1. 1.
  annenin, gittiği yakın bir akraba ya da arkadaş ziyaretinde misafir olduğu kişinin ince düşüncesiyle evde bırakmış olduğu çocuğuna gönderilen lezzet dolu tabaktır. evde açsınızdır ve yiyecek bir şeyde yoktur. içten içe anneye sinire kesersiniz ve dönsede bir şeyler hazırlasa diye homurdanırsınız. anne eve döner ve siz tüm sitemkarlığınızla ne yiyeceğim ben açlıktan ölüyorum diye söylenmeye başladığınızda, zeytinyağlı dolmalar, börekler , çörekler , kekler , tatlılarla dolu bir tabak canınıza can katar.
  47 -1 ... zeki yaratik
 2. 2.
  hem misafirliğin sıkıcı ortamını çekmemek hem de tüm nimetlerinden faydalanmanın en muhteşem yoludur. yalnız çok pis alışkanlık yapar, eğer her seferinde gelmezse insanda inceden bir depresyon başlangıcı görülebilir.
  13 ... dugu
 3. 3.
  bahsi geçen misafir kapı komşunuz ise çay göndermek için sizden kupa da istenir.
  4 -1 ... dufresne
 4. 4.
  bu doluluğunu çok değil kısa bir süre sonra kırıntılara bırakacak olandır. *
  3 ... other
 5. 5.
  genelde içinde börek çörek olup,gayet afiyetle yenebilecek bir tabaktır.
  2 ... notfound
 6. 6.
  eğer soğanlı patates salatasının yanına misler gibi damla çikolatalı kek konmuşsa, ve direkt olarak keke dalınmışsa kusmaya neden olabilecek tabaktır.
  3 -1 ... hatshepsut
 7. 7.
  (bkz: annenin mevlütten getirdiği tavuk-pilav dolu tabak)
  2 ... shilmyro
 8. 8.
  candır. *
  1 -1 ... turkerr
 9. 9.
  genelde üzerinde örtülü olan peçeteyi kaldırdığınızda dünyalar sizin olur. en az iki tuzlu bir tatlı vardır o tabağın içinde.
  2 ... yalnis
 10. 10.
  eğer tabakta yaş pasta varsa, ve o yaş pastanın kreması hemen yanında bulunan tuzlu bir kuru pastaya temas etmişse, işte o zaman insana hüzünlerden hüzün beğendiren tabaktır.

  (bkz: umut sarıkaya tipi mutsuzluk)
  3 ... mistletoe