bugün

ankara'da yaşayanları perişan eden uygulama. söylenenlere göre; şu anda 3 aylık su var. ağustos 1 den itibaren yarım günlük su kesintileri olacak.bu kesintilerin 2 günde 1 yapılacağı açıklandı. böylece 8 ay su yetecekmiş.

çaylaklıktan gelen edit: yahu dostlar neden hemen kötülediniz, melih gökçek denilen şahıs öyle söylemişti, fikrini değiştiriyorsa benim suçum ne?*
şehirdeki her meydana fıskıyeli havuz koymak, yapılan bütün alt geçitlere yağmur suyu dolması, yapay göletler inşa edip parklar ve bahçeler düzenlemek ve yağmur duasına çıkmaktan sonra yapılması gereken zorunlu eylem.

ankara fen işleri genel müdürlüğünün bilimsel bakış açısı ile uçarı melih gökçek projelerinin birleşmesiyle ankara susuz kalmıştır.

bunun sorumlusu, yine seçim döneminde bu uçarılıklara karşı çıkmadan oy veren seçmendir.*

sen git polatlıya yakın bir yere çukur kaz, sonra içini su ile doldur, sonra ortasından şehirler arası yol geçir en son gelip "suyumuz bitti." de.

çok afedersiniz ama malesef: (bkz: bi siktir git bir çay koy ya) (bkz: melih gökçek istifa)
ankara halkını susuzluktan fır fır döndüreceği aşikârdır. lâkin bidon satan abîlerimiz buna pek bir sevinmiş. yapılan bir röportajdan;

+efendim su kesintileri satışlarınıza nasıl bir etki yaptı?
-valla abla ben şu üç gün içerisinde bir aylık satış yaptım, çok iyi oldu bizim için.
+peki kesintilerin olmamasını ister miydiniz?
-yok canım, böyle çok iyi. yani kesilmesi bizim yararımıza.
(ne de olsa fırsatçı insanlarız biz, nerden ne sağ(la)sak kâr)

şeklinde konuşmuştur. tablo pek iç açıcı değil. bidon satıcısına hak vermek lazım mı tartışılır. o da geçimini bundan sağlıyor. ama tabii ki bidon satıcısının yaptığı satışların binlerce katını yapacak şirketler de var, peki onlara ne demeli.

netice itibariyle hemen bir yağmur duası işine girmeli ankara halkı. sanırım başını da melih gökçek çekerse vicdanı(!) için iyi olacaktır. ayrıca ankara'da okulların bir ay geç açılması için teklifte bulunulmuş.
bizim apartmandaki kadın modelinden ankara'da da bulunuyorsa suların kesilmesi çok büyük bir hatadır, hep akmalıdır sular. zira bizim apartmandaki teyzeler 3 günlük depoyu suyun kesileceğini öğrendikleri andan itibaren 2 saatte kurutma kapasitesine sahiptirler. küvetleri dolduruyorlarmış, yeni su geldikçe de boşaltıp tekrar dolduruyorlarmış. bu arada devamlı çamaşır yıkayıp, duş alıyorlarmış. sonra da "yaaa ya tabi hepimiz duyarlı olmalıyız" diyorlar utanmadan. oysa kapıcımızın dediği gibi "insan sırf terlediği için banyo yapar mı?" biraz duyarlı olmak lazım.
bugün tv'de gördüğüm kadarıyla 2 gün ara ile 2'şer gün şeklinde uygulanacak kesintilermiş. yni 2 gün boyunca suyu akacak ankaralıların, takip eden 2 gün kesilecek, ardından yine 2 gün akacak, vs. melih gökçek'in yalancısıyım vallahi, eli vanada suyu kesecek şahıs değilim.
ardından, abb'nin meb'ye okulların bir ay geç açılmasını teklif ettiği vahim durum.
i. melih gökçek'in şimdi de su ve bidon satıcılarıyla hidroforcuları zengin etmeye yönelik çabasıdır. 2 gün su vermeyip 1 gün su verilmesini, üst katlara su pompalamanın zor olduğu şeklinde açıklamışlardır. iyi de, o bir gündeki yüklenmeyi, herkesin banyo yapıp, çamasır bulasık yıkamasını, temizlik yapmasını -hele ki halı yıkama meraklısı teyzelerin toplu eylemlerini- hiç hesaba katmıyorsunuz galiba.

(bkz: bir su cenneti olarak ankara) ****

(bkz: akılsız seçmenlerin cezasını tüm ankara çeker)
sorumlusu melih gökçek tir. bu yüzden melih gökçek bir an önce gitsin diye suyu bolca harcamalı, bahçelerimizi futursuzca sulamalı, balkonlarımızı gün aşırı yıkamalı, her gün mutlaka duş almalı ve diğer birçok mal hareketi utanmadan sergilemeliyiz. melih gökçek gidince yağmur yağacak, bütün dertler çözülecek çünkü.
http://www.haberler.com/b...-gun-su-kesintisi-haberi/

Melih Gökçek, boru hattının her iki bölgeye de su verdiği Kardelen, Kent-Kop, Uğur Mumcu ve Batı Sitesi mahallesinde su kesintisi olmayacağını belirtti...

sevinsem mi üzülsem mi bilemedim şimdi.
su kesintisinin yaşanmayacağı kardelen mahallesinde ikamet ettiğim için ve okulum odtü'nün suyunu kendi gölü eymir'den getireceği için çok çok az sayıdaki bendeniz gibileri etkilemeyecek durum.

ama ben gene de, tıpkı mağdur üçte birlik kesim gibi, son 2004 yerel seçiminde i. melih gökçek'e %66 oy veren insanların annelerine saygı ve sevgilerimi iletmek istiyorum.

