1. ?.
  Genellikle salonda gümüşlükte duran ve yemeklerde kullanılmayan porselen takımlarıdır. Misafirler için bile yerinden çıkarılmaz, düğün dernek kurulsa hiç dokunulmaz. Yahu madem kullanmıyorsunuz süs niyetine tabak çanak kullanılır mı, gidin başka bişey alın diye isyan ettirir.
  4 ... agziylakustutanbilge
 2. ?.
  Annenin çeyizinden kalan porselenlerdir. Tabak çanak deyip geçilmemelidir.
  3 ... canavar banavar
 3. ?.
  vitrinde öylece duran porselenlerdir. hiçbir yemekte kullanılmaz.
  3 ... viper321
 4. 0.
  kullanmaya teşebbüs ettiğinde güdümlü anne terliğini yer oturursun yerine.
  1 ... aaaa ama
 5. 1.
  tarihi eser özelliği taşır. görsellik açısından önemle korunan porselenlerdir. Eve misafir geldiğinde yaramaz çocuk varsa o oda güvenlik gerekçesiyle kapalı tutulur.
  1 ... zraporu
 6. 2.
  genelde daha kullanıldığı ilk gün misafirin çocuğu tarafından hunharca kırılır. annenin suratındaki ifade ise görülmeye değerdir.
  (bkz: evlat acısı gibi koyan şeyler)
  1 ... cuney tarkin
 7. 3.
  salondaki yemek dolabını işgal ederler. odalarımıza gelip, ne bu dağınıklık çok eşya var! diye tepki gösteren annelerimizin aslında kullandığımız eşyalar yerine hiç kullanılmayan porselenlerin fazlalık olduğunu anlaması imkansızdır.
  1 ... valvulavenorum
 8. 4.
  heves edilir alınır, biri kırılırsa takım bozulur diye hiç kullanılmaz. muhtelif zamanlarda vitrinden çıkarılıp tek tek temizlenmesi gerekir. ancak bir kadın kendisine eziyet çıkarabilecek şeylere heves eder.
  1 ... korsikali zorba