1. 1.
  dededen antalyalı olan insanlar topluluğu. ama itiraf etmeliyiz ki merkezde bu insanların oranı yüzde on belki de. ve giderek düşmekte. ilçelerde kaldı zaten artık antalyalı olmanın ne olduğu görebileceğiniz hava. merkezde antalyalı kalmadı.
  1 ... the kene
 2. 2.
  * kuzey cepheli ev almaz, 500 metrekare de olsa öyle evde oturmaz; alana, oturana iyi gözle bakmaz.
  * vw polo alırsanız, "hayırlı olsun bilader"den önce duyacağınız şey "golf alsaydınya abem"; bmw 316 alırsanız, "üç yirmi alaydınya"; bmw 320 alırsanız "bu çok yakar abem" olacaktır.
  * antalya'nın yerlisinin bindiği arabanın plakası özenle seçilmiştir. rakam ve harf kombinasyonunun mutlaka bir anlamı vardır. istenen harf, bağlı bulunan trafik tescil müdürlüğünde yoksa, 130 kilometre ötedeki müdürlükten 'araya adam konarak' temin edilir.
  * antalya'nın yerlisi sinirlenince 'başına ağrı çıkar'. çok yaramazlık yaparsanız 'gözü kararır'. sürekli evhamlanır, alengirli işlerden kaçınır.
  * eşin, dostun, akrabanın kızları 1.25 m boyunda 130 kg ağırlığında olsa bile; prensestir, su perisidir. bunun dışında kalanlar, gerçekten prenses dahi olsalar çirkin ve orospuluğa meyillidir. paris hilton gelip ellerini öpse "nasılsınız teyzeciğim" diyerek bacağını kırıp otursa, dünya'nın en güzel kızı, prensesi, su perisi olur.
  yazarın notu: antalya'da su perisi ve prenses bulunmamaktadır.
  4 -1 ... diagnost
 3. 3.
  * antalya'nın yerlisi asla doçent'e muayene olmaz. hekim mutlaka profesör olmalıdır. hemşire dünya güzeli bir kızdır. hayırlı bir kısmet bulsun diye dua edilir, çünkü "teyzecim sen hiç merak etme" demiştir. demediyse "bütün gün koridorda ağzını eğe eğe lak lak" etmiştir. aynı hemşire, farklı yerlilerin gözünde iki ayrı konumda olabilir.
  * yat limanı'na iskele; büyükşehir belediyesi'nin olduğu yer ile kaleiçinin üç kapılara kadar olan kısmına yenikapı der.
  * yerlisi için, her şeyin en pahalısı en iyisidir.
  * yoğurt varken kola içmez. tersi de geçerlidir.
  * taksonomi çok önemlidir. (bkz: amcamgiller), (bkz: teyzemgiller), (bkz: kedigiller).
  3 ... diagnost
 4. 4.
  denize erken gider, erken döner. denize giderken suyunu, şemsiyesini yanında götürür. şezlonga para vermez. yanında götürdüğü su, bir gece önceden buzlukta dondurulmuştur.
  4 ... diagnost
 5. 5.
  merkezde oturur.

  yıllardır aynı mahallededir. yolda birini görse tanıyormuş gibidir, konuşur sohbet eder, yaşlıysa eli doluysa poşetlerini taşır.

  yerlilerin kesinlikle evleri vardır.ev demiyorum, evleri vardır. o portakal bahçeleri kesilmiş yerine apartmanlar yapılmıştır zira. ha kiradaysa kesin bi b*k gelmiştir başına, dolandırılmıştır.

  serikliyse muhakkak ülkücüdür.

  ikamet edilen muhite göre yobazlık görecelidir.

  nerde bir yerli başka bir yerliye rastlasa, "azizim yok gibi artık, antalyada yerli kalmadı." der.
  ha bi de evet o denize sabah gidilir. *
  2 ... visne cekirdegi
 6. 6.
  -dönüm dönüm arazi, portakal bahçeleri sahipleridir.
  -bu varlığa rağmen deli gibi çalışmaya devam ederler.
  -yerlilerin genç oğulları turist kızların gözdesidir, antalyaya kapak atmakta en iyi yoldur.
  -dışardan pek görünmesede yerlisinin dini bütündür.

  ve unutmadan;

  (bkz: bir serikliyi 100 metreden tanımak)
  2 ... prensesin uykusuyum
 7. 7.
  antalya merkezde ararsan nah bulursun, oturduğum dairede bile bi tane antalyalı yok. antalya nın yerlisi artık ilçelerde yaşamaktadır, bir serikli olarak bunu her köye gidişimde babaanneme, halama, amcama bakarak görmekteyim.
  1 ... coskun373
 8. 8.
  ilçelerden falansa; kabadır, tarlalarını otel yapacak olanlara satıp köşeyi dönmüştür yani bildiğin sonradan görmedir.
  merkezdense ışıklar civarından lara'ya doğru uzayan bir çevrede yaşarlar. bayan olanları pek kokoştur, havalıdır.

  esasında çok iyi insanlardır ama onları anlamanız zaman alır.*
  ... hukukokuyorumdemesicokzor
 9. 9.
  antalyalı değilim ama edindiğim izlenim "bi tanısan çok seversin"...
  ... dilenci
 10. 10.
  aksu'da köfte-piyaz yemişliği, karaoğlan'da çekirdek çitletmişliği vardır. yaylalarda yazlığı, merkezde kışlıkları bulunur. turizmin başkentinde ikamet eder ama deniz kültüründen bîhaberdir. kadını hibeş yapmayı; erkeği ise pilava limon sıkmayı iyi bilir...
  -1 ... dumlu