bugün

binilen ve kendi giden aletlerin kontrolüdür. allah düşmanımın başına vermesin.
son zamanlarda olayın abartılarak far ayarından tutunda lastik basıncına kadar aracın tüm işlevsel parçalarının kontrolden geçirildiği emniyet kontrolüdür. gerekli midir? tabi ki gereklidir, ayrı konu ancak bundan 5 sene öncesine kadar aracı götürmeden ruhsatı verip hallettiğiniz bu iş daha öncesinde neden yapılmıyordu diye düşündüren eylemdir.
nefret ettiğimdir. sanki ben sınava çekiliyorum.
muayene hazırlığı 1 gün, muayene yaptırmak 1 gün. onun bunun ağız kokusunu çekmek bir ömre bedel.
he bir de far ayarı. yepyeni arabada far ayarı nasıl bozuk olur ya.
yaran akape icraatlarından biridir. bir tekeli kırdı onun yerine kendi tekelini koydu.
dünyanın en gerzek işiydi, polisin bir mühendis edasıyla mekanik kontrolü yapması, zamanında
belki okumuş adam bulamadıklarından polise havale etmişlerdi bu işi, bilemiyoruz.
tabii kaçınılmaz son küçük bir mafya operasyonunu kurmaktan hiç çekinmemişti birileri ?
ama diretmeleri çok komik oluyor hatta dünyaya rezil oluyorduk beylikdüzü yol kenarında
o sıra sıra kuyrukları gören yabancı misafirlere meseleyi anlatamıyorduk bile.

o komedi bitti, şimdi hükümet tarafından fevkalade korunan tüv hazretleri,
kapalı ihale hiç rakipsiz falan geldi, tünedi ki, bu firma avrupadaki bildiğin
test yapıp rapor yazma firması, oralarda araç muayenesi nasıl yapılıyor bilmesek yutturacaklar,

- efeniiim
+ buyur cigerim
- sizin aracınızın seri numarası tanımlanamıyor
+ yok yaw kaçakmı girmiş yurda ? ( aslında içinizden, ebesini ...minin ...şağı kaç tane muayene görmüş, kaç tane ceza yemiş arabayı kimse tespit edemedi de senmi tespit ettin ? demek istemektesinizdir )
- yok tam olarak öyle değilde siz şu hebe lübe formunu alında trafik tescile bi gidin

gidersin tespite yalnış işi yapan kendileri değilmiş gibi 80-90 tl ceza kesmeye kalkar
la hemşo o bilgisayarları kullanan ben değilimki hatayı ben yapayım, sen hangi prosese
vatandaşı dahil ediyorsunda üstüne birde ceza kesiyorsun ?
daha sonra nasıl bir danışıklı dövüşün içinde olduğunu anlıyor ve her derde devasın
bulunmaz nimetsin, şeytan senin yanında çırak olamaz akape diyorsun.
dün tüv türk de sabah 10.30 daki randevuma giderek yarım saatte önce egzoz muayenesini 5 dakikada hallettikten sonra toplamda yarım saatte tüm işimi bitirip 159+32 tl ile çıktığım muayenedir. tavsiyelerim şu şekilde olacak:

- gelmeden önce egzoz içinde uzun süredir biriken kurumu dışarı atmak için 7-8 defa arabayı tam gaz yapın ve çıkan dumanın koyuluğunu test edin. yasal emisyon sınırı 3 tür ve ben bunu atladığımdan dolayı 2 lerde geldi, işlemi orada gerçekleştirince arabanın biraz daha rahatladığını farkettim. bu işlemi arada da tekrarlamak lazım.

- arabada yangın tüpü bulundurun. yoksa bir arkadaştan geçici süre isteyin, eksiklere yazıyorlar ama hafif kusur olarak kabul görüyor.

- aracın bütün lamba, silecek, silecek suyu gibi yan aksamını kontrol ederek gidin. herhangi biri çalışmazsa yaptırıp getirmenizi isterler. bende böyle bir sorun çıkmadı. sadece uzun fardaki ışık hüzmesinin ayarı yüksek dendi ve hafif kusura girdi. lamba kontrolü yaptırırken far ayarlarına da baktırın.

- lastiklerin yeni veya fazla kullanılmamış olmasına dikkat edin. kabak lastikler onay almıyor, bendeki 2 senelik lastik hafif kusurlu sayıldı.

- camlarınızda film varsa ince tabaka olmalı, yoksa o da kusura giriyor. bendeki hafif kusurlu sayıldı.

kısaca randevunuz olmasa bile haftasonu da dahil olmak üzere eskisi kadar sıra beklemiyorsunuz. teknoloji o konuda en büyük yardımcımız oldu. gönül rahatlığıyla randevuyu alıp yaptırabilirsiniz, üşenmeyin derim...

not: kredi kartı geçerli değildir. nakitle gidin.
sınav, denetim, ağız burun eyme, herkesin nabzına göre şerbet vermek şartları yüzünden işi bırakmış olan bana bunları tek tek yaşatan zebanilik.
77 tl cezası varmış. hiçbir şey bulamadı bundan kesti piçler. o kadar da kemer takmıştık lan.
otomobilinin araç muayenesini yaptırmadığın her ay için 8 tl faiz koyan saçmalık. mesela 165 tl ana para diyelim 2 yıl hiç muayene yaptırmadın 24 ay muayenesiz dolaştın 24 çarpı 8 eşittir 192 tl faiz üstüne 165 tl'de ana para toplamda 357 tl ödüyorsun. bu işi abartıp 3-4 yıl hiç muayene yaptırmayanlar varmış mesela 4 yıl diyelim hiç muayene yaptırmadın 48 ay yapar 400 tl civarında faiz artı ana para dahil 600 tl ödersin yani ne kadar yaptırma adamların işine geliyor faizi çatır çatır alıyorlar.
1.5 yıl rötarlı olsa da arabamı bu ay götürmeyi düşündüğüm muayene. 370 tl mtv + 230 tl muayene + 40 tl egzos emisyonu falan hepsi içinde 700 tl'ye yakın bir paraya mal olacak bana. otobüsleri yakmadığımız, bankaları marketleri vs taşlamadığımız adam gibi adam olduğumuz için devlete vergi ödüyoruz, doğulu bölücü şerefsizler tek kuruş vergi ödemeden kral oluyor, adaletinizi s......
Sebepsiz yere aşırı ciddi olunan yerlerin başında gelmektedir. Ulan altı üstü arabaya baktırcan eksikleri varsa onları yazacaklar ama adamlar da 5 karış surat bi atom parçalama edaları. Anlamlandıramadığım.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.