1. 1.
  -italya Rekabet Kurumu, Apple ve Samsung'a telefonlarını planlı bir şekilde yavaşlattıkları gerekçesiyle milyonlarca euroluk ceza verdi.-https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-45973767
  2 ... peyniraltisuyu
 2. 2.
  katıldığım beyan.

  jailbreak ve rom yükleme işleri bunun için var.
  4 -2 ... black 7
 3. 3.
  haklı bulduğum bir beyan.

  tabiki bu olay ne amaçla yapılıyor? yeni modeller s*ke s*ke alınsın diye. eski modellere ise de, asırlar sonra 70-80mb güncelleme getirip, bütün sistemi alt üst ediyor. telefon aşırı yavaşlıyor, teknolojiden anlamayan kesim ise telefonun bozulduğunu sanıyor. güncelleme bilgisine de, güvenlik güncellemesi, iyileştirme vs diyip milleti kandırıyor.

  neyse ki, android hakkında hatrı sayılır derecede bilgi sahibi olduğum için, zamanında her türlü müdahaleyi yapabiliyordum.

  android 5.0 ve öncesine root atmak oldukça kolay. telefonunuzu rootlayıp, yazılım güncellemesi uygulamalarını toptan silebilirsiniz. iyice ileri gitmek istiyorum diyorsanız da, telefon modelinize uygun recovery bulup flashlayıverirsiniz. ondan sonra telefonunuza uygun custom rom araştırıp onları yükleyebilirsiniz. samsung'da bu zaten ultra kolay. araştırın. zerre bilgi sahibi değilseniz ise, bol bol araştırma yapmadan hemen kalkışmayın. telefon brick olur, üzülürsünüz.

  neyse. uludağ sözlükte mi yazıyorum, yoksa xda developers'da mı belli değil.

  not: apple daha önce hiç kullanmadığım için yorum yapmıyorum.
  12 ... drealize
 4. 4.
  siz istiyorsunuz bir telefon alalım 20 sene kullanalım.
  nasıl para kazanacak bu üreticiler.
  adamlar ilk önce bir icat yapıp bunu olabildiğince minimalize ediyorlar,
  yani satıalabilecek en küçük hale getirip , dönem dönem bir üst model yada x özellik diye seni oraya taşıyorlar.
  seni oraya zorlamak için güncelleme ayağına aletini yavaşlatıyorlar.
  lanet olsun diyorsun yenisini alıyorsun.
  e adamlar da haklı daş mı kemirsin bu adamlar...
  4 ... mukukulu
 5. 5.
  ilk akıllı telefonum galaxy nexus, 1.5 yıl sonra çöp oldu. zaten topu topu 3 güncelleme gördü. ondan sonra ayfon 6 almıştım. ayfon'u tam 4 sene kullandım, yavaşlamaya başladı, pil sağlığı %40 idi. sonra ios 12 mi ne gelince biraz toparladı, telefonu kardeşime verdim. o da pil yeniledi, telefon bir anda yağ gibi akmaya başladı.

  böyle planlı eskitmeye can kurban amk. ayfon kullanıp, 4-5 senede bir 100-150 tl'ye batarya değiştiremeyecekseniz sittirin gidin android çöp değiştirin her sene.
  2 ... nesgayfe