1. 1.
  1402 de gerceklesmis savastır, savastan once yıldırım beyazıt ve timur'un birbirlerine uyusturucu ve kadın elbisesi gönderdikleri soylenir, beyliklerin osmanlı ordusunu terk edip timur'un tarafına gecmesi sonucu kaybedilmiştir, ayrıca yıldırım beyazıt'ın bu savasta esir dusmesi uzerine yuzugunde bulunan zehiri içip intihar ettigi soylenir.
  3 -1 ... dopdop
 2. 2.
  'dünyanın kaderi bir topalla bir köre kaldı' sözü burdan süzülerek gelir. bu 90 karakter sınır çok anlamsız!!!!
  4 -1 ... suvari
 3. 3.
  Asya steplerinin hakimi , cihangir timur han ile osmanlı hanedanlığı arasında gerçekleşen karizma savaşıdır. Gerek hammer olsun gerek diğer kaynaklardan olsun alınan bilgilere göre Timurun ordusu 800.000 mevcutlu dünyanın en büyük ordusudur. Bunlardan 400.000 bini steplerde sürekli hareket halinde yetişmişlerdir. Her türlü hava şartlarında savaşmışlar çinlinin topunu persin filini hindunun ineklerini alıp savaş alanına gelmiştir. Osmanlı ordusu yıldırım beyazid idaresinde aşırı disiplini ateş gücü ile ön plana çıkmasına rağmen nüfuzu 90.000 osmanlı 15.000 karesi, teke birlikleri , 20.000 stefan lazaroviç sırp birlikleri ile birlikte 125.000 civarında idi. Dünya tarihinin en büyük 5 meydan savaşından biri olarak kayıtlara geçmiştir.
  2 ... exoudussian
 4. 4.
  - cok kanli bir savasti, atlilar hucum sesleriyle saldirmaya basladilar, cocuklar agliyordu.
  + cocuklarin ne isi var orada?
  - ben de oyle dedim cocuklarin ne isi var orada?
  + cekin cocuklari oradan!

  replikleriyle aklima kazinmis savas.
  16 -3 ... sivrisinek
 5. 5.
  Timur Han, savaştan sonra yıldırım bayezid i iyi karşıladı ve tesellide bulundu. Bir Osmanlı padişahına yaraşır şekilde, izzet ve ikramda bulundu. Timur'un, Yıldırım Bayezid Han'a iyi davranmadığı iddiaları uydurmadır. Ancak, esaret zilletini çekemeyen Yıldırım Bayezid Han, kederinden ve nefes darlığından kırk dört yaşında vefat etti. Timur Han, ölüm haberini alınca; "Yazık oldu, büyük bir mücahid kaybettik" demekten kendini alamamıştır.

  Ankara Savaşı, Orta Çağ'ın en büyük meydan muharebesidir. iki yüz binden fazla Türk askeri, birbiri ile savaşmıştır. Anadolu topraklarında iki Müslüman devlet arasında yapılmış olan büyük meydan muharebelerindendir.* Ankara Savaşının önemli neticeleri arasında; Anadolu Türk birliğinin parçalanması, Bizans ve istanbul fethinin elli yıl daha uzaması ve Osmanlı Devleti'nin gelişmesinin en azından yarim asırdan daha fazla gecikmesi sayılabilir.

  Timur Han, Ankara Savaşında kırk bine yakın zayiat vermiştir. Halbuki o, bu muharebeye kadar altı binden fazla kayıp vermemişti. Buna, Osmanlı ordusundaki sevk ve idarenin mükemmeliyeti sebep olmuştur. Bazı tarihçiler, Yıldırım Bayezid Han ile savaştığı için Timur Han'ı haksız olarak kötülemekte, harp sahasında olanları, zulüm ve ortalığı kana boyamak şeklinde bildirmektedir. Halbuki bunun iki devlet arasında bir hâkimiyet savaşı olduğu unutulmamalı, bu savaş, tarafsız bir şekilde ele alınıp değerlendirilmelidir.
  4 ... serander
 6. 6.
  Timur devleti osmanlı topraklarına göz koyduğu sırada savaşı yapmak için bir neden arıyordu.Timur'un zulümünden kaçan 2 kralın osmanlıya sığınması ve 2 kralı timur'un geri istemesi üzerine bu teklifi reddeden yıldırım beyazit ve timur arasında savaş çıktı.Savaşı timur kazandı.Bu savaş yukarıdad belirtildiği gibi 11 yıllık fetret devri ve osmanlı'nın ilerlemesinin yavaşlamasına yol açtı.Bu yüzden tarihimizde kötü iz bırakmış savaşların başındadır...
  -6 ... indiana_jones
 7. 7.
  çubuk ovasında yapılmıştır. timur, savaşı kazanmasını, ormana gizleyip savaşın en kızgın anında çıkardığı fillerine borçlu sayılır.
  1 ... ciplak turnagagasi
 8. 8.
  kazanmak üzereyken kaybettiğimiz savaş. timur ankara'da ormana filleri sokup savaşın akışını değiştirmiştir.
  -2 ... unique270
 9. 9.
  yıldırım beyazıt ile timur arasında 1402 yılında yapılan savaştır. timur kazanmıştır.
  ... tatligol
 10. 10.
  (bkz: fetret devri)
  1 ... aci biber