1. 1.
  güvenilir, yakışıklı, adam gibi adamdır. genelde takım elbiseyle anılan bu güruh başkentli olmanın verdiği hissiyati dış görünümüyle birleştirme eğilimindedir. erkek adamın hangi şehirden olduğu farketmez ama ankara kökenli olmak aksesuar hatta etikettir.

  (bkz: anket değildir)
  4 -6 ... scarface
 2. 2.
  ankara simidi gibi çıtır, ankara koyunu gibi yumuşaktırlar. *** *
  4 ... arabaciarabayatasget
 3. 3.
  sivasın, istanbulun, izmirin erkeklerinden farklı yada özel bir şeyi olmadığı kanaatinde olduğum erkeklerdir.
  1 -1 ... meaningofthelife
 4. 4.
  diskoya takım elbise ile giden, hatta takım elbiseyle içip dans eden tipler görürseniz bunlar ankaralıdır.
  2 ... fashiondesigner
 5. 5.
  devlette çalışan kötü erkeklerdir.*
  2 -1 ... yasakani
 6. 6.
  (bkz: ankara erkeği)
  1 ... scarface
 7. 7.
  iç anadolu insanının neredeyse tüm özelliklerine sahiptirler. biraz mafyavari tipleri vardır. ister devlet memuru olsunlar isterse kaporta ustası takım elbise ile gezmeyi severler. hepsinin ortak özellikleri alemci olmalarıdır. ankara oyun havalarına dayanamazlar hemen oynamaya başlarlar. delikalı yanları hep ağır basar, sevecekse sever, sevmiyorsa da açık açık söyler. kavgacıdırlar ufak bir şeyde hemen parlarlar, "la" "bebe" "mal" cümle içinde en çok kullandıkları kelimelerdir. her memlekette olduğu gibi ankaralı erkeklerinde bozuk modelleri vardır lakin diğer coğrafyalara nazaran azdır burada. racon keser gibi konuşurlar bazen, fakat konuşma şekilleri böyle olduğu için yanlış anlaşılmamalıdır. pavyon kültürüne sonuna kadar hakimdir. rus kadınları halen en çok sevdiği şeydir.
  3 -1 ... nvrs
 8. 8.
  kendini ankara'ya ait hisseden, orda doğmuş ya da doğmamış olması ile bağlantı bulunmayan erkekler. ankaralı kızların muhtemel kısmetleri.
  1 ... tata
 9. 9.
  bir ilimizde yaşayan ya da memleketi orası olan erkeklerdir*.

  şöyleleri de mevcuttur:

  (bkz: adanalı erkekler)
  (bkz: adıyamanlı erkekler)
  (bkz: afyonkarahisarlı erkekler)
  (bkz: ağrılı erkekler)
  (bkz: amasyalı erkekler)
  (bkz: antalyalı erkekler)
  (bkz: artvinli erkekler)
  (bkz: aydınlı erkekler)
  (bkz: balıkesirli erkekler)
  (bkz: bingöllü erkekler)
  (bkz: bitlisli erkekler)

  (bkz: gümüşhaneli erkekler)

  (bkz: kahramanmaraşlı erkekler)

  (bkz: vanlı erkekler)
  (bkz: yozgatlı erkekler)
  (bkz: zonguldaklı erkekler)

  bonus:

  (bkz: beytüşşebablı erkekler)
  (bkz: şereflikoçhisarlı erkekler)
  (bkz: çemişkezekli erkekler)
  1 ... javelin
 10. 10.
  Benim yaşadığım çevrede ve köken olarakda hakiki ankaralı olan üç tip erkek vardır bir kısım kızılcahaman akdoğan ve devamında gelen belde kökenli olanlardır. türkçe'yi yutarak kunaşmayı severler ve genelde geri çekil, benden uzak dur gibi terimleri trakyalılarda olduğu gibi get, ez gibi kısaltmalara giderler ama bunu mümkün oldukça kısık sesle karşıya duyurmaya çalışırlar. yapı itibari ile minyatür tiplilerdir ve oruç gazi ile girişleri olmuştur.

  ikinci tip ise eskilerden kalma yenimahalleli* erkek tipidir. eski memur kesimi ve büyük çiftçi kesimi yani orta direk ve onun bir üst kesmi oturduğu zamanlardan gelen. Eski türkçe'yi ve resmi dili kullanmaktan zevk alan ve giyimine özen gösteren tiplerdir. Bütün bir mahalle birbirini tanır ve o mahalleye yeni bir aile dışardan gelse bile lehçesi düzelir diye efsanelerde dolaşır.

  üçüncü tip ise bürokrat ve zengin kesimin bulunduğu zamanın buğday fabrikaları sahipleri bahariyeciler ve eski ulus çarşısı dükkan esnaflarının oturduğu tabanda yayınlmış olan çankaya tipi erkekler gelir. bunlardan zaten söz etmeye gerek yoktur. neyi ne yapacağını çok iyi bilen ve özellikle çarşı esnaf kökenli olanların çok zehir ve muhabbeti zevklidir, oturup bir gün boyunca dinlenilir.

  Anlatılan bunlardır. özellikle bu üç tipi durmadan anan teyzelerimiz amcalarımızdır. ama sonradan birkaç abimize para kazndırmak için yapılan olaylar ve askerler* her şehirde olduğu gibi çeşitleri yıkmış sorumsuz ya kaldırımın sağında solunda oturup kendini farklı hissetmeye çalışan yada durmadan eli götü oynayan, bir kızın yanına kafasını sallayarak gidip ve onu götürene kadar kafasını sallamaya devam eden ankaralı olduklarına inanmadıklarım insanlarla doldu taştı fışkırıyor.

  Ama büyüklerim dediği tek bir şey vardır. "düzgün türkçe konuşamayan birisi ankaralı olamaz." derler. bu lafı duyduktan sonra zaten bu gelenlerin nerden geldiği çok açık ortadadır.
  1 ... suran