bugün

donmaması, uygulamaları buram buram kalite kokması. mütiş kamera ve portre özellikleri. aşılamaz güvenlik seviyesi. abd teknolojisi işte.
Yıl olmuş 2019 hala yok kasmaymış yok donmaymış. Siz nerde kaldınız amk on sene öncesinde beklemeyin bu tarafa doğru gelin artık. Android lolipop sürümünden sonra kasma donma işi bitti.

Ama ios denen işletim sistemi 2020'ye bir kaç ay kala, hala aynı anda iki uygulamayı dahi çalıştıramıyor.
Sanki iPhone u kendi icat etmiş gibi, yada isteyenin parasını verip köşedeki dükkandan alamayacakmış gibi kendini önemli ve ayrıcalıklı hisseden mal kullanıcıları.
Kullanım doğallığıdır. Şahsen rahat olarak her işletim sistemini kullanabiliyorum ama en beğendiğim ios.
Şarjın hemen bitmesi.
güvenlik demişler. iCloud hack faciasını ve ünlülerin çarşaf çarşaf çıplak resimlerinin paylaşılmasını çabuk unutmuşsunuz.

donmama demişler. iPhonenin güncellemelerle telefonu yavaşlatma iddialarını kabul ettiğini unutmuşsunuz.

kamera demişler. öyle telefonlar çıktı ki iPhone kamera olarak yanında halt yer.

ben bu savunmalara anlam veremiyorum. o kadar para verdik bok atarlarsa çok para verdiğimiz için enayi oluruz o yüzden savunmak zorundayız diye düşündüğünüz için mi kendi malınız gibi savunuyorsunuz? iPhone zamanında yenilikleri ile dünyada önder olmuş bir markaydı ancak şimdi diğer markalardan çok ahım şahım bir fark sunmuyor. her sene düşen satışları bütün dünyanın bunu anladığını gösteriyor ama bizim sözlüğün son derece bilgili ve donanımlı yazarları belli ki hala anlayamamış.
Apple telefon da kullandım tablet te kullandım. Ama ios bana çocuksu geliyo yani bı türlü sevemedim.
Şarjdayken kulaklıkla müzik dinleyememek.

Şarjda değilken şarjı yer diye müzik dinlemeye çekinmek.

Android telefonlar kadar iyi çekmemesi. Elin adamı samsungunan efendi efendi konuşurken senin “gonya yolundayımmmmm” moduna girmen.
5 yıllık sony xperia z2 kullanıyorum. O bile donmuyor. Hala kullanıyorum. Donmamasıymış peh...
Engellilere hitap etmesidir.
Garantisi biteli 3 ay olmus iphone 7+’in batarya sismesi ve buna bagli olarak olusan ekran arizasindan dolayi musteri memnuniyeti adi altinda cihazin ucretsiz olarak degistirilmesi.
Pahalı olması.
100$ lık android cihaz alanların gelip ağladığı post. Kasıyormuş falan filan. Alsana aynı paraya bi' android cihaz, bak bakalım kasıyor mu?

Sıradan kullanıcı için ikisinin de herhangi bir farkı yok. Apple'a deve yükü ile para verdiğiniz için size ekstra ekstra çok iyiymiş gibi geliyor. Sanırsın telefonla büyük proje çiziyor, altı üstü yaptığın instagram'a girip whatsapp'tan mesajlaşmak lan. Sanırsın almış bilmem ne mühendisliğin projesinin çizimini yapıyor da çalıştığı boyut çok büyük, cihaz kasıyor. Ki aynı kafadaki android cihazlar muhtemelen daha iyi performans gösterir o konuda beygir gücü avantajlarıyla.

