bugün

muadili babanın milli olmadan önceki parmak izidir.
bunun güvenlik sorusu olarak sorulması nasıl ve hangi sivri zekalı arkadaşın aklına gelmiştir ve nasıl bir akıl mantığıdır ki bunu bankalar ilk güvenlik sorusu olarak benimsemiştir anlaşılır gibi değil.
iyi bir yalancı dayınızı tanıyorsa ve sizde öss ye girmişseniz banka hesabınızdaki paranın çalınması en muhtemel olaylardandır.

isim ve soy isminizi öss (şimdi linklerini vermiycem) kayıt sistemine girdiğin de babanızın ismine kadar bilgilerinize ulaşılabilir.
bu bilgiler le tc kimlik no elde edilir . tc kimlik numarasından doğum yılınız ortaya çıkar. Sizin cep telefon numaranızı bulmakta çok zor olmayacaktır. Dayınızın soyismini öğrenmemiz halin de bankacı arkadaşların güvenlik için sorduğu tüm cevapları bulmuş oluruz.

artık bu bilgilerle ben sizin yerinize elektrik ve su faturanızı öderim.
saygılar.
(bkz: bunu sakın evde denemeyin)
bankadaki görevlilerin taktığı kelimedir.
çoğu kişinin mail alırken kullandığı gizli sorudur.
bankamın müşteri temsilcisine neden kullandıklarını sorduğum kelime öbeği. kendilerine karşı empatik bir tavır içinde oluşum ve şikayetimi tatlı dille aktarışımdan ziyade, benim işimin de bir kısmının phone line üzerinden olduğunu, bu nedenle kendileri ile şikayetçi bir tutumla konuşmadığımı belirtmem etkili oldu. her altı ayda bir yaptıkları toplantılarda bu gibi dilek ve beklentilerimizin değerlendirildiğini belirten müşteri temsilcisi, konu ile ilgili aranacağımı belirtti ve telefon numaramı kaydetti. "laf aramızda bu konuda sadece kadınlardan değil, erkeklerden de tepki alıyoruz" şeklinde de bir kısa not düştü. (bkz: çok mesudum sözlük)
hsbc'nin bir türlü doğruluna inanmadığı, annenin ilk soyadı.
kenan doğulu güzel bir biçimde değinmiştir bu duruma.unutarak kurtuluyorum şarkısında "anne kızlık soyadı ne gereksiz ayrıntı" diye bir cümle mevcuttur.
(bkz: seksizm)
beş on yıl sonra sorun yaratmaya başlayabilecek olan uygulama. kızlık soyadını kullanmaya devam eden anne sayısındaki artış ve bunların facebook gibi platformlarda kolaylıkla edinilebiliyor olabilmesi, bankaları daha farklı güvenlik uygulamalarına yönlendirmeli. dayının soyadını bulmasına bile gerek kalmıyor düşün artık.
bankaların sürekli birinci ve sonuncu harfini sorup insanın dellenmesine sebep güvenlik cevabıdır.
(bkz: anket)
en güzel soyad.
bankaların sorarken amacı ne diye düşündürtten, borç batağına saplanınca ebeminkini de ister misiniz diye sordurtan hede.
bir çok hizmete abone olurken sorulan gereksiz soru.
(bkz: anamı karıştırma lan)
daha makbulunun da duyulduğu zamanlar olmuştur (bkz: annenizin evlenmeden önceki soyadı)
(bkz: annenizin evlenmeden önceki soyadı)
-annenizin kızlık soyadının 2. ve 5. harfleri?
-ananınamı!
-bakıyorum
- ...
ne için sorulduğunu bi türlü kavrayamadığım hede.
güvenlik içinse eğer hiç komik değil.
en aptal sorudur. ahmak insanlar yüzünden; hep tehlikeli bulmuşumdur bu soruyu.

