bugün

Para göz öğretmendir. içlerinden en zengin öğrencileri seçip para koparmanın peşinde olacaktır.
herhangi bir hastane, devlet dairesi, belirli konulara ilişkin özel sektör çalışanı vb. lokasyonlarda adamımız olsun işimiz düşerse bi şekilde bağlarız mantığı ile edilen bir harekettir. yavşaklıktır.
Ögrenciye ona göre muamele yapacak ogretmen olabilir. Ya da konusacak konu bulamamamis ogretmendir.
amacı olduğunu sanmıyorum ama babası ölmüş ve farklı sebeplerden ötürü bunu saklayan çocuklar için çok sinir bozucu durumdur.
içinden geldiğin sınıfa göre değerlendirme isteği sezilmektedir. lisedeyken bir öğretmen beni sözlüye kaldırmıştı. soy ismimi söylediğimde "x(soy ismim) petrol var, sen onların oğlu musun" diye karşılamıştı durumu. eğer 'onların' oğlu olsaydım bana karşı ders içi ve dışı davranışları değişecekti muhtemelen.
ilkokula basladigim zaman ogretmenimin sordugu sorulardan biriydi. sinifta asili olan meslek tablosuna calisma siniflari boyanirdi.
6 yasinda bir cocuk olarak babamin meslegini tarifte zorlanmistim.
babam o zamanlar bir ahirda surekli koyunlarla ugrasiyordu. bende babamin koyunlari var demistim. o zaman baban coban mi demisti? yok coban degilde iste onun gibi birsey... anlatamadim derdimi.
aksam babam beni almaya geldiginde babami gorunce aa siz mukerrerin babasimizin hocam diyi verdi.

her neyse...
6 yasinda bir cocuga bilmeden ecel teri dokturmektir.
işim düşerse olayıdır.
Kenarda dursun Belki bir gün işim düşer mantığı.

Babası marangoz olan çocuğa kuş kafesi yaptırmıştı bizimkisi. öğretmenlerin alayı böyle, yüzsüz, leşçi..
Efendim bilgilerinizi ifşa etmek için soruyordur. Yarın işi düştüğünde
-Yavrum baban ne iş yapıyordu senin.
+sanayi de usta öğretmenim.
-ya bizim arabada kaynak işi var da ver bakayım adresi.

Daha sonra dükkana gidildiğinde ;
-ben şu okuldan geliyorum x öğretmeniyim sanırım sizde velisisiniz.
+o hocam bir Problem yoktur inşallah.
-yok beyefendi bizim araba kaynak işi varda ne kadar olur.
+Estağfurullah hocam lafı bile olmaz şimdi hallediyorum.
anne babanın mesleğine göre muamele yapacak öğretmendir.
Benim ilkokul hocamdı öyle sorar ona göre Öğrenciye davranırdı. Şimdi hala var mı böyle öğretmenler bilmiyorum umarım yoktur.
Nabza göre şerbettir.
kişinin değeri kazandığı para bazı insanların gözünde...
Hemen kötü düşünmeyin ya. Network yapmaya çalışıyordur.
orospuluğunu gizlemek.
adamına göre muamele yapmaktır. eğer babanızın dolgun maaşlı bir işi varsa sınıfın ve okulun tüm giderlerini babanıza kitler. veya babanız dükkan ya da atölye tarzı bir işe sahipse mesela beyaz eşya dükkanı sahibiyse oğlunun öğretmenliğinden faydalanıp büyük bir indirim fırsatı yakalar. ee peki sınıfta babası asgari ücretle çalışan bir öğrenciye babasının mesleğini sorunca ne olacak? o çocuğu tüm sınıfın içinde utandırmaya ne hakkı var? peki tüm öğretmenler böyle midir? hayır değildir tabiki ama yarısından fazlası maalesef böyledir. sözlükteki öğretmenlerden ricam çocuklara ebeveynlerinin meslekleri sormayın lütfen.
ne kadar söğüşleyebileceğini anlamaya çalışıyordur.
Çalışma ortamı, aile ortamı, sahip oldugu olanaklar, anne - babanın gösterdiği ilgi alaka ile ilgili fikir edinmektir. Boşuna başka fikir üretmeyin sebebi sadece bu.
+ esra annen baban ne iş yapıyor kızım.
- annem ev hanımı babam işçi öğretmenim.
+ tamam evladım.

+ mukaddes annen baban ne iş yapıyor kızım.
- annem temizlikçi babam çalışmıyor öğretmenim.
+tamam yavrum.

+ berensu annen baban ne iş yapıyor kızım.
- annem bankacı, babam kuyumcu hocam.
+ çağır yavrum anneni babanı öğretmenim sizinle bir şey konuşacakmış de!

1 gün sonra.

+ hocam bizi çağırmışsınız.
- şimdi efendim berensu çok zeki bir kız onu kendi evladım gibi seviyorum.
+ sağolun eksik olmayın.
- yani efendim bir kız ancak bu kadar terbiyeli olur. bu yüzden sizinle bir tanışmak istedim.
+ iyi yapmışsınız. isterseniz bir akşam yemeğe gelin detayları lüks villamızda konuşalım hocam.
- olur seve seve.
evet tabi ki sorabilir, ancak bunu sınıf arkadaşlarının önünde yapması açıkça cahillik.
hatırlıyorum da babası işsiz biri vardı, öğretmen sorunca "serbest meslek" demişti, amk hocası üsteledi, "ee ne yapıyor yani" diye sordu. çocuğun cevabı iç burkan cinsten "ne iş olsa yapar"
Çocukluğumdan beri anlam veremediğim hadisedir..ulan küçücük çocuk babası işsizdir yada asgari ücretli bi ışte calisiyodur,orda ezilip buzulmesine neden sebep oluyosun..hadi çocuklar arasında pek anlaşılmaz bu muhabbetler,kaç tane annesi yada babası ölen arkadasim oldu cok okul degistirdigim için,çocuk onu söylediği an sınıfta bi sessizlik oluyodu,çocuk ya yutkunamiyodu kıpkırmızı oluyodu yada ağlıyordu..şu güzelim meslek böyle düşüncesiz andavallarin eline teslim edilmemeli ya..çok öğrenmek istiyosan niyetin iyiyse,durumu olmayanlara tolerans gostermekse,anket yoluyla halledersin işini..
Zengin miyiz değil miyiz onu ölçüyordur.
Maddi duruma göre öğrenci sececektir.
anne ya da babanın olmadığını öğrenip mal gibi kalmak istiyordur.
Akabinde nereli olduklarını soracak hocadır, sanki çok da önemliymiş gibi.