bugün

okula gitmek istemeyen cocugun annesine yalvarisidir.
bahsi geçen cümlenin havaya karıştığı yer genellikle öğrencinin yatağıdır. hasta ayağına yatan pezemonk annesini kandıramaz.
genelde yataktan çıkmamak için zaman kazanma cümlesidir. yoksa yataktaki öğrenci bünyesi bilmektedir her şartta okula gönderileceğini.*
yanıtı belli olduğundan kurulmaması gereken cümle, onun yerine geceden biraz tebeşir suyu içip ateşimizi yükseltirdik. Şimdiki anneler farklı yaklaşımlara sahipse bilemem.
okulu kırmak için annesinden izin alan çocuk söylemidir.
anne tarafından verilen ilk taviz ve tamirci çırağı olarak biten film.
eğer uyku için sölenen '5dk dahaaa' sözü işe yaramadıysa, kişi yataktan kalkar, yüzünü yıkar ve çeşitli hastalık bahaneleri ile odasına geri döner. okul için hazırlanması gerektiğini söyleyen ısrarcı anneye ise şöyle der: 'anneee.. bugun okula gitmesem olur mu?'
genelde anneni cevabının "olmaz!" veya "babana sor." olduğu öğrenci yakarışıdır.
en masum, en gercekci ve en karşı konulmaz 6-12 yaş arası taleptir.
liseye gelince bu "anne ben bugün okula gitmeyeceğim." olur. cevabı da standart: sen bilirsin! annecim seni çok seviyorum.*
Anneme sıkça sorduğum sorudur ve yine aynı cevap alınır...
" Iyi kızım okula gitme sonra evlerde temizlikcilik yap Bak abine işi var güzel de maaş alıyor " vs... Vs. ..
ilkokulda her sabah sorduğum ve bazı sabahlar galip geldiğim kaytarma cümlesi. yataktan çıkmadan ısrar ederdim annem gidip gidip gelirdi hazırlık yapardı falan filan ben zamana oynardım, ilk ders başladığı anda anne zaten başladı bugün gitmitim işte deyip fataliti çekerdim.
Çocukların en tatlı arzusudur.
Yazık kırmayın bugün de gitmeyiversin. Sonra tebeşir tozu yutacak yahut saç kurutma makinesini alnına tutacak bi saat.
Okul müdürü ya da öğretmen birinin cümlesidir
Sadece çocukken değil bazen insanın hala içinden sayıkladığı durumdur. Bazen insan çok korkar sözlük. Bazen uykuda yada yatakta sıkışmak ister insanlar arasında sıkışmaktan yorulunca. Bazende sadece istemiyor işte.