1. 1.
  fransız kimyacı. maddeyi ağırlığıyla tanımlayan, kütle ve elementlerin korunumu yasasını ortaya koymuştur. 1777'de civayla yaptığı deney, tüm kimyanın en ünlü deneyidir. böylece havayı bileşenlerine ayırdı; oksijeni ve azotu tanımladı ve bunları daha sonra karıştırarak normal havayı yeniden elde etti. laplace ile birlikte, suyun, hidrojenin yanması sonunda oluştuğunu gösterdi. 1781'de elması yakarak, karbondioksitin bileşimini ortaya koydu. 1794'te giyotinle idam edildi.
  3 ... vernon sullivan
 2. 2.
  bir efsaneye göre giyotine gitmeden önce zindana gelen arkadaşından ilginç bir ricada bulunur.kafa gövdeden ayrıldıktan sonra beynin kaç saniye yaşadığını merak etmektedir,ondan kafası uçtuğu anda gözlerine bakmasını rica eder kafası yere düştüğü anda gözlerini kırpacağını kaç kere kırptığını kaç saniye dayandığını arkadaşından not almasını ister böylece ölürken bile bilime bir katkıda bulunur.
  5 ... el cid
 3. 3.
  (bkz: flogiston teoremi)
  1 ... jigsaw2
 4. 4.
  Modern kimyanın kurucusu*
  Yaptığı hasas ölçümlerle bile bilim tarafından kabul gören kuramların yıkılmasına ön ayak olmuştur.

  Oksijenin yanma üzerindeki önemini ortaya koymuş kütlenin korunumu kanunu bulmuştur.flogiston teoremini çürütmüştür.

  Traite elementaire chimie en önemli eseridir.

  Fizikte Newton neyse kimyada Lavoisier odur.
  2 ... skeptical chemist
 5. 5.
  Lavoisier giyotinle idama mahkum olduğu zaman yakın arkadaşı lagrange a '' kafam kesildikten sonra beyin çalışmaya devam ediyor mu ? Kesildikten sonra gözlerime bak iki kez kırparsam çalışıyordur '' demiş. Lagrange da baktığında lavoisier in iki kez göz kırptığını belirtmiş .
  1 ... mkezer56
 6. 6.
  (bkz: kütlenin korunumu kanunu)
  1 ... huni kolisi
 7. 7.
  Kimya biliminin dehalarından bir tanesi. asıl eğitimi hukuktu ve avukattı. Bilimsel gözlem ve yorum üzerine yaptığı konuşmaları nedeniyle de bütün dünyada ün kazanmıştı kendileri...

  Kimya bilimini reddeden yobazları gösterip "Bu kelleler hiçbir şeye yaramaz" dediği için tutuklanmış ve Aynı gün yargılanıp, giyotinle ölüme mahkum edilmiştir.
  1 ... here is no peace
 8. 8.
  (bkz: reaksiyonlarda kütlenin korunumu yasası)
  2 ... gogebakmastation
 9. 9.
  Modern kimyanın babası olarak bilinen lavoisier, Elmas mineralini yanma tepkimesine sokarak çıkan gazın sadece karbondioksit gazı olduğunu gözlemledikten sonra elmasın saf karbon olduğunu ilk kez kanıtlamış fransız bir kimyacıdır.

  Ayrıca kendisi suyun element değil, bir bileşik olduğunu ispatlamış ilk isimdir.
  5 ... gogebakmastation
 10. 10.
  Lavoisier, içinde hava ve bir miktar kalay bulunan cam balonu tartmıştır. Daha sonra aynı cam balonu ısıtarak beyaz bir katı elde etmiş ve bir kez daha tartmıştır. Her iki tartmada da aynı kütleyi elde etmiştir.

  Bu kanuna göre; kimyasal bir değişimde reaktiflerin kütleleri toplamı, ürünlerin kütlelerin toplamına eşittir. Bu kanuna göre, kimyasal değişmelerde toplam madde miktarı aynı kalır.
  2 ... emre s