bugün

yapılabilecek en mal davranışlardan bir tanesidir. ve bu mallığı iki mal gerçekten de yapmışlar. buyrun efendim linkimiz:
(bkz: http://www.milliyet.com.t....2010/1191729/default.htm)
atatürk'e mıstık demek ne demek lan? mal!
(bkz: çiğlik)
(bkz: yavanlık)
yaptıkları şerefsizliktir ama ceza yanlıştır.
medeni ülkelerde benzer suçlar hapis cezasıyla değil kamu hizmeti ile cezalandırılıyor.
ver ibnelere 6 ay anıtkabir temizliği cezası, yalasın anıtkabir'in ziyaretçi tuvaletlerini.
bunların anasına babasına da 2 şer ay hapis yatırmak lazım. çocuklarına atatürk ün kim oldugunu öğretemedikleri için.
(bkz: alay etmek)
(bkz: hakaret etmek)
(bkz: saygısızlık)
(bkz: suç)

kötü bir şaka(!) ile sonuçlanacak eylemdir. hapis cezası yerine, sorumluluk verilmelidir çocuk oldukları için. ayrıca bilinçlendirilmelidirler ve bunu yaparken aileleri de hesaba katmak gerek.
mallık emaresidir. geçmişini bilmemek, öğrenmemekten kaynaklanır. haber altına geçilen yorumlar da düşündürücü.

--spoiler--
[09:21 - koral771] Cocuklar eglenmısler
OLUR BOYLE SEYLER FAZLA BUYUTMEMEK LAZIM. VE DE DEFTERIN UZERINE HAKARET ICEREN SOZLER YAZMANIN CEZASI VARDIR DIYE NOT DUSULMELI. YOKSA HAKSIZ BIR TUTUKLAMA VE YARGILAMA OLUR.
--spoiler--

çocuklar eğlenmişler ne demek? bazıları da kim çıkardı bu yasayı falan diye saçmalamışlar. başbakan, ordu, millet meclisi için hakaret suçtur. bunların kurucusu olan için de doğal olarak suçtur.

bir de cezası vardır diye not düşülmeli demiş arkadaş. bunun düşünülmesi bile çok vahim. isterseniz anıtkabir defterinin önüne tabela asalım "hakaret içerikli mesajlar yazmayınız" diye. ulan bari adamın ölüsüne saygı gösterin?
verilen ceza tartışılır elbet. kimi "az bile" derken, kimi "ağır" bulabilir. lakin, asıl olan şudur ki, bu bebelerin anası babası gavuristanda yaşıyorlar diye vatanlarını unutup da atatürk hakkında bilgi vermemişlerse, sadece atatürk hakkında değil, devlet büyüklerine saygı anlamında ahlak aşılayamamışlarsa, vay onların haline. şimdi yaşadıkları ülkenin bir devlet büyüğünün yanına gidince "naber lan sibop" deseler, sonra da "şaka şaka" deseler çok mu normal olur yani? bu veletler evde anasına babasına da "kanka senin adın tevfik ama sana tefo diyecem bundan sonra" dese mesela? kaldı ki bunların biri 17, biri 18 yaşındalar. eşşek kadar da olmuşlar hani.
mallık örneğidir. yatın bakalım içerde biraz aklınız başınıza gelsin. ayrıca o direk söven hıyar ilki ile neden aynı cezayı alıyor merak ettim. lan ilkinde alaylı aşağılama var ama o direk sövmüş. nerde lan adalet?
norveç'te yaşamış 2 hödüğün yaptığı rezillik. atatürk'ü sevmeyebilirsin lan, ona bir şey demem. ama anıtkabir defterine onları yazacaksın? oha lan, oha, yazık günah.

ayrıca norveç'te bu durumun normal olduğunu zanneden, anıtkabir defterine şaka yapmış kadar olan komikler de varmış. deneyin bakalım.
norveç'te bu durumun normal olduğunu zanneden arkadaş isveç'e gidip anna lindh veya olof palme ye küfür etsin sokak ortasında bakalım neler oluyor. bilip bilmeden konuşulmasın. ayrıca ne kadar demokrat olduklarını geçenlerde ambulans çağıran vatandaşı darp ederken içerdeki hastayı unutup ölüme sebebiyet veren polislerinden, akabinde eve tehdit mesajları geçen ırkçılarından da görmüştük.
ayıptır.

hiç mi kafanız çalışmıyordu he çocuğum? ergenim? nasıl olurda milyonlarca insanın sevdiği saydığı, dünya lierlerinin methiyeler düzdüğü bir lidere böyle şeyler yazabilirsiniz? anladık yanlış büyütülüyorsunuz. tek taraflı öğreniyorsunuz ama neden be ergenim? cahilim?

