1. 1.
  bir jimmy tudeski ukdesi..

  Memphis kenti başta olmak üzere Antik Mısır'ın tapınılacak hayvanlar listesinin en başında yer alır. Genelde başında üçgen şeklinde beyaz bir işareti olan ve beyaz lekelere sahip siyah renkli bir öküzdü.

  sırtınızda akbabaya benzeyen bir şekil, sağ yanınızda bir hilal, diliniz üzerinde ise skarabe işareti varsa, son olarak kuyruk tüyleriniz de çift ise bu durumda şanslısınız demektir zira Antik Mısır sizi tapmak üzere seçmiştir...

  Tapınılan her hayvan gibi bunca alamete sahip olan apis boğaları da Osiris'in yeryüzündeki yansımalarından biri olarak görülürdü. Bu nedenle rahipler bu boğaları itina ile beslerlerdi. Bu hayvanların tamamı antik mısır döneminde ecelleriyle ya da hastalık nedeniyle ölmüş olup bedenleri firavun törenlerine benzer bir törenle mumyalanır ve törenle defnedilirlerdi. Ölümleri matem ilanı için yeterliyken doğumları ise bayram şeklinde kutlanırdı. Saqqara antik kentinde çok sayıda mumyalanmış Apis Boğası bedeni görebilirsiniz.

  Bu güzide öküzün nefesini koklayan çocukların, gelecekteki olaylar hakkında kehanette bulunma gücü ile ödüllendirileceğine inanılırdı.
  1 ... fiililivata