bugün

annenin tamamen kendi isteklerine uygundur bu gelin adayları. güzelliği, boyu, göz rengi, teni, huyları, davranışları, kendisine karşı tutumu hatta ve hatta anne kendi damak zevkini de göz önüne alarak seçer anne bu gelin adayını. aslında haksız da değil anne. oğlu evlendiğinde evine gidicek yemek yiyecek, gelinin yaptığı yemekler annenin damak zevkine hitap etmelidir. işin güzel yanı ise bu gelin adaylarının taş gibi olması, fazla paraya önem vermemeleri, aldatıldıklarında ayrılmamaları ama bokunu çıkartmadığın sürece tabi ve kolay, kolay ayrılmamalarıdır...
ama annenin yaptığı iş çok mantıksızdır, salakçadır... ''ya sen mi evlenicen? ben mi?'' sorusunu akla getirir annenin yaptığı bu davranış. oğlunun hayatını kendi isteklerine göre yaşamasını isteyen anne yapar bunu, oğlunun büyüdüğünü kabullenemez. kız bulur, beğenir, evlen der oğluna. oğlu evlenir aradan bir kaç ay geçer ve sonra oğluna bana torun yapın der anne ve hemen babada işin içine girer torunun erkek olmasını ister, torun olur gelir 3 - 5 yaşına rtık sevilmez olur ya torun biraz büyümüş yaramaz olmuştur. ardından bir torun daha istenir ama cinsiyetide belirtilir hemen, erkek zaten var bi tane de kız çocuk yapın derler. ya .mına koyim size mi çalışıyoruz demek gelir insanın içinden ama annedir, babadır diyemezsin yüzüne karşı...
(bkz: allah hepsinin belasini versin)
annenin genelde dugunlerden buldugu adaylardir.
miss mother güzellik yarısmasında kıyasıya rekabet halinde olacak. ev hanımı adayı veya tipik ev hanımı davranışarını ustaca sergileyebilecek görünümlü kızlardır..
(bkz: gelinim olur musun)
(bkz: lucifer anarchos)
işi anneye bıraktıysan zaten kabullenmek zorunda olduğun ve şansa kalmış bir olaydır .
bu gelin adayları büyük ihtaimal düğünlerde bulunur. oğullarına devlet kapısında çalışan, güzel, akıllı, örtmen kızlar arar sözkonusu anneler. yok istemem ben kendim bulur getiririm deseniz de annenin aklı bu bağyanlarda kaldığı için sizin bulduğunuz hatun içine sinmeyecektir.
sokakta hanımefendi, mutfakta aşçı, yatakta fahişe olan kişilerdir...
kısmen dogru genelleme. ama kısmen.. neden? cunku;

nedense hep sahit oluruz cevrede. severek evlenirler.. aslinda bu severek anlami daha cok kizin erkege , erkegin de kiza duydugu cinsel istektendir *. biraz zaman gecip te birbirine doyulduktan sonra tanimadiklari bir suru baska yonler ortaya cikar. sevgi herseyi halledemiyor iste o durumlarda. 2 ay sonra kavgadan goz gozu gormez oluyor (genelde,istisnalar kaideyi bozmuyor) severek evlenen bir dunya cift bu aralar bosanma istegiyle mahkeme kapisinda.

cevremde gordugum bir cok gorucu usulu (annenin kizi begenmesi) evlilik , severek yapilan evliliklerden daha usun omurlu , daha saygiya dayali ve sorunsuz yuruyor. burada tabi aslolan damat adayinin annesi oglunun huylarini cok iyi bildiginden oglunun ic dunyasini tam anlamiyla tanidigindan olsa gerek gayet hassas davranarak ogluna uygun gelin adayini arar , bulur. muhtemelen de o evlilikte sorun yasanmaz. cunku bu cinsellik , evliliklerde en fazla 20-30 sene suren bir olay. gun gelince iktidardan yoksun kalininca baska seyler arayabiliyor insanlar.