Evet donanıma özel yazılım geliştiriyor olmaları apple'ı bir tık öne geçiriyor da, o fark üst düzey android cihazlarda ciddi anlamda kapanmış durumda zaten artık. Üst düzey bir android cihaz herhangi bir apple cihazın performansını rahatlıkla veriyor ki hatta çoğu üstüne bile çıkıyor. Nokia'nın zamanında yaptığı donanımdan kısıp maksimum kar politikasını Apple'da uyguluyor, yakında saplanıp kalacaklar. Eskiden yenilik satarlardı, artık iyice android'i 2-3 sene geriden takip ediyorlar.

Bir iOS geliştiricisi değilseniz ya da spesifik olarak Apple cihazda iş yapmanız şart değilse iOS'i android'den ayıran tek özelliği hala aşırı pahalı olup nerdeyse herkesin sahip olup kendisini eşsiz zannetmesi salaklığından başka hiç bir şey değil. Yok android'in arayüzü çok karışıkmış, yok tasarımı daha güzelmiş falan geçelim arkadaşlar bu bahaneleri, çıkıp göğsünüzü gere gere deyin ki, "evet kardeşim dünyada kendimi gösterebileceğim herhangi bir özelliğim yok, ondan ötürü bende iphone cihaz alıp insanların arasında cool görünüp "oha kaç para harcamış" dedirtmek için iphone alıyorum." Yok şurası şöyleymiş, burası böyleymiş falan kasmayın yani. 3 jenerasyon sonra cihazını göz göre göre öldüren firmadan bahsediyoruz, para mı veriyorlar size ben anlamıyorum ki bu kadar taraftarı olup savunuyorsunuz? Resmen stockholm sendromu. Umarım 7000$ a satarlar da telefonlarını yakında daha çok savunursunuz.

edit: birilerinin zoruna gitmiş. kudurun. kendinize itiraf edemediğiniz şeyleri millet söyleyince zorunuza gidiyor değil mi? Kardeşim zaafınızı bilin ona göre yaşayın, kalkıp bik bik ötmeyin öyle böyle diye. Giriş seviyesi android telefonu ben tam 4 sene kullandım. En son artık telefonun donanımı spotifyda bile aptallaştığından gidip değiştirdim. Kodumun ülkesinde herkes teknoloji okur yazarı, herkes konunun en hakimi amk.
Neymiş yok güvenlikmiş. Sanırsın ülke sırrı saklıyor telefonda. Altı üstü bilmem kimle yazışman var. Hadi daha ileri gittin nude var o var bu var. Gerçekten dünyada bunlara sahip olan tek kişi sensin ha. O kadar değerliyse senin için tutma kardeşim telefonunda. Şifreli data sanırsın hiç çözülemiyor. Ki öyle bile Apple bu konunun showunu yaptı yaptı sonra gördük showun sonuçlarını. Sırf artistlik.
Eskiden de bu kadar pahalı saat takmaya ne gerek var dendiğinde de "abi ama daha uzun gidiyor şarjı" falan diyorlardır kesin bunlar. Aynı kafa.
abd teknolojisi demiş sanki android papua yine gine de üretildi.
çok pahalı olması, şekil şukul telefonu olması, telefona dışarıdan bir şey indirilememesi, google uygulamalarının çökmesi.

en kıytırık android telefon bile iphone'lara kentilyon basar.
apple değil ! ios'u androidden ayıran özellikler, diye açılması gereken başlık.
yazılım ve donanım uyumlulugu tek farkıdır.
Fakir turnosolu başlık ı phone hakkında iyi entryler sürekli eksilenmiş. Android severler artılanmış.
Ben farkı söyleyeyim Android bir telefon alırsanız Max. Ikı sene yazılım güncelleme desteği alırsınız. Iphone 5s için örnek vermek gerekirse 5s tam 5 yıl güncelleme almıştır.
Ben de android kullanıyorum. Fakat ı phone iyidir. Kimse kusura bakmasın.
icloud şifresini unuttuğunda yarraa yemeniz.
Taş gibi olması.
android çok karışık ve güvenilir değil.
apple çok pahalı.
android daha iyi.
Kullanım kolaylığı, kullanıcı arayüzü basitliği. Kimsenin kolay kolay virüs vs yazmaması.