara içmek size ve sevdiklerinize zarar verir. hadi diyelim ki sana ne ulan benim vücudum benim kararım sana ne diyorsun. evladım sen sikimde değilsin ama senin içtiğin sigaranın dumanından bir sürü insan etkileniyor amuğa koyduğum konusuna girerdim ama konumuz bu değil. formatı sikmemek adına seninle tartışmayacağım.

sadece sigara denilen şeyi içtiğin için sana embesil derdim. kafan çalışsa içmezdin bu boku hem sana hem çevrene hem cüzdanına yazık olayına da girmiyorum.

bir fıkra vardı. uçakta kartal tepedeki düğmeye basıyor. görevli ne var deyince kartal hiç ibnelik olsun diye bastım diyor. olay bir kaç kez tekrarlanıyor. kartal hiç ibnelik olsun diye bastım diyor. kartalın yanında bir eşek oturuyor. olayları gözlemliyor tabii gözlemci bir eşek olarak. olay komik geliyor o da basıyor düğmeye görevli geliyor ne oldu diyor. hiç ibnelik olsun diye bastım diyor. kartalla eşeği uçaktan atıyorlar. eşek düşerken kartal yanında süzülerek arkadaşım uçmayı bilmiyorsan niye ibnelik yapıyorsun diyor.

konu yine saptı. aerodinamik olayını kavrayamamış sigara içen bir kişinin ibnelik yapıp çevreyi kirletirken sıçması. arabası yanasıca.

şimdi diyelim ki tek cam çeyrek açık. aeaç bellli bir hızla giderken dışarıdaki hava içeri girmeye çalışır. aracın ön tarafından az arka tarafına doğru aralıktan daha fazla içeri girer. bu giren hava bir yerden çıkmak zorunda. kapalı kaplar teorisine girip freud'un metaforlarına girmeye gerek duymuyorum. toplum psikolojisinin arkeolojiyle ilgisi dinler tarihi ile açıklanabilir ama basit bir fizik bilgisiyle bu dışarı çıkacak havanın basıncın en düşük olduğu yerden yani camın en ön ucundan çıkacağını bir gerzek bile tahmin edebilir.

yani bu kadar anlattın ne yapalım. abicim. şimdi havanın içten dışa doğru olduğu yerde yani aracın camının en ön kısmında sigarayı bırakırsan akım yüzünden sigara dışarı doğru savrulur. camın arka tarafından sallarsan o sigara sırtını götünü yakmazsa arka koötuğu yakar.

ancak başka faktörlerde var tabii. olay multifaktöriyel. yerçekimiyle ilgili bir fıkra var göğüsleri sarkmış ablalarımızın canını sıkmayalım. aracın camınım en ön tarafından yere doğru atın sigarayı.

her hastalıkta olduğu gibi çevresel faktörleri göz ardı ederseniz sağlıklı tedavi uygulayamazsınız. bu zamana kadar anlattıklarım labratuar ortamında geçerli. dışarıdaki rüzgarı hesaba katmazsanız sıçma ihtimaliniz düşük de olsa var.

yani sözün özüne gelirsek. içme o boku. içiyorsan söndürmeden sağa sola atıp ormanları yakma. orman yok diyelim çevreyi pisletme. camdan yanan çöpü doğaya atmak ne demek cahil piç. umarım araban yanar.

entrye ayık başlayıp sarhoş bitirmek.
    2 -3 ... orantisiz zeka 4
  2. 2.
    (bkz: kolonya keskin çıktı abi)
    4 ... yok bir steamim
  3. 3.
    Çok içip kelle olursanız yaşanabilir.
    ... usualsuspects
  4. 4.
    ilahi adalet. çöpünü çöpe at.
    kendi alanı dışında her yeri çöp görenlerin başına gelmesi temennisiyle.
    3 ... nanautzin
  5. 5.
    Küllüğü bozuk para koymak icin kullananlarin aci izdirabidir.
    1 ... endless pain
  6. 6.
    Öyle cami yarim açip atarsan yakarsin amk.
    Cam'i tam açacaksin yari beline kadar sarkacaksin yana dogru fiske seklinde atacaksin çünkü kekoluk bunu gerektirir.
    1 -1 ... karton toplayan cocuk
  7. 7.
    Araba camından futursuzca attığı sigarayla caliliklari yakacagina koltuğu yaksin zaten.
    5 ... suzan avci
  8. 8.
    bununla ilgili bir anım aklıma geldi.

evvel zaman içinde kalbur saman içinde şirket aracıyla işe gidiyorduk. ön koltukta oturan arkadaşın sigara izmaritini dışarıya fırlatırken arabaya düştüğünü sanarak bir an panik yaptığını ve arabanın içerisinde yanan izmariti aradığını gördüm. 10 saniye sonra unutup doğruldu ve yolu izlemeye koyuldu.

benim ise aklıma çok fena bir şaka geldi. hemen bir kağıt bulup yaktım ve söndürdüm. içeriyi felaket derecede yanık kokusu kaplayınca bastım yaygarayı; "yanıyoruz, araba yanıyyorrr" o arkadaş bir tutuştu yanan yeri arıyor. bulsa söndürecek. sandı ki izmarit arabda yangına sebep oldu. zaten o dönemler patronla papazdı. 30 saniye kadar ecel terleri döktüğünü hatılıyorum.

sonra yanımdaki arkadaşla beraber kahkaha atmaya başlayınca durumu çakmış ve derinden bir ohh çekmişti.
    1 ... bir idealistin ta kendisi
  9. 9.
    Büyük kabiliyet gerektirir. Bir zahmet küllük kullanın hayvan herifler.
    4 -1 ... daisy fuller
  10. 10.
    araba camından sigara atıp arka koltuğu yakmak
    Bu kadarını söyleyeceğim.
    2 ... monthsun