bugün

anket yapan kimse.
anketci kuruluşların üç otuz paraya çalıştırdıkları gençler...
(bkz: anketci)
anket mahiyetinde başlık açıp bizleri entry girmek için suça teşvik eden kimseler

(bkz: allahım sen günah yazma)
Sozlukte bedava yaptığı işi dışarıda yapsa sağlam para kazanacak şahıs.
bazı kesimlerin kuklasıdır. sabah kalkar bunu arar , akşam yatar gözüne uyku girmez yine ararlar. anketörsüz yaşayamaz bunlar. çünkü asalaktırlar. bir şeyler üretmek yerine, içerisinde ''anket'' geçen cümleler savurup durur , bkz ler verir bizim eleman sürekli ve yorulmadan. iş yapar güya ama bilmez ki, bulunduğu ortamda yapabileceği en boş şey ile uğraşmatadır o anda. varını yoğunu bu anketörleri bulmak adına harcayanlar bu aralar. sadece bu aralar değil , anketörler korkun oglum hepiniz, peşinizdeler tenya yazarlar. prim yapıp üzerinizden , emekli olma hayali ile yanıp tutuşuyorlar. aman dikkat!
rus hayat(inin) kadinlari daha genis yelpazede slav kadin sektorleri.
ayrica mango.
zor zanaattir. sozlugu kastedmiyorum. istatistik kurumu size bir sekilde ulasir bir miktar para karsiligi ikna edilirsiniz. ve anket yapacaginiz konu basligini size verirler. ornegin turkiye'de gazete okuma aliskanligi. anket yapmaniz gereken semt ve mahalleler daha once belirlendiginden kafaniza gore istediginiz yerde calisamazsiniz. calismaniz gereken bolgeler okuma duzeyi yuksek ve dusuk merkezlerden secilmistir. okuma aliskanligi iyi olan bolgedeki isiniz kolaydir. insanlar zaten okudugundan bu tip anketleri hos karsilayabilirler. oyle ki gittiginiz yerde cesitli ikramlar bile sunulur. lakin okuma duzeyi az olan bolgeye gelindiginde kurufasulyenin faydalari konu baslikli kisim onunuzdedir. bu tip bolgeler genellikle varos kesimden secilir

-iyi gunler teyzecim,
-buyur evladim
-bi konuda yardim isteyecektim biz turkiyede gazete okuma alisk.. bik bik bik
-evladim bey evde yok o gelince bi gelsen ben anlamam bu islerden
-peki teyzecim

bu tip diyaloglarla gun icinde en az yirmi kez karsilasirsiniz.

yaptigim ankette aklimda kalan istatistiklerden biri
okuma duzeyi yuksek bolge :
okunan gazeteler : zaman, cumhuriyet, hurriyet, sabah, milliyet

okuma duzeyi dusuk bolge
okunan gazeteler : posta, gozcu, sabah, milliyet, hurriyet
genellikle sokaklarda gördüğümüz ve anketör dediğimiz insanlar aslen anketçidir.
anketör bu işin uzmanı olmuş kişilere denmelidir(tdk öyle diyor).
mesele bakın tdk sözlüğünün uzmanıyım ben.
yani ben bir sözlükçü veya uuser değil sözlüktörüm.
halkla ilişkilerini geliştiren insan modelidir. her gün tanımadığı onlarca kişi ile konuşur ve belki de o kişinin en yakınlarına söylemediği şeyleri öğrenir. her konuştuğu insandan bir şey öğrenir, zevk alır yaptığı işten. çok yorulur ama bu tempoya herkesin bir dayanma sınırı vardır ve bir müddet sonra bu işi bırakma zorunda kalır. öğrenciler için en ideal meslektir. hele bir de şehir dışında yapılacaksa anketler, hem bedavaya gezer, para kazanır, hem de yeni şeyler öğrenmiş olursunuz.

