bugün

anneanneler için doktorluk ve mühendislik vardır..gerisi palavradır..bu ikisinden biri değilsen adam olmamışsındır..avukatlığı adam yerine koyan anneannelerde vardır..uzay gemisi teknisyeni olsan da onun gözünde bir baltaya sap olamamışsındır..
torununun plastik cerrah olmasını, sırf kendisine beles liposuction yaptırmak icin istemek ve bunun icin tum teyzeleri galeyana getirmek de bu anlayışa dahildir.
(#338524)
ve
(#327898)

etc. diyalogları oluşturabilecek potansiyele sahip aile büyüğümüzün meslek anlayışı insanlığa faydalı mesleklerle sınırlıdır genellikle.
sabah gidilip akşam vakitlice evde olunabilinecek mesleklerden yana olan anneler reklamcılık,gazetecilik,medya,müzik,eğlence işlerine pek uzak bakıp,yapma evladım şeklinde boğmalara sebep olurlar.kolay gelsin!
dünyanin deegistirilmesi en zor anlayislarindan biridir. oglanlar mühendis kizlar ögretmen olacak diyen kadinin diger meslekleri bir türlü kabul edemesini içeren durumdur.

anane sylviaplathh: ne olcak ki ordan çikinca *
anne sylviaplathh: ekonomist
anane sylviaplathh: eee ne i$e yaricak *
anne sylviaplathh: tansu çiller, kemal dervis var ya onlar gibi.
anane sylviaplathh: daha ilk günden belliydi bunun tansu çiller gibi biri olacagi, ortaligi ayaga kaldirmisti hastanede. *

sylviaplathh: anane doktor olayim, sana indirim de yaparim.
anane: de git manyaga bak daha dün altini temizledigim cocuga mi güvenecekmi$im ben.
- anaanne reklamcı oldum ben. çok önemli bir reklam şirketinde hem de. ehe ehe..
+ öğretmenliğe geçiş yapılabiliyor muymuş ordan?
-annane ben psikolog oldum!
-o ne ki??
-hmm..ruh bilimcisi işte.
-nası yani??
-annane ruh doktoru işte, belin ağrıyınca doktora gidiyosun ya, psikolojin bouzlunca da psikoloğa gidiyosun işte.
annane bir bir tanıdıklarını arayıp torununun doktor olduğunu anlatmaya başlamıştır bile.
-ee amoresperros, sen olcan bakiim okul bitince?
-yönetmen olcam annane kısmetse tabi.
-hmm. olsun sıkma canını.

iletişim fakültesine girince de aynı tepkiyi vermişti. ilk tercihime girdim annane niye sıkıyım canımı ya.
meslek sorun değil! kepeğini bul yicek köpeği bulunur nasılsa der hep.
devlet memuru olmanın en hayırlısı olduğu inancından ibarettir.
her ay maaşını alır oturursun. ohh mis.
''maşallah maşallah makina mühendisi misin evladım, bizim saç kurutma makinası bozulduydu da bi gelip bakıvesen?'' tarzı mesleki yaklaşımları içeren anlayış. büyüğümüzdür yine saygı duyarız. ama tamirci değildir makina mühendisi bunu da saygılı biçimde anlatmak icap eder.
kız için öğretmen ya da hemşire, erkek için mühendis ya da doktordur.
bi de lise çağı gelen çocukları meslek liselerine gönderme çabaları vardır ki, geleceğine dinamit koyar torunlarının.
güç sarfetmeden, emek yoğun çalışmadan kazanılan parayı haram saymak..
"Oku, doktor ol kızım. Hasta olunca sana geliriz" diyor anneannem. Hatta tüm akrabalarım!
bir bayan için öğretmenliktir, bir erkek içinse muhtemelen doktorluktur.
kız torununun okumak istediğini duyunca, "niye okuyan kızların ilki oğlan mı oluyor diyen anneannedir. kız okumasın oğlan da doktor mühendis gibi klasik bir meslek sahibi olsun ister.
"elin oğlu doktor oluyor sen neden olamıyorsun?" dan ibarettir.
güncel Önemli Başlıklar