bugün

aslı "antalya ile ilgili sonucu çok ama çok anormal buluyorum"

recep tayyip erdoğan sözü.

"sonuçlara saygı duyuyoruz ama amına koyim bu ne biçim sonuç hani bizim anketçiler %52 demişti.." demek gibidir.
başbakanın seçim öncesi anketlerini yök başkanının araştırma şirketine yaptırması sonucu içine düştüğü durum. bir çeşit kontrpiye...
dumur oldum lafının dübür oldum versiyonu. aslında göt oldum gibi bir yaklaşım daha hoş gibi.
bul yavrum daha neler bulacaksın dedirten ardından akla izmir le ilgili ilginç espriler getirten tayyip açıklaması.
çok yönlü ve güçlü bir aday olan menderes türel için seçim öncesi yapılan pr çalışmalarının bir nebze sonuç verdiğinin göstergesi olan cümle.
menderes türel kimdir? hani şu piyano çalan, kültürlü, sıradışı belediye (eski) başkanı.
(bkz: allahından bul)
+sayın başbakan seçim sonuçları için ne diyeceksiniz?
+antalya sonucunu çok ama çok anormal buluryorum..
+niçün efendim?
+ya antalya bizim kanımız canımız, turizmin başkenti. bizim için bir muğla iki antalya. zaten muğla'daki sonucu da çok anormal buluyodum. turist falan da geliyodu mna koim ruslar, almanlar falan daşş gibi karılar.. üniversitelerde türbana özgürlük, antalyaspora kümede kalma yolunda başarılar. rabbime sordum antalya'da katekulli var dedi. sen ne diyosun bu işe he? ne tatlı şeysin kız sen..
+ööhhhmmmm.. evet.. buradan aktaracaklarımız şimdilik bu kadar. sendeyiz birand..
+anasını da alın gidin*
iddiadan banko mac sonucunun sürpriz cıkması gibi sasırmıs olan recep tayyip erdogan acıklamasıdır en azından memleketin bir kesimi neler oldugunun farkında 45 kilometrelik bir yol icin oy satmamakta sasıracak,dehsete dusecek bir durum yoktur.
sayın başbakanımız 28 kere antalya' ya gitmiş konuşmuş konuşmuş gelmiş. ama antalya halkı anlamamış. rte için antalya bitmiştir, daha da olsa gelmez.

(bkz: saatlerce konuşup hiçbişey anlatamamak)
tayyip erdoğan'ın sadece açılış ve tatil yapmak için antalya'ya geldiğinin kanıtı olan cümlesi.

demek ki, hiç araştırmamışsın be tayyip baba.

bak ben sana anlatayım, hani raylı sistem diyorsun ya? işte o raylı sistem ulaşım master planı olmadan, plansızca yapıldı. antalya'nın en önemli ana arterlerinden birini tek şeride indirdi, bazı yollar tamamen trafiğe kapatıldı o tramvay hattının geçtiği güzergahta yüzlerce iş yeri kapandı, binlerce kişi işsiz kaldı. şimdi sen o esnaf olsan, sen o çalışan olsan oy verir misin?

belediye zoruyla dolmuşlar değiştirtildi, ısuzu urban aldırıldı hem de kimden? akp'li meclis üyesi antalya ısuzu bayisi esat göyük'ten. üstelik 60.000 liralık araçlar, 80.000 liraya itelendi böylece batmak üzere olan bir partiliniz kurtarıldı. akp'li ısuzu bayisi kurtarılacak diye, ihale yapılmadan dolmuşlar değiştiriliyor. ayrıca yasalar sebebiyle yeni minibüslere mevcut "m" plakalar takılamadı "ab" plakalar takıldı ve hat mülkiyeti belediyeye geçti yani dolmuşcu başına nereden baksan en az 200.000 lira kazık atıldı. şimdi sen dolmuşcu esnafı olsan, onun ailesi olsan, yakını olsan oy atar verir misin?

antkart diye bir uyglama getirildi, amenna bu hizmete kimse karşı değildi ancak, bu hizmeti tüm türkiye'de olduğu gibi belediye iştiraki bir şirket eliyle vermek yerine bir şahıs şirketinin vermesi, antalya'daki ulaşım fiyatları 1,15 lira iken kartla 1.40 lira, kartsız 1,75 liraya çıkması antalya için yüksek bir ulaşım bedeli olması üstüne üstlük antkart basıldığında %11 antkart şirketine gitmesi buna mukabil belediye hesabına yalnızca %2 gitmesi durumu oldu. koskoca istanbul'da bile 1,25 akbille, parayla 1,40. sen bunları görsen oy verir misin?

raylı sistemin geçtiği yere başka hiçbir toplu ulaşım aracının giremeyecek olması, her yere tek araçla gidebilen antalya halkına ulaşım sistemini değiştirerek "aktarma" yaptıracak bir sistem getirilecek olması dolayısı ile cebinden haksızca fahiş bir ücret ödeyecek olması ve halkın bunu bilmesi nasıl? sen bunları bilsen oy verir misin?

milyonlarca euro "bütçe dışı borçlanma yetkisi" alırsa senin "eski" başkanın ve mecliste "bu paralarla ne yapılıyor" diye sorulduğunda kaçamak cevaplar verirse, sen olsan oy verir misin?