ha bir de anketörler genelde tane başına çalışır, bu sebeple yanınıza gelen anketörü lütfen geri çevirmeyin.
Genellikle Üniversite yıllarında günlük harçlığını çıkarmak için yapılırken çaktırmadan medeni cesareti geliştiren,
kime nasıl yaklaşılması gerektiği konusunda zaman içerisinde ciddi bir tecrübe kazandıran zevkli bir iştir.
bir meslek olarak yapıldığında kapı kapı dolaştırıp insanı bezdiren ve zaman zaman da küfür yedirten,sözlükte entry girmenin tek yolu olarak görüldüğünde ise kötü sonuçlar doğurabilen uğraş.
kapı kapı dolaşıp anket yapacam diye elalemin lafını çektiren meslekimsi. genellikle öğrenciler seçilir bu meslek için, sonra bin türlü insanla uğraşılır, surata kapı kapanır, arkasından küfür yenir.*
pust gibin ibne gibin bi seydirler *.
dışarıdan çok kolay oldugu zannedilen paraya sıkışan üniversite ögrencilerinin kurtarıcısıdır.
ilk başladıgım günde kırk sayfalık motor yagı anketi gelince başlamadan bıraktım.. iki gün boyunca kendimi kamyon şöförü gibi hissetmeme neden olan olay.
Uzun yıllar anketörlük yapmış birisi olarak,anketörlük = hayatın bilinmeyen yanlarının hoyrat ça tanınmasıdır diyebilirim.

Anketörlük zor olduğu kadar zevkli bir iştir de. Dezavantaj larından birisi de sosyal güvencesiz bir ortam da icra ediliyor olmasıdır. istisnalar hariç elbetteki (bu istisnalarda da düşük ücret politikası uygulanmakta dır). Bu apartmana dilenci, satıcı, anketör giremez yazıları hem anketörün nasıl göründüğünün ıspatı olmak ta, hem de anketörü çıldırtan kapı ilamı olmakta dır.
Anketörler için genellikle deli dahiler tabirini kullanmayı tercih ederim.
Şirketlerin düzgün çalışmadıklarına inandıkları anketör ler için merkezi olarak tuttukları Kara liste, anketör lerin bilgisi olmadan, onlara savunma hakkı verilmeden tek taraflı olarak hazırlandığı için Avrupa Kişilik Hakları kapsamın da, karşı tarafa savunma hakkı tanınmadığı
gerekçesiyle yasaklandı. Bu bilgi sanırım anketörlük mesleğini icra edenler için önemlidir.

Sektör hakkında genel bilgileri şöyle sıralayabiliriz: ESOMAR ın en son araştırmasına göre Türkiye de araştırma sektörünün büyüklüğü 100 milyon dolara ulaşmıştır. isveç in 323 milyon, Avustralya nın 522 milyon, Kanada nın 573 milyon dolarlık pazar araştırma sektörleriyle karşılaştırıldığında, Türkiye araştırma sektörünün büyüme döneminde olduğu söylenebilir. Fakat bu büyüme de uluslar arası araştırma şirketlerinin Türkiye de araştırma şirketi satın alma furyası içerisinde olmalarının da katkısı gözardı edilemez.
Pazarlama ve Kamuoyu Araştırmacıları Derneği üyesi beşi saha olmak üzere toplam 61 araştırma şirketi bulunmaktadır. Ancak derneğe üye olmayan araştırma şirketleriyle beraber toplam da yüzün üzerinde saha araştırma şirketi faaliyet göstermektedir.

Basit bir iş gibi algılanan anketörlük önemli beceriler gerektiren bir meslek. Ancak, çok az anketör ve saha şirketi bunun farkında. Anketörün, denekten (görüşülen kişi) sağlıklı bir şekilde veri toplayabilmesi için öncelikle ikna ve iletişim becerilerinin gelişmiş olması gerekiyor. Denekleri anketi uygulayabilmek için ikna etmesi başlı başına bir yetenek gerektiriyor. Anket sırasında, analitik düşünebilmeleri, deneği doğru zaman da ve doğru şekil de yönlendirebilmeleri, yanlı olmamaları ve en önemlisi deneğin uçuşa geçtiği anı farkedebilmesi ve gerektiği gibi müdahele etmesi gerekiyor. Anketörlük, uzaktan görüldüğü kadar kolay bir iş değil vesselam.

Bunun yanında önemli bir tespit olarak söyleyebiliriz ki ; Mesleki gelişim potansiyeli görülmemektedir. Bu konuda hem anketörler hem de araştırma şirketleri umutsuz dur. Mesleğe anketörlük ten başlayarak araştırma şirketlerinde kariyer yapmış başarılı kişiler olsa da bu oran oldukça düşüktür. Günümüzde de iyice düşmektedir.

Anketörleri yakından ilgilendiren bir de süpervizörlük kariyeri vardır ki dillere destandır. Daha çok anket yapamayan fakat yönetişim (kavramın bu şekilde kullanılmasına karşıyım ama bir defalık kullanacağım) kabiliyeti gelişkin kişilerden seçilir. Firmalar la anketör arasında ki daha çokca da firma yanlısı kişilerden oluşur. Çok sayı da yılların dostluk ilişkilerini tükettiği görülmüştür.

