1. 1.
  halk arasında salağa yatmak olarak tabir edilir bu durum. yani somut bir örnekle durumu açıklamak gerekirse: diyelim ki bir iş yerindesiniz...katlanılması son derece zor, kendisini zeki zanneden ama inanılmaz derecede aptal, karıştırıp kurcalayıcı, ruh hastası, bencil, beceriksiz, hantal, hımbıl, pasif, çözümsüz, her işi zorlaştırıcı ve negatif bir iş arkadaşınız var. ve siz asgari müşterek bir ortak paydada havadan, sudan, tohumdan, atomdan konuşarak ortam sinerjisini optimum seviyede tutmak zorundasınız... - Eee ne yaparsınız? Onun anlayacağı dil ve ayardan konuşmazsanız ne tür bir muhabbetle zaman geçirebilirsiniz?
  Salağa yatarak, salakla salakça muhabbetler etmek, o salağın; sizin aslında ondan daha da salak olduğunuzu bilmesi açısından da son derece mütevazi bir uzlaşma yöntemidir. Bu hisse sahipse işlem başarıyla tamamlanmış demektir. Böylelikle salaklığın dibi bulunur. Yapmanız gereken tek şey ona kafasında sürekli aradığı, merak duyduğu, onun ilgisini çeken şeyleri sunmak... kendisine ne kadar akıllı, zeki ve profesyonel kurcalayıcı (eşya meşya...vs.) bir insan olduğunu hissettirebilmek!
  2 -1 ... alphonse lavallee
 2. 2.
  kibir belirtisidir .

  yoksa insanların zekasına not vermek kimin haddine düşmüştür .

  senin bildiklerini o bilmez onun bildiklerini de sen bilemezsin istediğin kadar einstein ol .

  zeki olmak matah bir şey değildir o zekayı ne yönde kullandığın önemlidir .

  örnekle ortalığı pisletmek için kullanıyorsan takarlar öyle zekaya .

  normal zekalı olup temiz tutmak daha iyidir yani .

  neyin varsa doğru yöne kullanmalısın ki kıymeti olsun yoksa örnek olarak göstermek için saman çöpü bile çok lüks kaçar o zekaya .
  1 -2 ... tiamat
 3. 3.
  birileriyle anlaşabilmek için zeka seviyeni, sohbetini, kakaranı makaranı bu insanlara göre ayarlıyor olman ille de seni yüksek zekalı olduğun anlamına gelmez. Bu da kibir teoremini baştan aşağı yok eder...ama bu bahsi geçen anlaşmaya çalıştığın kişinin özellikleri bu muhteşem insan sıfatlarına dayanıyor sa ki tekrar hatırlatmada fayda vardır: bencillik, onu bunu kurcalayıcılık, tembellik, hımbıllık, asosyallik, her işten sıyrılmacılık, iş yönetemezlik, partner idare edemezlik...vs işte o zaman bu yol sizi mecbur kaldığınız anlardan kazasızca kurtarabilecektir. ha sevilmeyen insan her şekilde zaten sevilmediğini hissedecektir.
  ... alphonse lavallee
 4. 4.
  gayet normal bir durumdur. diyelim ki siz yüksek seviye eğitim sahibi, bilgili, entelektuel bir insansınız ancak anadolu insanı dediğimiz, temiz, iyi ve o muhabbetini, kalbini sevdiğiniz bir arkadaşınız var. elbette onunla hakim olduğunuz konulardan konuşup tartışmaya giremezsiniz ya da bir konuda görüşünü sorup sizi aydınlatacak bir yanıt alamayacağınızı bilirsiniz. bu durumda kendinizi kasmayı bırakır ve rahat rahat '' amuğa goyim nerelerdesin lan '' tarzında konuşmaya başlarsınız ki bu zaman zaman '' aa muratcım, nasılsın kardeşim. merci, bende iyi sayılırım. '' triplerinden kurturup bir deşarj olma yoluna gitmek anlamına gelir.

  bu herkes açısından iyidir.
  ... aleyna kirpi