1. 1.
  Antep fıstığıgillerin örnek bitkisi, yurdumuzda Gaziantep ve Siirt bölgelerinde yetişen, yanlış olarak Şam fıstığı da denilen bir ağaç.Bu ağacın, ince ve sert kabuklu, yağlı yemişi.
  4 ... maskelibalo
 2. 2.
  antepli güzele laf atma örnegi. (hoş , nereli oldugunu bildigine göre niye laf atarsın o ayrı bi salaklık)
  1 -1 ... exonotzor
 3. 3.
  en kalitelileri gaziantep'te yetişen, tazesi; diğer her türünden çok daha lezzetli olan yeme de yanında yat yemişi.

  siirt ya da iran fıstığıyla sürekli karıştırılır. ancak hiçbirisi toprak ve hava faktörleri dolayısıyla gaziantep'te yetişenlerin kalitesine bırakın ulaşmayı, yaklaşamaz bile.

  siirt ya da iran fıstığını görünce şekli o kadar hoşunuza gider ki, kocaman, şişko bir fıstık, ağızı yarısına kadar çıtlak... ama yersiniz, ne tar vardır ne lezzet. oysa antep fıstığı tarif edilen benzerlerinin aksine daha kibar görünür. içi de o kadar büyük değildir. ve eğer kaliteli bir örneğini bulup da yerseniz, yediğiniz an bir tanesi bile tüm ağzınızı lezzetine bulayabilme kapasitesine sahiptir.

  tıpkı ferrari kaportası giydirilmiş renault toros ile toros kaportası giydirilmiş ferrari'yi yarıştımak gibidir antep fıstığını benzerleriyle kıyaslamak...
  1 -1 ... bahdeniz
 4. 4.
  ağacı çocuk gibidir. ilgi ister, şefkat ister, sevilmek ister.

  15 yaşına kadar bir yıl bile ilgilenmezseniz, tıpkı çocuk gibi küser size, terkeder.

  15 yıl, evet tam 15 yıl bakarsınız, büyütürsünüz; işte ancak o zaman sevginizin karşılığı meyvelerini size sunar. bu süreye kadar bırakın kilolarca meyve vermeyi, 3-5 taneyi dahi zor bulursunuz. ama bununla da bitmez iş. bir, hadi bilemediniz iki sene yüz vermezseniz ağacına, yine küser size. tekrar sevginizin karşılığını almak için 3-4 yıl yoğun çaba harcarsınız.

  şımarık bir çocuk gibidir. şımartırsanız, o da sizi şımartır ürünüyle. azıcık huyuna gitmezseniz, istediğini vermezseniz; çektirir size...
  3 ... bahdeniz
 5. 5.
  http://www.antepfistigiarastirma.gov.tr/
  ... vernon sullivan
 6. 6.
  yarık olmayanları adamı sinir hastası ve kırık dişli edebilecek fıstık.
  1 ... eqin
 7. 7.
  dünyada en kaliteli fistigin gaziantepte yetismesinden dolayi bu yörede yetisen fistiga verilen isimdir. gaziantep cevresinde fistik adiyamanin besni, sanliurfanin birecik ve halfeti ilcelerindede yetisir ama hicbiri gaziantep in ve nizip ilcesinin fistiginin kalitesine ulasamaz. o nedendendirki alim fiyati kilo basina nizip fistiginda hep 20-30 kurus civarinda daha yüksektir. antep fistigi ayrica fiyat olarakta amerika ve iran fistigindan hemen hemen iki kati daha pahalidir. tat bakimindanda inanilmaz derecede farklidir antep fistigi. kalitesinin nedeni ise kurak ve sicak gecen yaz vede soguk ve sert gecen kistir. dünyanin en kaliteli cikolatalarini ürete isvicrede de genellikle antep fistigi kullanilir.
  ... antepli
 8. 8.
  Antepfıstığı veya şamfıstığı, Antep fıstığıgillerden, kabuklu bir meyvedir. Antepfıstığı ağacından yetişir, yağlı, ince kabukludur. Tatlıcılıkta ve eczacılıkta öksürük şurubu yapımında kullanılır.
  1 ... lark
 9. 9.
  cikolata ile birlesince dunyanin en guzel yiyecegi haline gelen, hele ki dondurmada olursa "dadundan yinmez" hale gelen fistik.

  (bkz: antep fistikli cikolata)
  ... limon cicegi kolonyasi
 10. 10.
  antep fıstığı memleketim olan gaziantep'in bir numaralı reklamı olup lezzetine doyum olmayan bir numaralı yiyecektir.
  ... hezer