1. 1.
  maneviyatını güçlendirmesi gereken şahıs. ruhunu dinlendirebileceği, maneviyata erişebileceği şeylerle meşgul olursa hayatın hiçte anlamsız olmadığını kavrayabilir.
  7 ... insatiable love
 2. 2.
  yasadığı kabusun verdiği zevki dünyada hiçbir şeye değişmeyecek insandır.
  4 ... shinobi
 3. 3.
  bari ahirette rahat ediyim diye intihar etmeyen kişilik.*
  2 -1 ... markasiz
 4. 4.
  saçma sapan bir aşağılama cümlesidir. intihar etmek o kadar kolay olsaydı dünya nüfusu şuan altı milyar değil üç milyar olurdu. dünyada boktan bir hayatı olan kaç insan var farkındamısınız acaba?
  bu cümleyi sarfeden kişinin boktan bir hayatı olduğu takdirde ne yapacağı merak konusudur ayrıca. hayatınız kötüyse intihar edin demesi kolay. bunu söyleyen kişiden şunu istemek çok mantıklı olur sanırım . sen kendini herhangi bir eziğin yerine koy, bakalım kafana dayadığın silahın tetiğini çekebiliyormusun?
  ne o hala düşünüyormusun?...
  4 -3 ... istanbul icin efkar vakti
 5. 5.
  (bkz: kime gore neye gore)
  1 -1 ... salca
 6. 6.
  aslında hiç ezik olmayan, umudu olan, anlaşılamayan, zavallı olarak itham edilen aslında öyle olmayan kişilere gerçekte ezik olup ezik olmadığını kanıtlama çabası içerisinde kallavi bir kibirliliğin dibine vurmuş insanımsı varlığın -ki maalesef çok var bunlardan- sarfettiği anlamsız manasız cümle.
  1 ... tulbentustundesakiz
 7. 7.
  (bkz: resat calislar)
  1 ... diyonsos
 8. 8.
  insanoglu denen bu dusunceleri olan mahlukat dunyayi degistirme gucune hatta hayati daha yasanabilir bir hale sokmaya gucu yettigince sorumludur. insanlar illada ne bileyim ampul icat edemezler ama hic olmazsa gucu yettigince bir seyler yapabilirler. ama elinde guc kuvvet varken bunu yapmayanlari ezik olarak niteleyebiliriz ki bari ölsünlerki hicolmazsa bu dunyada bir sey yapmaya calisanlarin önünü kapatmasinlar. tabiki bu dusuncenin en koyu seklini malumu aliniz olmak uzere hitler almayansinida ozellikle 1933 ile 1937 arasindaki donemde goruyoruz. insani suc isledikleri suphesiz dogrudur. ama pratikte ise almanyanin ikinci dunya savasinda dunya bilimine katkilari yadsinamaz. fakat zurnanin zirt dedigi yer budur, daha az insanlar icin refah mi? yoksa bokluk cokluk getirir felsefesi ile yasamak mi? bunlardan birini secmek lazim. ama ben suna inaniyorum eger bir sınav yapilsa yahut ayrim ezik diye insanlari niteleyenlerin cogu firinlari boylayacaklarindan supheniz olmasin . hatta hic tahmin edemeyeceginiz insanlar bile o sinavi gecicektir. velhasil kelam durum bundan ibarettir.

  not: bu entry kimseyi savunmak yahut ayar vermek icin yazilmamistir.dusunceler sadece yazarin dusuncesidir.
  1 -1 ... mulayim
 9. 9.
  "yoksa sen kendini begenmiyurmusun" denesi insan
  1 ... sivrisinek
 10. 10.
  (bkz: tikilere göre herkesin ezik olması)neye göre kime göre anlamsız hayat belki eziğe göre 'ki kime göre eziktir' gayet iyidir..
  ... yokmuşum