bugün

bazen son derece yapay dursa da, karşınızdakini kırmamak için gerçekleştirebileceğiniz eylemlerden yalnızca biri. elbette sohbet ettiğiniz insan gerçekten ne kadar anlatsanız da anlamıyor olabilir ancak anlamadın -veya anlamıyorsun- demek onda pek hoş bir etki bırakmayacaktır. bunun yerine "ben anlatamadım sanırım" benzeri bir ifade kullanmak sohbetin ilerleyişi açısından faydalı olacaktır.
karşı tarafın anlama özürlü olduğunu belli etmemek için yapılan işlev.
nezaketen yapılandır. ancak karşınızdaki insan anlayamamak konusunda fazla ısrarcı olduğunda, nezaketinizi evde unutmuş olmanız da yüksek ihtimaldir.

- kusuruma bakma anlatamıyorum sanırım.
+ bla bla bla bla...
- bak bla bla ise bla da bladır.
+ bla bla bla bla...
- arkadaşım kıt mısın?
kırmamak için söylenmiş mütevazi bir davranıştır.
(bkz: yarrak gibi adam)
bir itirafı içeren inceliktir. yoksa sittir git lan falan der insan!
basit bir seçim gibi görünse de, aslında söyleyen kişinin kimliği ile ilgili çok önemli ipuçları verir. her daim faturayı kendine kesebilecek kadar mutavazı olmak zor iştir vesselam.
öküzsün ama allah kahretsin ki kibarım işte anlamına gelen korkak alıştırılmış dil marifeti.

desene lan işte, ''ne beyinsiz bi gerzeksin, sabahtan beri anlatıyorum anlamıyorsun, olmuyor işte, defol git'' diye. o zaman dank eder merak etme.
(bkz: alttan almak)
(bkz: salağa yatmak)
-anlatamıyorum galiba
şeklinde kullanılırsa hiçte nezaketle alakası olmaz. halbuki :
- ı ı ı ıııı (saf bir bekleyiş ve ardından kısa bir gülümseme) tam iyi anlatamadım sanırım (hafif bir gülümseme daha)
şeklinde kullanılırsa nezakettir. sempatiktir. karşılığındada
- (yine hafif bir gülümseme eşliğinde) yok anlattında ben anlayamadım sanırım
alınırsa güzel olur. hayır karşıdaki çıkarda
- hakkaten anlatamıyosun
gibi bir cevap verirse, kavga çıkar zaten ki kavga ve şiddet ayıptır, kötüdür.
behudedir. karsinizdaki laf anlamayacak kapasitede biriyse alttan alip, nezaket seramonisinde bulunmanin ne anlami var? zaman kaybi tamamiyle.
(bkz: görmemezlikten gelmek)
aslında salak olan sensin ama hıyarlık bende kalsın, ben anlatamıyorum demektir.
(bkz: anlatabildim mi)
ben mi anlatamıyorum sen mi anlamıyorsun? hangimiz malız ? demek.
karşıdakinin mal olduğunu söylememek ama alttan alttan hissettirmek.
iyi bir küfürden önce verilen uyarı. * *
sansürlü küfür.
sen salak değilsin, ben yeteneksizim mesajını vermektir. Ki birinin yüzüne de "sen salaksın!" denemiyor öyle kolaylıkla.
karşı tarafı rencide etmemek için söylenen mütevazi söz.
sürekli izah edersin bir konuyu karşındakine oda anlamıyodur kafa basmıyodur incitmemek için... anlatamıyorum diye suçu üzerine alırsın mecburen.
büyüklüğün sizde kalması demektir.
sakinleşmek için söylenir. başka bir deyişle karşınızdakine saldırma isteğinizi geçiştirir.
beynini skiyim senin demeden önceki son aşamadır.
o kadar açıkladım hala anlamıyorsun daha ne diyeyim deemnin nazik versiyonudur.