1. .
  sözlüğün kanayan yaralarındandır bu tıynette uuuuserların mevcudiyeti. bu adamlar hakkında rahatlıkla genelleme yapılarak konuşulabilir, çünkü zaten öle pek bir fark yaratacak durumları yoktur -ki fark yaratacak durumda olsalar bu entryinin konusu olmazlardı-
  şimdi önce bu durumdaki canlıların nasıl bu içler acısı hallere geldiklerini görelim,
  bu insanlar normal yollardan sosyalleşmek için yeterli zihinsel donanıma sahip olamadıkları için aileleri bunların yine de "pür mal" durumda kalmalarına göz yumamayıp online yoldan sosyaleşebilecekleri gibi büyük bir yanılgıya düşüp kendilerine bir bilgisayar ve internet bağlantısı sağlar.
  ve bu insanlar chat kanalları, icq gibi bilimum online haberleşme yöntemiyle karşı karşıya bırakıldıklarında geçirdikleri şok görülmeye değerdir. ve fakat yine de bu insanlar kısıtlı öğrenme kapasitelerini kullanarak, karşı terminalde bulunan kişilerin davranışlarını taklit yoluna gittiler. ilerleme inanılmaz boyutlardadır: artık "asl plz" diyebiliyorlar, "asl plz" sorularına cvp yazabiliyorlar ve dahi yabancı chat kanallarında genel konuşma ekranına türkçe küfürler yazarak maceradan maceraya koşmanın tadına varabiliyorlardı.
  ve asıl ilerleme sözlüklerle tanışma ile başladı. internet bağlantısıyla tanışalı aşağı yukarı bir yıl olmuşken ilk sözlükleri ekşisözlükle karşılaştılar, tamamen tesadufi bir karşılaşmaydı, ya da değildi, ama çok yıkıcı olduğu kesindi, artık ukte, ayar vermek, ayar almak, moderasyon, format, kısacası artık onlar için çok fazla kavram ve çok kısa zaman vardı -56k modemlerin yaygın olduğu dönemden bahsediyoruz burada-. ve buradaki terimlerden sadece bir tanesini öğrenme yoluna gittiler, ve bu yazıdaki amacımız ayar vermek kavramını öğrenmeye çalışanların serüvenini sözlük okurlarına yansıtmak.

  bu epik serüven, ne yazıkki, pek çok engelle karşılaştı ve tamamlanamadı. gerek zihinsel gerekse 56k modemle bağlanmanın getirdiği maddi nedenlerden dolayı, ayar vermenin ne demek olduğunu tam anlayamamış kitleler, çok değil, yaklaşık birkaç yıl sonra diğer sözlüklere akın ettiler.
  sözlükteki ilk günlerinde "en sevdiğim şarkıcılar" şeklindeki başlıkların altına bkz. lar içinde sevda demirel yazan kişiler birden onlarca gerçek veya fake ayarla karşılaştı. ve burda -bakın burası çok önemli- "öğrenilmiş davranış kalıbı" devreye girerek bir kaç yıl önceki ekşisözlük deneyimlerini hatırlayarak onlar da ayar verebileceklerini kendilerine inandırdılar -ki bu onlar için çok zor olmaz-, ve eksi sözlüğün kadim günlerinden kalan saçma sapan bir kalıbı tekrar günlük sözlük yaşama kazandırdılar: anket yapmışız canlar.
  evet artık onlar da ayar verebiliyorlardı, ne zaman bir anket görseler adrenalinleri tavan yapıyor, birden heyecana kapılıyor bir hışımla "anket yapmışız canlar" yazıp bkz vererek hemmen ekle ye basıyorlardı. ve bundan aldıkları haz, o ego tatmininin verdiği mutluluk öylesine büyüktü ki, entrinin başarıyla eklendiği mesajını alır almaz balkona sigara içmeye koşuyorlardı. anket yapmışız canlar bkz ının verilme oranı ve dolayısıyla balkonda keyif sigarası içme oranı o kadar arttı ki, bu ebleh uuserların sayısında ciddi bir azalma görüldü, fakat uzmanlar, bunun sigaraya bağlı kanser vakalarından çok, ayar vermiş olmanın mutluluğu içinde balkona koşup balkondan düşme olayları şeklinde geliştiğini vurguluyorlar..

  not: şşş lan bak olm ayar olmuyo öle (bkz: anket yapmisiz canlar)yazınca. uyan artık uyan.

  peşinen edit: kendileri hakkında konuşulduğunu -çok düşük bir ihtimal de olsa- anlarsa hemen eksi oy olayına da girer. herşeyi öğrenmişler, herşeyi....
  11 -3 ... santa ernesto
 2. .
  acinasi bir eylemdir, söz konusu entry/baslik kendisinin de begendigi bir entry bile olsa sirf dikkat cekmek, bok atmak icin yapilan bir davranistir.
  2 -1 ... kopush
 3. .
  (bkz: tespit yapmışız canlar)*
  7 -1 ... kisil
 4. .
  bunların çeşitli başlıklar altına sadece (bkz: buralar hep dutluktu) benzeri, konuyla alakasız, histerik sayıklamalar içeren entriler girenleri de mevcuttur. ama onların hep birlikte "bakınızla ayar verdiğini sanan zihniyet" gibi bir başlıkta incelenmesi daha uygun olur sanıyorum.
  1 ... santa ernesto
 5. .
  ayar alan tarafından eksi oy almakla sonuçlanacak olay.
  1 ... zebani
 6. .
  budur;

  (bkz: anket yapmışız canlar)
  2 -2 ... thedewil
 7. .
  anket yapıldığını kendisi dışında kimsenin anlamadığını düşünen kişinin anketvari başlıklara verdiği tepki..

  masasında oturan gencin kafasında bir anda ampül belirir...hımm.. sanırım anket yapıyorlar..
  2 ... celebi
 8. .
  "başlığa cevap şeklinde yazılan entryler silinir" yasasından yararlanılarak silinebilecek olan ibaredir.
  2 ... eagle is free