(bkz: annenizin ilk sevgilisi)
(bkz: annenizin aşk hayatı)
(bkz: bu ne lan)
+ annenizin kızlık soyadı?
(cevap yok)
- !!!!!!!!!!!!!
(satış temsilcisi anladı adam mal, çıkaramayacak cevabı)
+ dayınızın soyadı nedir?
- .....dır.
kötü niyetli birinin öğrendiği zaman donunuza kadar alabileceği bilgi. *
Ne kadar iğrenç bir sorudur.Sanki anneler evlenince başka bir cinsiyet değiştiriyor.
- Babanızın oğlanlık soyadı?
Halbuki o da bir erkeğin soyadıdır. Yani dedenizin soyadı. ne anladım ben bu işten? babası da kocası da erkek. demek ki dedenizin soyadı diye sorsalar da fark etmeyecek.
aslında bankacılıkta sorulabilecek en mantıklı sorudur.

bize mantıksız geliyor ama şöyle bir düşünelim. standart bir soru oluşturmanız gerek. bu soru mümkün olduğunca kişi için geçerli olabilmeli ve insanların sonradan değiştiremeyeceği bir şey olmalı, dahası bu kişi dışında mümkün olduğunca az kişinin bildiği bir cevabı olmalı.

yani demem o ki doğum yılınız, nüfusa kayıtlı olduğunuz il gibi bilgiler kolayca erişilebilir. kimlik numarasını sorgulamak da pek akıllıca değil çünkü bu da işlemi zorlaştırır. (telefonla yaptığınız her işlemde 11 haneli bir rakamı tekrarladığınızı düşünün)

hangi okuldan mezunsunuz, hangi takımı tutuyorsunuz, en sevdiğiniz renk hangisi, hangi marka sigara içiyorsunuz gibi sorulara herkesin verecek bir cevabı olmayabilir. yani herkes takım tutmak zorunda değildir, kişi bir okuldan mezun olmamış olabilir, ya da farklı farklı okullardan mezun olmuştur. (ilkokul, ortaokul, lise, üniversite) veya sorulara verdiği cevap değişebilir, dün chesterfield içen adam bugün camel içebilir ve kimse bankada hesap açtırırken içtiği sigarayı hatırlamak zorunda değildir.

bir de bu sorunun hayati önemi şuradan gelir. cüzdanınızı çaldırdığınız takdirde, kaptırmayacağınız yegane bilgi budur. bakınız nüfus cüzdanında kimlik no, seri no, ad soyad, baba adı, ana adı, doğum yeri, nüfusa kayıtlı olduğunuz il ilçe köy, doğum tarihi, medeni hali, dini, kan grubu, cilt no, aile sıra no, birey sıra no... ne ararsanız var. bunun üstüne yine çalınmış bir cüzdandan kredi kartı no, müşteri no gibi bilgilere de ulaşılabilir. e diğer soruların sorulamayacağını da yukarıda açıkladık, ne sorsun bu banka?

yani efendim değişmez bir cevabı olan, herkes için geçerli olan, kullanılabilir en mantıklı soru annenizin kızlık soyadı nedirdir? zira bu soruyu aile dışındakilerin bilmesi pek mümkün değildir, normal şartlarda.

heyhat bu sorunun da pürüzleri vardır. anneniz soyadı kanunundan önce evlenmiş olabilir. veya kişi annesini tanımıyor olabilir, yetiştirme yurdunda büyümüştür. bu gibi buglara karşı olabilecek en iyi çözüm sorulduğunda hatırlanabilecek bir kelimedir.

tabi bu arada bu bilgiyi doğru vermek zorunda değilsiniz. kredi kartı başvurusunda siz abcdefgh diye yazarsanız bu bilgiyi, banka da öyle kabul eder. bu da sizi "bağlanıyorsunuz, bu arada lütfen annenizin evlenmeden önceki soyadının üçüncü harfini tuşlayınız, bip" şeklindeki durumlarda rahat ettirecektir.
banka, telefon operatörü güvenlik sistemlerinin olmazsa olmaz sorularındandır.
telefon da bile işlem yapmadan önce "annenizin kızlık soyadının 2. ve 5. harfini söyler misiniz?" diye sorarlar.
e tabi soru sorulan kişi de "2. neydi lan, 5. neydi?" diye anlık düşünme eylemine girer.