bugün

gözlemlediğim hadise. hayatımda anıtkabir'e gitmedim, gitmem de bu saatten sonra. lakin resmi törenlerde filan televizyonda rast geliyorum bazen. devlet erkanı atatürk'ün kabrini ziyaret ediyor, paşalar filan. kabire çiçek bırakılıyor, 1 dakikalık saygı duruşu yapılıyor. ama her nedense dua edilmiyor. dua yok. ve bu beni rahasız etmiyor değil.
anıtkabir in girişinde dua edilmez diye bir tabela yoktur. atanın karşısında durduğunda içinden edilen dualar ve minnet ve teşekkürler vardır. hiç gitmediysen zaten yapacak birşey yok. ama devlet erkanı yada orada ki insanların içlerinden geçenler bilinmez, kendilerini yerlerden yerlere atıp dua edip gösteriş mi yapsınlar? saçmalığın daniskası artık .
laik türkiye cumhuriyeti içinde yapılması gericilik göstergesi olan eylem.
külliyen uydurma bir bilgidir. bildiğim herkes, mutlaka bir fatiha okur oraya gidince. insanların içini kimse bilemez ve fatiha okumak için el açma şartı da yoktur.
kıçtan uydurulan aforizma..

etmiyorsan senin götlüğündendir.. ben ediyor ve edebiliyorum.
Bazı yavşak trolllerin içine dert olmuş içi boş hede.
götünden element uyduranların ortalığı bulandırmak için sıçtığı başlık.

ulan andaval ve mal kardeşlerim; hadi anıtkabir'e gitmediniz hayatınızda, televizyondan da mı görmediniz elleri açıp dua eden insanları, başörtülü teyzeleri, zor yürüyen amcaları.

ayrıca, o anıtkabir'in sütunları da götünüze girsin.
dua etmeye içi el vermeyen sözde müslümanlara dert olmuş. gayette ettim ata'mı ziyaret ettiğimde. ulu önderimizin ve silah arkadaşlarının yattığı yer nur dolsun.
anıtkabir'e gidenlerin islam düşmanı kemalist putperest olmasından ötürüdür.
Atatürk'ün müslüman olmama ihtimâliyle ilişkilidir. Yanlış anlaşılmasın, müslüman olmak zorunda değil. Nasıl ki Adnan Menderes' in müslüman olması kendisiyle Allah arasında ise bu da öyledir. Maalesef birçok güzide sözlük yazarımız bu gerçeği ifâde etmekten çekinmektedir. Lâkin Atatürk'ün Cumhuriyet sonrası dönemde islâmiyet ve din kavramlarıyla ilgili yazdığı kitap ve yazılar incelendiğinde bu ihtimÂl* ortaya çıkıyor. Anıtkabir' in mimarisi ve Atatürk' ün defnedilişi de incelendiğinde Müslüman inancıyla çok bağdaştığını söylemek yine mümkün görünmüyor.
Kemalizm dininde 'dua' diye bir rituelin bulunmamasindan ileri gelen durum
Kendilerine has ibadet sekilleri vardir. Zaten haddi zatinda bir ibadethanedir yilin belli zamanlarinda giderek haci olurlar, semavi ve kadim dinlerdeki tipik dua etme sekli yerine yoneticileri atalarina sikayet etmek gibi dramatik bir eylemde bulunurlar.
yobazlar tarafından uydurulmuştur. kemalizm dini diye bir din yoktur. kemalistlerin içinde de inançlı insanlar vardır. ibadet gizli olur. dua gizli olur. ben dua ediyorum diye herkese gösterilmez. bazı şeyler allahla kul arasındadır.
yobazlar tarafından uydurulmamıştır. anıtkabir'de çoğu kişinin dua etmediği bir gerçektir. gittiğim zaman yüzlerce kişi arasında tek dua eden kişi olmaktan utanıyorum. utancım dua etmekten değil oraya poz vermeye resim çekilmeye gelen yozlaşmış türk gençliğidir.
güncel Önemli Başlıklar