hatırla 2 yıl önce hz muhammed'in başı bombalı karikatürünü çizdiklerinde ne kadar çok üzülmüştük, ayıplamıştık, bunu yapan insan olamaz demiştik. belçikanın yaptığı türkler barbardır açıklamasına kırılmıştık. ama benim ergenim, eksik hücreli insanım bunu yapıyorsa diğer ülkeler neden daha azıyla yetinsinler.

istiyorsanız sevmeyin!!! ama ilk önce öğrenin sonra isterseniz sevmeyin çünkü bizim herkes atam'ı sevsin diye bir diretmemiz yok. arzumuz bunu fazlasıya hakeden atam'a biraz saygı... yanyana yaşadığın milyonlarca insanın saygı gösterdiği atam'ı sevmeyebilirsin ama o milyonlara saygılı olmak insanlık görevindir.

nuri bilge ceylan'ın 61 inci cannes film festivali'nde en iyi yönetmen ödülünü alırken yaptığı teşekkür konuşmasını hatılayın ve geliştirin...tutkuyla sevdiğim yalnız ve güzel ülkemin içinde yalnızlıklar doğurmayın...

not= sürekli eksi aldığım öngörümü tekrarlıyorum. ceza sisteminde ebebyn paylarınıda düşünmek ve bu hareketi yapan çocukların ebeynlerine de ceza uygulamasında bulunmak gerekir. bu sisteme, polise taş atan çocukların ebeynleride dahildir...
norveçli olsalar bile sonuçta nereye girdiklerini biliyorlar. sonuçta atatürk kim gayet iyi biliyorlar. hatıra defterine bile yazıldığı bilen birisi bunu nasıl bilmez. bir kişi için anıtkabir gibi yer yapılıp kıymeti ve önemi zaten bilinmesi gerekir. yaşları 17 ve 18 olduğu için çocuk veya olayın önemini farkedemeyecek kadar çocuk değiller. birisi istese ehliyet alır. hatta evlenir. sonuçta yapılan yanlıştır. gerçi bazıları içten içe bunu söyleyip yazamıyor dile getiremiyor. işin ilginci bu çoğunluk başımızda veya üst kademelerde bulunan insanlar. herkes atatürk ü sevmek zorunda değil. fakat bunu küfürler veya hakaret ile hemde atanın evinde hatıra defterinde yapmak ahmaklık ve acizliktir. bu ülkede atatürk ü en sevmeyen veya nefret eden insan bile atatürk e saygı duyar. çünkü o olmazsa ülkenin himaye altında olup hatta tom un jonny lerin çocukları olacağımızı bilir. gerçi onuda ''atatürk sadece ön plandadır halk direnmiştir'' şeklinde halkı kahramanlaştırsalar bile hatta abartıp ''melekler indi savaştı işte allah ın askerleri'' şeklinde mucizeleştirseler bile yine bu halkın önderi atatürktür. kazım karabekir, ismet inönü gibi yardımcıları ile zaferi kazanmıştır.

gerçi sözlükte yapılan bazı göndermeler bunu yakın bir durum oluşturmuştur. mustafa mıstık kıvamında olmasa bile ''atatürk iyiydi çevresi kötüydü'' modunda yapılan göndermelerde aslında zarar veriyor. içki konusu, dine bakış konusu sürekli eleştirilmiş hatta zıt kutup oluşturmuştur. atatürk ü putlaştıranlar ne kadar bu ülkeyi geriye götürdüyse atatürk ün üstüne basıp yukarı çıkmak isteyenlerde aynı şekilde bu ülkeyi geriye götürmüştür. ''atatürk e şirk koşulmaz'' diyenler inşallah aynı şekilde başka şeylere dönüştürmez. bu arada atatürk ile hz. muhammed i kıyaslayanlarda aslında hakaretin kralını yapıyor haberi yok. hele bir ''ben atatürk ü sevmiyorum hümeyniyi seviyorum'' olayı vardır. girmek bile istemiyorum.
(bkz: asimilasyon)
bacak kadar çocukların gelip dalga geçip, küfredip sonra da az bir cezayla yırtabildikleri olaydır. anıtkabir'e kadar gelip, anıtkabir'i görüp, hatıra defterine yazı yazdığı halde yazdığın kişinin dünyanın gelmiş geçmiş en değerli insanlarından birisi olduğunu anlıyamayacak kadar zekaları yoksa bu çocukların ceza vermek yerine doğrudan zihinsel engelliler okuluna yollanmalıdırlar bence.
türkiye'de kaka olarak kabul gören eylem.

