bugün

kazık kadar olan evladına hala bebek muamelesi yapıp, bazen gerçekten işi çığrından çıkarıp can sıkıcı olan annelerden duyulan gerçek sözlerden biri. ( araştırdım her anne olan öyle söylüyo) ''niye öyle yapıyosun, neden öyle diyosun, çocukmuyum ben'' gibisinden bi yakınma getirdiğinizde hemen ;
ana olunca sende anlarsın yavrum.. sözü işitilir.. ulan bi anlamayım o zaman sorarım ben sana..
"terlik giy" ve "ben senin yaşındayken" içerikli cümlelerin kader ortağı.
anaların erkek çocukları için de "çocuğun olunca anlarsın" şeklinde bir çevirisi vardır.
- anne olunca anlarsin oglum.
+hiö ?
o artık anlaşılmadığının farkındadır... vakti zamanında demek sende anlamamıştın.
diğer bir cinse uygulananı da "baba olunca anlarsın" baskısıdır. "sen benim gibi oldun da beni anladın mı peki" diye yanıtlamak istediğim cümlecik.
annemin yada babamın olayı biraz abarttıklarını düşünmeme sebep oluyor. anne/ baba olunca anlayacağım şey her neyse onlar gibi tepki vermeyeceğimden kesinlikle eminim. anne ve babanın zamanında çocuk, genç olmuş olmaları, kendi ebeveynlerinin onaylamadıkları davranışları evlatlarına uygulamaktan alıkoymuyor. uzun zamandır ailemden ayrı yaşıyor olmama rağmen, bu dikteyi sabah öğle akşam aç karnına beynime enjekte ediyorlar.
annemi her aradığımda " ne oldu, çabuk söyle" şeklinde bir panik atak nöbeti ile karşılaşıyorum. kadıncağız nefes nefese açıyor telefonu. hep bir kötü haber alma korkusu taşıyor sanırım. bunun nedenini bilmiyorum yani insan neden böyle bir hisle yaşar sürekli. sanırım anne/ baba olunca anlayacağım şey bu. bakalım yaşayıp göreceğiz.
gençler, yaşlıların aptal olduklarını sanırlar, ama yaşlılar gençlerin aptal olduklarını bilirler.

(bkz: MOLiERE)
erkekler için baba olunca anlarsınla aynıdır.
Bir tur kaynana somurusu araci.

Haymatlos: anne ben besibiryerde bilezik filan takmam, tarzima uymuyor, ona uygun kiyafetim bile yok.
kaynana: carcarcarcarrrrrcarrrrr
haymatlos: takmayayim anne, yakismiyor tasimayi bile bilmiyorum, hem niye israr ediyorsun ki?
kaynana: anne olunca anlarsin.

Haymatlos: Cocugun sunneti dogar dogmaz yapilacak, eh artik dugun gibi ilkel bir toren de yapmayiz.
Kaynana: Vidividivididiidiiii, bikbikbikbikbikk, viyviyvyiiiiyyyy, uvaaaaaaaaa*
Haymatlos: Anne istemiyoruz biz.
Kaynana: Anne olunca anlarsin. * *
türk annelerinin kendini savunma yöntemidir.
annem bana da söylerdi bunu. hayır erkeğim niye yani?
işte bu yüzden Olmayacağım ki diyerek sinir bozmalık bir cümle.

Töbe töbe o nasıl lafmış diye bir cevap alıyorum. Gayet eğlenceli.
Bunun bir diğer versiyonu yarın bir gün evlat sahibi olduğunda ne dediğimi anlarsın.
Annelerin terlikten sonraki en güçlü silahı.
Ne demek istendiğini anne olunca anlayanlar biliyor bir tek.

Doğru söz vesselam.
Şimdi de anlarım diye cevapladığım şey illa hormonların ve içgüdülerin harekete geçmesine gerek var mı?
Yerine göre övgü, yerine göre nefret içerikli anne mesajı..
erkek kardeşime sürekli kurduğum cümle..

yavrum ne çile çekti be.. yazık..
görsel
Anne olunca anladım. Bir yanımın ne kadar eksik kaldığını, Annemin beni sevgisinden ne kadar mahrum bıraktığını, anne olunca anladım asla annem gibi olmayacağımı...
Bu bir anne terörüdür. Kendi yaptığınız hata üzerinden çocuğa suçluluk yüklemesidir.

https://youtu.be/J8UH3B5ntqY
Klasik bir "anne(!)" sözüdür.

Anne olmadan anlamak zorunda bıraktığı için hiç affetmeyeceğim.