1. 1.
    pür dikkat izlenmesi gereken,genelde sembollerin çok önem taşıdığı ve sonraki parçaları aydınlatma konusunda ipucu verdiği,bu nedenlerden ötürü en ufak bir dikkat dağılması neticesinde ardından gelen herşeyin anlaşılmaz olabileceği filmlerdir
    2 ... nemesis
  2. 2.
    (bkz: donnie darko)
    (bkz: big fish)
    (bkz: karpuz kabuğundan gemiler yapmak) katiyen anlaşılmamasına rağmen 2.ye izlenmemesi izleyicinin yararına olur, anlaşılmasa da olur. *
    2 -1 ... wunsch
  3. 3.
    (bkz: fight club) *
    6 -1 ... trinfr
  4. 4.
    bir tavsiye üzerine cd dükkanında mulholland drive'ı aramaktayım. tam buldum derken önümdeki bayan cd yi eline alarak dükkan sahibiyle şöyle bir diyaloğa girer;

-bayan: ya ben bu filmi beş kere izledim ama hala birşey anlayamadım.çok garip bir film.
    -don kişot: (içinden) eheheh aptal, yarın gel anlatayım sana. hem de beş kere izlemiş.
    -d.s: evet gerçekten acayip.

nitekim eve gidilir, cd takılır, son yaklaşmaktadır ancak kafa allak bullaktır. film biter, birşey anladılar mı diye dönüp arkadaşlara bakılır, küfürler, tekmeler havada uçuşmaktadır;

- senin aldığın filmi...
    - bir kere daha izleyelim anlarız olm.
    - hassiktir. git çay koy lan, içerden de kağıtları getir, batak atalım da kafa yerine gelsin.
    10 -1 ... don kişot
  5. 5.
    (bkz: identity)
    6 -1 ... fth
  6. 6.
    (bkz: crash)
    2 ... karpuzkabugu
  7. 7.
    ağlamaktan kaçırdığınız diyaloglar ve bi film olduğunu anlamanız için; babam ve oğlum
    -1 ... olric
  8. 8.
    matrix (1999)
    6 -1 ... indoor rain
  9. 9.
    stanley kubrick filmleridir. anlamak için bir kaç tekrar yapmak gerekir, her seferinde bir bütüne doğru giden parçaların bir kısmı anlaşılabilir * *
    -1 ... cassandra
  10. 10.
    (bkz: kime göre neye göre)*
    1 -2 ... fth