1958 yılında Wilson gelişmekte olan ülkeler de araştırma sorunlarını incelerken şöyle bir sonuca ulaşmıştır; Özellikle ataerkil toplumlar da kadınlara ulaşmak ve görüşme yapmak çok güçleşmektedir. Bu durum 2008 yılında da farklı değildir. Hem kadınlarla görüşemeyen erkek anketörler, hem de erkek anketörler le görüşmeyen kadın denekler hala ağırlık oluşturmaktadır.

Konu uzun, malzemesi bol, anketör olmayanlar küfretmeden keselim en iyisi diyerek bitirmekte fayda var. Fakat ısrarla anketör anıları isimli bir kitap çıkarsa çok tutacağı ve çok satacağı kanımı da paylaşmadan edemeyeceğim.
üniversite yıllarında ay sonlarına doğru açlıktan nefesim koktuğundan denediğim ve yurdum insanı tarafından bir yüzüme türükülmediği kalınan iş. o tek günün psikolojimde derin izler bırakmış olacak ki , anket yapma tekliflerini geri çeviremem, sayelerinde dünyanın en kötü çikolatalarını, en lastik tadında sakızlarını tatmışlığım, güzellik salonları nedeniyle telefonumu açmaktan korkmuşluğum vardır.
genelde bakırköy meydanında "iyi günler, ingilizce eğitim düşünür müsünüz" diye soran anketörler sayıca fazladır. e bakırköy burası deliler hastanesi ilk akla gelmeli...

*iyi günler ingilizce eğitim düşünür müsünüz?
-ne o?düşünüyorum öyleyse varım mı?
*39278"*-1*2-*-3

-evet bilgi alayım?
*ulan sizin gibi şerefsizler yüzünden battı bu memleket.güzelim türkçe adına bi bok yapmazsınız ingilizce olunca hemen atlıyorsunuz...
-??!!çay koyim mi?

-evet.hmmmmmmmmmmmm.
*bilgi mi almak istiyorsunuz anlamadım?
-hmmmmmmmmmmmmmm..
*vay salak durdu düşünüyor..

-sorry i cant understan u.what u want.
*english english..do you want.
-i want what?...
*(boşver ne demekti lan...heh booşş ver give it empty olsa gerek)give it empty..your eyes diyorum.maşalaa abla.do you have enishte?
-what u want u stupid turk...leave me alone.
*i love you bacım.

gibi alternatifler sunulabilir.
Anketör dünyanın en zor işlerinden birini yapan-yapar görünen kişidir..Evet,işi zordur,ancak deneklerin(kendisiyle anket yapılan kişilerin) işi de bir o kadar zordur..
Anketlerde yaş,cinsiyet,eğitim durumu,gelir seviyesi vb gibi bazı kotalar vardır ki anketör kişinin işini asıl zorlaştıran da bunlardır zaten..elinizdeki süzgeç denen sorulardan geçirdiğiniz deneklerden üstte kalanlarla artık ankete başlayabilirsiniz..Kotanızda mevcut şahısları bulabilmeniz bazen okadar imkansızlaşır ki..bazı ufak şeyleri görmezden gelebilirsiniz..Hele bir de anket yapılan şahıs (denek) sizi anlayabiliyorsa herşey çok kolaylaşır.
a:anketör
d:denek

