1. 1.
  dünya da 2. en geniş arşivli mozaik müzesidir.antakya ya gelen yabancı turistler akın akın akarlar bu müzeye.şehrin göbeğindedir.
  ... electronica
 2. 2.
  barındırdığı mozaikleri gördüğümde ağzımın bir karış açılmasına sebebiyet veren müzedir. 50 metre kare mozaik yapı nasıl oluşturulur. mozaik eseri oluşturan taşların her birinin 1 santimetre kare olduğu göz önünde alındığında, bu mozaikleri oluşturmak detay hastası bir sanatçı tarafından hazırlandığı anlaşılır. ayrıca eserlerde estetiğe ve ayrıntıya verilen önem ilk bakışta farkedilir. böyle mozaikleri yaptıran ya aşktır yada ölüm korkusudur diye düşünmüştüm... *
  1 ... cavit
 3. 3.
  dünya da 1.en geniş arşivli mozaik müzesi için;

  (bkz: gaziantep mozaik müzesi)
  ... escobar
 4. 4.
  Antakya Mozaik Müzesi Grek, Roma ve Bizans dönemine ait Samandağı, Harbiye ve Antakya'da bulunan hamam, kilise ve evlerin tabanlarını süslemiş çoğunda mitolojik konular işlenmiş mozaiklere sahip olan müzedir.
  1 ... mincirma
 5. 5.
  Küçükken okul gezilerinde pek sık götürülen o zamanlar bir b.k anlamayıp öylesine gezilen bu yaşa gelincede her bir mozaiğin önünde dakikalarca zaman geçirilen yer. içinde sadece mozaik değil o dönem kullanılan eşyalar da mecvuttur. Antakya'da Asi ırmağı kenarındadır.
  ... hermia
 6. 6.
  bahsedildiği gibi en geniş arşivli 2. mozaik müzesi değildir. bizans mozaikleri kıyasında en geniş arşivli ikincidir. bir de roma'da böyle bir müze açılacaktı 3. sıraya düşecekti geyikleri vardı bir ara ne oldu bilmiyorum.
  ... superbamm
 7. 6.
  paleolitik çağdan günümüze kadar hemen her devrin tarihi eserlerini bünyesinde barındıran antakya ve çevresinde 1932 yılında başlatılan bilimsel kazılarda çok sayıda ve çeşitli tarihi esere rastlanması sonucu, dönemin fransız yönetimi tarafından hatay'da görevlendirilen antikiteler müfettişi m.prost tarafından bir müze kurulmasına yönelik yapılan talep doğrultusunda 1934 yılında inşasına başlanmış ve 1939 yılında tamamlanarak hizmete açılmıştır.

  müzede, 18.100 parça Arkeolojik eser, 1.050 parça etnografik eser, 13.820 sikke, 1.347 mühür olmak üzere toplam 34.317 eser bulunmaktadır. Müzedeki Mozaikler 2. ve 5.yy'lar arası Roma ve Bizans dönemlerini kapsamakta, mitolojik olaylar ve kişiler sembolize edilmektedirler.
  8 ... liberalisticcommunist
 8. 7.
  turizmi baltalayan en önemli sembollerden.

  yıkıp yerine disko yapılmalıdır.

  gereksizdir.
  7 -1 ... kuru deveotu