bugün

Dershane borcunu ödeyemeyen annesi cezaevine düşünce bunalıma giren 18 yaşında genç, kendisini çardağa astı...haberleriyle irkildiğimiz ülkemizin dünya tarihine geçen olayıdır.1000 tl olan borcun nasıl 5000 lira olduğunu anlamak mümkün değil,öğrenmenin tek yolu avukatı ve icra müdürünü çeçen askerlerine teslim etmektir.
(bkz: güleriz ağlanacak halimize)
bu ülkede avukatlar kadar anlayışsız bir meslek grubu yoktur. şöyle ki: borcunuz olur anlaşmaya gidersiniz size anlaşılacak teklif yapmaz icra kaldıracam diye götünü yırtar,sonrada yetmez gelir evinizde alacak hiçbirşey bulamaz ve size çaktırmadan yalanla-dolanla bi taahhütname imzalatır(ki insanlarımızın %90 ı ne olduğunu bilmez).ardından bu belgeyle sizi hapse atar ve bununlada adaleti sağlıyoruz diye övünür. bu ülkede bütün meslek gruplarına yansımış olan kokuşmuşluğun en büyüğü yargıdadır ki onunda temel taşı olan avukatların %90 ı şereften yoksundur,halkın kanını emmeyi adalet melekesi olarak benimsemiş bu mahkeme duvarı suratlı insanlar tiksinilesi yaratıklardır.öte yanda 17 yaşında gencecik ve bu kadar gururlu bir erkek çocuğunun hayatı bu kadar basit görüp kendini asması bence yanlış bir davranıştır.herşeye rağmen hayat devam eder,hayat savaşı hiçbirzaman bırakılmaz.Düşmez kalkmaz bir Allah'tır unutulmamalıdır.
yanlış tercih yapmış olan öss mağduru gençtir.
içim acıyor...

neresinden tutsan elinde kalıyor, yürek dayanmıyor bu haberlere.

bir ana var çocuğunun geleceği için çalışıyor çabalıyor, sırf dersane masraflarını karşılamak için gece gündüz demeden çalışıyor. umutları var belki; ilerde okumuş yazmış büyük adam olacak, doktor olmasını istiyor belki yaşlanınca hastalandığında kendisine bakacak bir evlat tüm hayali. belki bu çocuk kendisi gibi yaşamayacak, bir sonraki öğün sofrada ne olacak diye düşünmeyecek, rahat bir yaşamı olacak memeleketine faydalı olacak. gururdan göğüsleri kabaracak bu anacığın. katlanıyor durmaksızın çalışmaya sırf bu mesut günleri görebilmek için.

bir çocuk var, daha hayatının baharında. önünde dişlerini bileyen canavar edasındaki bir sınav var. aklına gelince bu lanet sınav dizlerinin bağı çözülüyor, anasının isteklerini yerine getirip onu mutlu etmek hayattaki tek amacı. uyumuyor mesela; sabahlara kadar çalışıyor. hani doktor olacak ya, hani anasına bakacak ya. boynuz kulağı geçmeli diyor içinden, büyük adam olma hayalleri sınırsız. dersaneye gitmesi için çalışan anneye bakıyor daha bir hırslanıyor.

o yaşta bir çocuğun kaldıramayacağı kadar ağır bir yük...

adalet var öteki tarafta. herkese eşit olması gereken. vicdanını mahkeme kapılarının dışında bırakması gereken adalet.

belki de en önemlisi; bu güzelim insanları acımasız yaşamın gerçekleriyle yüzyüze bırakan, bir gencin intiharına, bir annenin kahrolmasına sebep olan maddi sıkıntı, hayat gailesi. lanet olasıca para olmayınca okuyamayan ve hatta canına kıyan bir öğrencinin dramı çıkıyor sonra.

göğsüm daraldı. kimi suçlayım, ne diyeyim bilemiyorum artık...
(bkz: babanın cezaevine girmesi)
(bkz: ölen gencin facebook una emo ca yazan kız)
(bkz: dersane borcundan dolayı intihar etmek/@protest sanayici)
devletin, vatandaşlarının ıstıraplarını koltuğunun yayının bile duymadığının kanıtıdır.
o borcu icin anneyi dava eden dershane sabihinin, su an rahat uyuyabiliyor mu diye merak etmeme sebep olan cok üzücü olay.
böyle iğrenç, saçma sapan, adaletsiz, paraların oluk oluk aktığı, eğitimin ticarethaneye dönüştüğü , eğitim kalitesinin çok düşük olduğu, hem zavallı geçlerin, hemde onları okutmakla yükümlü ailelerin psikololijisini bozan, ekonomisini zorlayan bir sistemde, şok edici bir haber değil, ama sinir bozan, isyan ettiren bir haber...
o dershane neden suçlanmamıştır, neden soruşturulmamıştır merak konusu.
Bide kalan borcu meb ödemiş yüzsüzlükte level atlıyorlar valla.
türkiye'de ki eğitim sorununu bir başka yönden sergileyen akla zarar üzücü olay. devlet o kadar vergi alıyor eğitime destek adı altına, nereye gidiyor bu paralar, dershanelere neden ihtiyaç var anlayamıyorum. söyleyecek o kadar çok şey var ki içinden seçip bi cümle kuramıyor insan, çok yazık! ayrıca eşitlikten bahsedilir şimdi dershane borcunu ödeyemeyen annesi hapse atılan çocukla, dönemlik onbeşbin liraya özel dershaneye giden gençler eşit mi? hiç sanmıyorum, eğitim bi haktır ayrıcalık değil.
şu an o dershaneyede meb'ede ösym ve yök ede edilmesi gereken o kadar çok küfür varki içinden seçip seçip etsem yinede ruhum huzur bulmaz.
tayyibe sorsak kader der.
şimdi sen gel o sınavı kazan, üniversiteye git!
avukatlar kadar acımasız bir meslek gurubu daha yoktur.
acımadan zatn ödenmemiş borcu katlayarak binlerce lira yaparlar.

ne diyeceğimi bilmiyorum sözlük. insanın içini acıtıyor.