a- merhabalar bıdı bıdı bııdı dan gelip anket yapıyoruz..
d- tabi ne demek,buyrun hemen başlayalım.Heheh bende zamanında yaptım bu işleri..öğrenciyken yani..bikeresinde..
a-yaşınızı öğrenebilirmiyim önce?
d- tabii 30
a-imkansız
d-daha genç gösteriyorum değilmi
a-bana 31 lazım
d-hönk?nasıl yani
a-30 yaş üzeriyle anket yapmam gerekiyor
d-e ben 31ime geldim zaten,kabullenemiyorum..oyüzden..
a-peki eğitim durumunuz nedir?
d-lise
a-yapmayın yaa
d-yaptım valla liseyi bitirdim ama işte üniver..
a-ya hiç mi okumadınız üniversiteyi
d-haaa.. okudum bi miktar..size ne kadar lazımdı?
a-2 yıl yeter
d-iki yıl okudum zaten..onu üniversiteden saymıyolar ya oaçıdan şe
a-peki peki..konumuz bankalar..bankada çalışan sık görüştüğünüz biri yok değilmi
d-benim amcaoğlu x bankasında
a-sık görüşmüyorsunuzdur herhalde kendisiyle
d-hergün bizde yüsüzsüz..hatta aksam da okey oynadık tam okeye dönüyo
a-dönmeyin okeye..ben tek e kaldım..bu anketi de yapabilirsem evime gidecem akşam oldu yoruldum ama artık aaaaaa
d-tamam kızmayın ben anlamadımki..görüşmemem mi gerekiyodu..peki..ona da peki..hiç sevmem zaten şerefsizi..hergün geliyo ama ben görmüyorum..görmezden geliyorum..
a-oh nihayet..şimdi başlayabiliriz ankete.
d-hı?bitmedi mi?
a-süzgeçten geçirdim sizi az önce..aradığımız kişi sizsiniz..artık ankete başlayabilirim.
d-iyi be iyi başla be daha ne yalanlar söyleyip neleri inkar edecez bakam
a-45 dakika süren bir anket bu,6 dakikanızı alıcam.işte ben 6 diyorum,siz 20 anlayın...
d-anladık hadi onu da anladık..soran olursa 45 dakika sürdü buyur,bak altı dakikayı bir dakika geçerse 30 dakika sürdü derim ona göre..
a-ama hanfendi..
d-ne hanfendisi lan ben erkekim be...aaaa..lise diplomamdan vazgeçtim..amcaoğlundan vazgeçtim ama bu kadarı fazla
a-peki peki bu kadarı yeterli aslında..şimdi beni kontrol etmek için sizi arayacaklarya,gelen erkekti,öğle vaktiydi,hava da yağmurluydu derseniz çok sevinicem..(Bazı anketlerde hava durumu dahi kaydedilir)
d-git kızım başımdan akşam akşam alalaaa
istklal caddesinde anket yaparken suratına kah iğrenerek kah s.ktirgit başımdan denerek bakılan kişidir.
anketin zamanı ve içeriği konusunda dürüst olan anketörlere karşı sergilenen tavır onları sahtekarlığa doğru itsede mesleğini düzgün şekilde yapanların anketöre olan olumsuz bakışı yokedebileceğini umuyorum.
kimlere nelerini vermiş insanların bu emekçi tayfaya birkaç dakika ayırmamalarıda kınanası bir durumdur ayrıca..
Anketörlerden kaçmayı anlatan bir film olsa şöyle bir sahnenin çekilmesi olası olurdu;
istiklal caddesinin girişi, bir kaç adım sonra anketörler avını beklercesine pusuya yatmış çiftimizi yakalamaya çalışıyor. çok iyi bir plan yapılmalı ve anketörlere yakalanmadan bu zorlu yolu tamamlamak gerekli. Daha uzaktan kendilerini belli eden yeşil renkli yelekleriyle "greenpeace'e katılmak ister misin"ciler, bir yanda bağırarak bir derneğin çıkardığı dergi ve yahut gazeteyi satmaya çalışan gençler ve kalemleri hazır durumda bekleyen anketörlerle sarılmıştır etrafları.
f:faruk
r:rukiye
a:anketör

f-rukiye biraz hızlı yürü,bak anketçiler peşimizde!
a-anketçi değil beyefendi anketör.. ben anketörüm.
f-rukiye sen koş beni yakaladı. Bensiz devam etmen lazım rukiye.
rukiye arkasına bakar acı dolu bir yüzle
r-farrukkk!! hayıır!
f-rukiye koş dedim ya. Benim için çok geç artık bari sen yakalanma.
a-abartmadınız, alt tarafı iki soru soracaktım.
f-euh.. seni.. seviyorum... rukiye..elveda...
a-aman ya yapmıyorum kardeşim sana anket git yahu.
çatır çutur anket yapan yazardır.

anketist olarak da bilinirler.
hiçbir şey alıp satmadığı için vatandaşa anlamsız gelen, rica minnetten ezilip büzülen kişi.
cebinde parası olmayan, iş arayıp bulamayan, akşam eve ekmek götürememekten bunalan, sayfalarca soruları sormak için ayna karşısında prova yapan kişi yada kişiler.
(bkz: kolay gelsin)
aslında en kebap işlerden biridir. bugün birçok firma, anket başına 1 tl vermekte. anketör insanı, günde ortalama 50 anket yapsa ayda 10 gün yatmasına rağmen 1000 lira civarında bir kazanç elde edebilir.
çok fazla bilgim olmadığı için maaş konusunda tam kestirme yapamadım. (bkz: hesaplayan adamlar) bildiğim kesin olan tek şey ise, anketi düzenleyen çok büyük bir firma değilse anketörlere ödeme konusunda sorun çıkartacakları.
güncel Önemli Başlıklar