belediyeye alınacak çalışanların belediye iştiraki şirket aracılığıyla alındığını ve bu alınanların akp il başkanlığından geçtiğini biliyorsan, sen bir antalyalı olarak üstelik daha kalifiyeyken işsiz kalıyorken akp il başkanlığı tarafından "hamiline yakinimdir" denilen muşlu, siirtli, diyarbakırlı, batmanlı adam işe alınıyorsa sen bunları görürken oy verir misin?

bugün antalya'nın -büyükşehir belediyesi'nin- 800 milyon lira bilinen borcu var, bütçe dışı olan borç ise bilinmiyor bakalım akaydın hoca mazbatasını alınca açıklar sanıyoruz. bugün antalya'nın birçok geliri ipotek altında şimdi sen bunları biliyorken oy verir misin?

işi gücü sadece muratpaşa belediye başkanı süleyman evcilmen ile atışmak olan senin "eski" belediye başkanının yaptığı icraatları sadece köprülü kavşak yapmak, park yapmak zannediyorsan, bir yerlere rant aktardığından habersizsen ben daha da sana bir şey demiyorum. ha antalya büyükşehir belediyesi'nin birçok bölümünün başına istanbul'dan, ankara'dan adamlar göndertilip istihdam edildiğinden haberin yoksa ona da bir şey demiyorum.

senin "eski" başkanın kendisine rakip olacağından endişe dip sana erdal öner'in ipini kestirtmedi mi? sen kesmedin mi erdal'ın ipini? erdal aday olsa %60 alırdı ama başarılı adamı tekrar aday göstermediniz yerine gösterdiğiniz adam %34 ile güç bela kazandı. erdal öner'in ipinin menderes türel'in gazıyla kestirildiğini kepez halkı bilmiyor mu? e haliyle büyükşehir'de orada oy kaybetmeniz normal. önce kendi yaptıklarınızı bir tartın.

son olarak sana bir video göstermek isterim, bak o çok övündüğünüz "raylı sistem" sebebiyle kaybedeceğini senin "eski" başkanın adı gibi biliyor, çok değil seçimden 1 hafta önce itiraf ediyor. çünkü yaptığı yatırımın plansız "ben yaptım oldu" zihniyetiyle sadece "bir şey yapmış olmak için yapmak" olarak nitelendirilen bir yatırım olduğunu ve halkın bundan memnun olmadınğını ve kendisine seçim kaybettireceğini adı gibi biliyor.

http://www.youtube.com/watch?v=yZwEYF8Of20

bak ne diyor? "şunun -raylı sistem- yüzünden seçimi kaybettirirsek 2 kere kaybetmiş gitmiş oluruz."

senin eski başkanın zaten biliyordu sonucu, senin eski başkanın için hiç de anormal değil, ankara'dan öyle göründüğü gibi değil buralar.

sonuç olarak biz ne ankaralıyız, ne istanbullu. antalya çocuğuyuz sevgili başbakan, bu kadar yolsuzluk kokusu, bu kadar şaibeli ihale, bu kadar rant aktarımını göre göre bu aymazlıkları yapıp, pişkin pişkin sırıtanlara tokadı atarız.

bence gayet normal yani, bunda gocunacak bir şey yok.

bak ben sizi çok uyardım aslında defalarca yazdım, hatta buradaki partilileriniz uyanmak yerine kötülediler beni; (bkz: menderes türel/@paleface)
akdeniz üniversitesini bilimle değil siyasetle taşıyan , laikliğin yılmaz bekçisi olduğu iddiasıyla başörtüsü yasasına karşı canhıraş çıkışlarda bulunan ; başörtüsüne gösteremediği sabrı pkk renklerine gösterebilen bir adama karşı kaybettikten sonra söylenebilecek söz.

nitekim :

(bkz: mustafa akaydın)
kendisini tam iki ay önce uyarmama rağmen buna aldırmayan kişinin hezeyanı.

--spoiler--
1999'da bekir kumbul'a, 2004'te ise bu adama hiç şans tanımayanlar, bu seçimi akp'nin kazanacağına %100 inanmasınlar seçim sonucu çok farklı çıkabilir! esnaf vermeyecek, tramvay hattının geçtiği güzergah vermeyecek, dolmuşcu vermeyecek, muratpaşa vermeyecek, konyaaltı vermeyecek, kepez ile karısının aslen diyarbakırlı olması ve kayınbabasının kürt kökenli vatandaşlarımız arasında efsane olması da bu defa yetmeyecek sanıyoruz...
--spoiler--

(#4592924)

teeee 2 ay önce söyledim tayyip baba sana, olmayacak dedim ama tutturdunuz "%52 alacaz antalya'da" ne oldu yiğidim?

işin ilginç tarafı menderes türel dahil antalya'da kimse şaşırmadı arkadaş sonuçlara gel gelelim ulusal basın ve başbakan çok şaşırmış. yahu adam iki piyano çaldı, beyaz smokin giydi diye kazanacak mı sandınız?
size yaptığım hizmetlere yazıklar olsun allah dan belanızımı istiyosunuzun karşılığı olan r.t.e ya has söz öbeği. ayrıca o ne uzun konuşmaydı ya öyle cuma vaazı verir gibi. seçim hakkında beyanatta bulun geç işte. önce akp nin başkanı sonra başbakan tabi. hakkını arıyor adamcağız *
anormal değil teğettir o şeklinde adamına göre cevap verilesi söylemdir.