böyle saçma kanunlarla yönetilen başka bir ülke olamaz. 18 yaşından küçük iki genç, kasıtlı veya şaka maksatlı farketmez kendince bir şeyler karalıyorlar ve bundan dolayı 11 ay 7'şer gün ceza alıyorlar. hatta ilk verilen ceza 1 yıl 10 aymış. oha artık. hızınızı alamadıysanız assaydınız çocukları.
bana edgar allan poe nun bir sözünü anımsattı:

--spoiler--
en vurdumduymaz insanların yüreklerinde bile hassas noktalar vardır. Yaşamı da ölümü de oyun kabul eden umutsuzların bile alay edilmesini hoş karşılamayacakları meseleler vardır.
--spoiler--
norveç'te yaşayan 2 türk'ün yaptığı iş. adamlar ne bilsin atatürk'ün peygamber olduğunu. ama onlar peygamberle de dalga geçebiliyorlar. allah diyelim tam olsun.
ATATÜRK HAYATTA OLSA bu çocukları ödüllendirirdi. ne var yahu "mıstık" demiş, biz evet atatürk ün çocuklarıyız, ama nasrettin hoca nın da torunlarıyız, mizah duygumuz genlerimizde var.

hayır çevremizde bu kadar atamızı sindiremeyen, bu kadar atatürk ü düşman gören zihniyetlerin olduğu bir ortamda, iki vatandaş içten bir şekilde "mıstık" demiş, ne var ulan bunda?

11 ay 7 gün de ceza verilmiş çocuklara *, aklıma nedense habur sınır kapısındaki olaylar aklıma geliyor, nedense "başıma birşey gelmeyecekse atatürk ü sevmiyorum" diyen o karı geliyor, takiye yapan din tüccarları geliyor, geliyor oğlu geliyor, onlara ne ceza verildi acaba? gerçek atatürk düşmanları arıyorsanız çevrenize bakın efendim, öyle anıtkabir defterlerini karıştırarak olmuyor bu işler.
(bkz: sikertirler)
formal bir ortamda yapilmasi anormal karsilansa da, herhangi bir suc teskil etmeyen bir eylemdir.

fakat sunlar bilinmelidir ki;

"atam, kalk da ben yatam", "atam, hep tatil, hep izindeyiz" gibi sozler sakadir, mizah icerir.
"atam, biraksaydin da ingiliz olsaydik..", "ataturk bir diktatordur", "mustafa kemal halkin dini inancini kullandi" seklindeki cumleler birer elestiridir.

ancak,
"tipini sikeyim" ve benzeri icerikteki yazilar hakarettir.

bir kisi, mizahi yonden ya da ciddi olarak ataturk u elestirebilir, dusunce ozgurlugudur.
ancak, yasalar onunde hic kimsenin bir insana hakaret etme hakki yoktur.

benzer olay olarak;

"ataturk u sevmiyorum" denilebilir. fakat "basima bir is gelmeyecekse ataturk u sevmiyorum" sozu, ve konunun icerigi tamamen yargilandiginda seriat isteyen bir bunyenin anayasal duzeni hice saymasi soz konusudur, suctur.

butun bunlari bilmek icin, ne turk olmak, ne de hukukcu olmak gereklidir. insan olmak ve mantikli dusunmek yeterlidir.
cezasının az bile olduğunu söyleyebilirim. kendi Atasına hakaret etmek ne zamandır şaka olmuştur.
çok afedersiniz ama;

(bkz: adamı sikerler)
şu videodaki spikerin o 2 kişiye "öküz" demesiyle daha da ilginç hale gelen olay:

http://www.facebook.com/h...v=294264707144&ref=nf

hadi kanunlarımız, adalet sistemimiz berbat, teröriste, gerçek atatürk düşmanlarına af çıkaran, onları el üstünde tutan ama biri şaka yaptı diye ona aylarca hapis verdiren bir sistemin içindeyiz.

ama sokaktaki vatandaş bari neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilsin. o şakayı yapan 2 şahsın kötü niyetli olmadıkları tamamen iyi niyetle, şaka amaçlı yazdıklarını, afedersiniz, öküzler bile anladı, ama bu memleketin bazı insanları anlamamak için direniyor. bu kadar mı hoşgörüyü kaybettik, bu kadar mı anlayışsız olduk, hem de canlı yayında ne olursa olsun hakaret etmek bir spikere yakışır mı, tam haber saatinde çoluk-çocuğun ekran başında olduğu bir saatte, bu kadar mı güzel örnek olunur, nerede kaldı yayıncılık ilkeleri nerede kaldı soğukkanlılık?
Küçükken okul kitaplarının ilk sayfasındaki Atatürk resmine bıyık çizen insanlardır bunlar. Ayrıca
(bkz: Ağzınızın tavanına sıçayım afedersin)
şakadan anlamamak. *
güncel Önemli Başlıklar