bugün

(bkz: silgi kalmadı lan)

bilgisayarda sözlük açılır yanında dersiniz ile ilgili bir site. elinizde not defteri ve konunuz ile ilgili araştırma yapacağınız ufak notlar bilgisayarın her köşesine dağıtılır.
anne içeri geldiği zaman sizin defter ve notlarınızı gördükten sonra
-''kızım bir şey ister misin? yiyecek içeçek?'' der

not: ****
her annenin yer gibi gözüktüğü ama aslında hiç birinin yemediği kandırmaca yollarıdır.
(bkz: anne yer mi)
(bkz: anneye yalan söylenmez) * *
"anne ben ders çalışacağım, rahatsız etme" talihsiz cümlesi ile başlayan bir yol denenecekse başarı şansının sıfır olacağı kesindir. annenin rahatsız etmeyeceği varsa da rahatsız eder artık bu sözden sonra. ne haltlar karıştırıyor bu diye kurt düşer içine. toplantıya mı giriyorsun? rahatsız etme imiş.

bir söz vardır "ilgileniyor görünmek, gerçekten ilgilenmekten daha yorucu ve zaman alıcıdır" diye. böyle taktiklere kafa yorulacağına adam gibi çalışılsa olmaz mı?
evet itiraf ediyorum ben bir anneyim!
dikkat... -düzeni yerinde, anne-babanın işe gidip geldiği, hatta boşanmamış, anne ile tek yaşamayanlar üzerinde denenmemiştir-
bilgisayar açılır. anne evdeyse herhangi birşey söylenmeden bilgisayar başına geçilir. anne gelir, "oğlum ders çalışmayacak mısın?" şeklinde masum fakat bir o kadar da iğneleyici bir soru sorar. "hayır..." diye cevap verilir, msn insanlığına efendime söyleyeyim penguen insanlığına ondan sonra herşeye devam edilir. buradaki handikap ise annenin size gelip, "evladım yiyecek içecek birşey ister misin?" diye sormamasıdır. Zaten çalışmıyosun ders kıçını kaldır al koduumun tövbeee...
başarılı olduğu taktirde anneniz sizi embesil sanabilir. *

böyle bir duruma sebebiyet vermemek için
(bkz: kopya çekme teknikleri)

ama en iyisi tabiki oturup adam gibi çalışmaktır.
arkadaşlarla ders çalışacağız diye buluşulmuştur, sonra tabi hep olduğu gibi o ders çalışma seansı bir güzel batak,king masasına dönmüştür. saatler sonra eve dönülür, anneye bir selam verilir, odaya girilir, ve telefonla konuşmaya başlanır,
-yaa o soru benimde çok aklıma takıldı baya ama yolda gelirkende düşündüm,şu yoldan çözünce çıkıyor sanırım. hededödüyü hesaba katmayı unutuyoruz muhtemelen.
günde bir kere sizi kitap başında görürse yeterlidir. 24 saat çalışıp bir kez bilgisayar başında anneye denk gelirseniz eğer, bu durumun tam tersi bir izlenim yaratmış olursunuz.
müsfetteyi deftere geçirmeye başlayın.5 dk da bırakın
-off baya da biriktirmişim haftasonuna hepsini geçiriyim hem tekrarlamış olurum.kanalı değiştirsene ya.

böyle yapılmalıdır.
Annenin geldiğini hissettiğinizde masa başına geçin, bir defter açın ve gözlerinizi ovuşturun.
kaşları çatıp başıma ağrılar girdi bakışları atmak.
test kitaplarının cevap anahtarından bakıp işaretlerdim sonrada 'bak anne çok çalıştım molayı hak ettim' derdim
(bkz: babaya ders çalışmış izlenimi verme yolları)
Öncelikle kitapta bir sayfa dolusu işlem yapılır, yazı yazılır. Daha sonra kitaba kafa gömülür, bir güzel uyunur. Anne kaldırmaya geldiginde alnımız yanağımız hep yazı olmuştur. Anne bize sarılır bizi öper bi daha da ders çalış felan demez.