bugün

Anne baba mesleğini öğrenip ne halt yiyecegini merak ettiğim öğretmenin amacıdir.
AM acısını ona sormak lazım.
kesinlikle mesleğe göre muamele yapan elitist bir öğretmendir !
vefat durumunu düşünmeden patavazsızlık edecek olan kişidir. birde bunun yaşıtlarının sorması durumu vardır.
anne babanın mesleğine göre öğrenciye muamele edecektir.
çocuğuna flüt alabilecek mi acaba diye merak eden örtmandır.
saçları boyalı, yaşlı rehber öğretmendir.
Sınıfın genelinin nasıl bir ekonomik yapıya sahip olduğunu tartıyordur.
şerefsizdir o çocuğun babası ölümü dirimi düşünmeden sorar bu soruyu.
Kimin ağzına rahat sıçabilirim, kim benim ağzıma sıçarı ölçmek isteyen öğretmendir.
Hele ki düşük gelirli semtte okuyorsanız, Kıytırık bir eğitim fakultesini bitirip gözü yükseklerde olan hocamızın öğrencilere bu tarz soruları yöneltmesi muhtemeldir.
eşşeğin şeyinden dolayıdır. ona göre muamele edecek çakal.
amacı, çocukluk dönemi boyunca maruz kaldığı koca karı muhabbetlerinde geçen "sizin bey ne iş yapıyor?" muhabbetlerine özentisini gidermektir.
Kim daha zengin kim daha gariban diye kendince araştırma yapan ögretmendir.niyetinin hiç iyi oldugunu düşünemiyorum zira çıkarcı ve para düşkünü öyle çok egitimsiz egitimciler var ki.
Yardım etme niyeti olsa yalnızken sorar sınıfın ortasında değil.
Düşüncesizdir net.
Babasız büyümüş biri olarak çocukluğumdaki en büyük derdimdir belki de. Kötü niyetli bi soru değildir belki ama herkesin içersinde böyle sorular sorulması büyük düşüncesizliktir. Durumun yarattığı etki tahmin edemeyeceğiniz kadar büyüktür.
sizi ezme ve zikleme oranını belirlemeye çalışıyor olabilir. şöyle ki, baban düz işçi vs. ise sorun yok her türlü sokar çıkarır. gel gelelim babanın müsteşar, hakim vb. mesleklerden olduğunu öğrenecek olursa sizi sınıfa giereken ayakta karşılama haddine gelir itne. işte amaç bunu öğrenip ona göre davranmaktır bilinçaltında. hepimiz gördük biliyoruz, her öğretmen bir mahmut hoca değil.
ne olduğu tarafımca merak edilendir.

Sanırım bu soru ve sınıflandırma türklere özgü bir durum.

Bütün yeni okula başlayan ilk orta ve lise öğrencileri kendilerini tanıtırken anne babasının ne iş yaptığını ve nereden geldiğini söyleyerek kendilerini tanıtırmış.

Amaç ne aileye göre mi arkadaşlık kurmak, aileye göre mi öğrenciye davranmak?

Ilk kez türkiyeye geldiğim zaman biriyle tanışmamda karşılaştığım sorular şöyle olmuştur.

-Adın ne?
- nerelisin?
-anne baban ne iş yapıyor?

Yavaş canım anne babamı ne yapacaksın hemcinsimsin zaten beni mi yiyeceksin?
Hayır anne baba mesleğini neden sordun dediğimde aldığım cevap daha da komikti.

"bilmem alışkanlık sanırım öyle özel bir nedeni yok"

Farkında olmadan insanları sınıflandırıyorsunuz farkında değilsiniz.
bilmiyorum derdim ya o koyardı hep bana.
mallık.
sanane lan kim kimin çocuğu bilmem nesi.

(bkz: bsg)
Öğrenciye ayarı ona göre verecektir.
saçmalayan öğretmendir.

benim bi arkadaşın babası işsizdi evde medal of honor oynardı full (yalan değil).o arkadaşa sorduklarında serbest meslekle ilgileniyor derdi.

Birde nereli olduğunu sorarlar.o da saçmalıktır.
benim bi arkadaş(yine aynı arkadaş) karslıydı.ama hep zonguldaklıyım derdi.
laf olsun torba dolsun diye konuşan öğretmendir bu öğretmenler. amacı falan yoktur. ne zaman evleneceksin diye soran uzak akrabayla aynı kafadadır. cevap ise çok basittir, sanane!
Hiyerarşiyi oluşturmak.
beleşçi öğretmenlerin babası marangoz olan çocukları tespit etmeye yönelik ilkokulda yaptığı çalışmadır
güncel Önemli Başlıklar