sevgi evlilikleri de iyidir. ama gercekten ruh ikizini bulduysan.
kendi seçtiğiniz eş adayınızla yuvanızı kurduktan sonra, eğer imkanlar el veriyorsa yanınıza yardımcı olarak alabilirsiniz bu adayları, çünkü büyük olasılıkla bu adaylar harika yemek yapıp dip köşe temizlikte rakip tanımazlar. anne boş aday seçmez vardır bir bildiği.
ne güzel işte kara kaşlı kara gözlü.
veya renkli gözlü. mavi...
hep aynı muhabbet.
(bkz: babanın bulduğu damat adayı)*
hayatinizin kodlarini annenizin yazma isteginden kaynaklanir, sizin icin en iyisini dusunmektedir. kaynak kodlariniz aciksa, gerisi annenizin yaraticiligina kalmistir.
adaylar : komsu kizi 1, komsu kizi 2, komsu kizi 3 ve bilumum ismi ilk defa duyulan teyzelerin kizlari diye devam eder... mahallenizin butun kizlari evde kalmistir ama haberiniz yoktur. gecistirmeye calisilir, biraz maddi durumu duzelteyim sonra bakariz denir (esas amac ortamlara akmaktir), ama anne calismalara devam etmektedir, o coktan planlari yapmistir ve size surekli yoklama cekmektedir.
siz evdeyken adayin annesi hatta bazen annesiyle beraber kendisi misafir diye cagrilir,evden kacmak icin acik olan salon kapisinin onunden gecmek en buyuk risktir ama odaya tikilmak da can sikmaktadir, risk alinir ama kacmak ne mumkun, anne pusuya yatmistir,
-oglum, misafirlerimize merhaba desene.
-merhaba, ben zirvato,nasilsiniz ? -adayin annesi alici gozuyle bastan asagi suzer, yasi biraz geckince olan kizimiz hafif utangac bakar sonra gozlerini kacirir-
bu durumda kizin haline daga bir acinmaktadir, deplasmana gelmenin ragatsizligi bir yana bendeniz kapidan kacmaya calisirken, kendisi bir kac saat boyunca annemin gozetimi, kendi annesinin de denetimi altinda ne kadar hanim bir insan oldugunu sergilemesi gerekmektedir.
Annenin isteklerine uygun gelin adayıdır.
gelin kaynana çatışmasına 1-0 mağlup başlayan adaylardır. eğer kadroları onaylanır ve nikaha alınırlarsa kaynana ''seni ben seçtim, kocandan da senden de üstünüm, biat et bana'' diyebilmek için seçer gelini. yoksa bir diğerinden pek bir farkı yoktur. zaten onun oğlu da gaymakam çocuu netekim. ama anneye sorsan kız kesin helal süt emmiştir, hanım hanımcıktır, işbazdır, tam aileye uygun bir gelindir. gel gör ki bu düşünceler gerdek sabahına kadar olan düşüncelerdir.

sabah olur, kaynana homurdanmaya başlar;

-bu saate kadar uyunur mu,
-hani bu sofradaki kuş sütü,
-niye öyle sesli gülüyor, bu zaten anasından zor kaçmış da gelmiş buraya.

zira anne kaynanasından çektiklerini gelinine ödetecektir. yine zira oğlunun hayatındaki biricik kadın olma lüksünü geline kolayca devretmeyecektir.

velhasıl, annenin bulduğu gelin adaylarının diğer gelin adaylarından hiçbir farkı yoktur...
kadına diyemiyorum anne ben seksi kadın istiyorum.

götü güzel olsun, beli ince olsun, memeleri diri olsun.

ben nerdeyim anam nerde. canım anam. garip anam.
" bana ayakkabi eskitmedin , beni dinleseydin sana şunu, şunu ve şunu alacaktım " diye neredyse alfabetik sırayla anlatılan kızlardır.
anamın derdi de kızları verirken ettiği pasta vs gibi ikramların ve sunumun acısını çıkarıp kız evinde hindi gibi kabara kabara oturmak. çaktım olayı !