edit: * i. melih gökçek sesimi duyup, hem odtü rektörüne suyu kestirdi, hem de mahallenin suyunu kesti. i. melih gökçek'in ve i. melih gökçek'i sevenlerin annelerine tekrar saygı ve sevgilerimi bütün içtenliğimle gönderiyorum. dibine kadar..
ankarada okulların 1 ay geç açılmasına neden olabilecek durum.
i.* melih gokcek'in orjinal projelerinden biri. ya da diger orjinal projelerinin getirisi/goturusu.** -ki dunyanin baska hicbir yerinde baska hic kimse karasal iklimi akdeniz iklimi'ne cevirmeye calismamistir.-

yalniz alakali/alakasiz olarak bi' de kafama takilan su var; okullarin bir ay gec acilma ihtimali.. n'alakasi var kardesim? "oortmenim sular kesikti calisamadim" yalaninin gercek olma ihtimalinden mi korkuyoruz?

yoksa yoksa? bu iki ay icinde ataturk ilke ve inkilaplari, ataturk'un hayati, milli bayramlar ve kurtulus savasi mufredattan cikarilacak da yolunu mu yapiyoruz? bilemedim simdi..
bidon piyasasında arz talep dengesinin bozulmasına yol açan olaydır.
okuyun okutturun;
(bkz: gokcek ankara yi susuz birakti)
olay bu duruma gelene kadar uzmanlar tarafından sürekli uyarılan, lakin hiç birisini dinlemeyen i.melih gökçek'in sorumsuzluğunun sonucudur.

i.melih gökçek'nin aklı yumurta kapıya gelince başına gelmiştir.
5 ay kadar süreceği söylenen, şimdiden sen şu kadar bidon aldın, ben bukadar aldım tarzında söylemleri ve peşi sıra gelen tartışmaları da başlatmış olan olaydır. su sıkıntısını bu boyuta getirene kadar en başında önlem almayıp azimle barajların boşalmasını bekleyen sorumluların marifetidir aslında bu kesinti.
(bkz: küresel ısınma)
(bkz: kyoto protokolü)
mayıs ayından bu yana belli olan bir gerçeği göz ardı eden ve sadece kendi oy kapasitesini düşünen i. melih gökçek in son bombası. mayıs ayından beri her türlü televizyonda yaza suyunuz kalmayacak duyuruları yapılıyor ama oy kaygısı her şeyin üstünde olduğu için belediye tarafından hiç bir önlem alınmıyor. bari o kadar müslümansınız zamanında yaptığınız gibi yağmur duasına çıkın. o kadar içiniz temiz, alnınız ak ve bugün nur çintay ın gül e yazdığı gibi sevgi pıtırcığı insanlarsınız ya. hem uzantılarınız da cennet arazi satıyorlardı bir zamanlar. bari duaya çıkardınız kesin kabuldu şimdiye bütün dualar.bu sıcakta, 40 dereceyi geçerken sıcaklık, tansiyon hastası olan ne yapacak? kalp hastaları ne yapacak? peki baş ağrısına soğuk sudan başka bir çözümünüz var mı? sıcakta insanlar kokmaz mı? sıcakta hastalıklar artmaz mı? peki sıcakta insanların sinir kat sayısı artmaz mı? peki siz mayıstan beri bunu bildiğiniz halde neden ağustosta 2 güne bir kesiyorsunuz suları? neden mayıstan beri düzgün bir program uygulamadınız? madem suyumuz bu kadar az neden ankaradaki bütün fıskıyeler fıldır fıldır çalışmaya devam ediyor?
"şimdi kardelen mahallesinde oturmak vardı" şeklinde düşündüren...

ankara'ya su veren iki temel boru vardır. bu borulardaki su akışı 2'şer gün olmak üzere periyodik olarak kesilecek, bir diğer deyişle iki bölgeye ayrılan ankara'Da bir tarafta su akarken diğer tarafta akmayacaktır.

yalnız kardelen mahallesinin altında bu borular kesiştiği için bu bölgede sular hiç kesilmeyecekmiş. diğer sÂkinler içinse;

(bkz: hidrofor)
http://www.aski.gov.tr/kesinti_programi2.htm adresinde kesinti listeleri ve harita yayınlanmıştır.Ancak harita ve liste arasındaki uyumsuzluklar dikkat çekmektedir.
emlakçıların bile bidon satmasına sebep olan olay.
ayrıca ev alırken apartmanın su deposunun olup olmadığı da ev arama kriterlerine eklenmiştir.
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulların bir ay geç açılmasını gündeme taşımış olan ve bizzat gerekli önlemleri zamanında almayarak şehir insanlarını eğitim , sağlık , ulaşım hizmetleri konusunda sürekli olarak kısıtlayan bir belediye başkanının küresel ısınma gibi tehlikeli bir bilimsel gerçeklik karşısında çözümleri Allah'a havale etmesi neticesinde çeşitli sağlık problemlerine ve diğer kamu hizmetlerinde özel şirketlerin karına yönelik uygulamaları dayatacak olan bir olaydır.
ankara ahalisini daha tedbirli, daha tutumlu, daha bilincli olmaya forse edecek bir uygulama mı yoksa bu seklinde üzerine komplo teorisi ürettigim uygulama. eger teorim dogruysa susuzluk, kuresel ısınma gibi sorunları sokaktaki adamın bilincine kazıyarak cok efektif bi cozum bulunmus olur. (bkz: i melih gokcek) ten o sekilde bi öngörü beklemiyorum, bekleyemiyorum lakin.

edit: hani su var da angaralı akıllansın diye mi vermiyolar diye dusunuyorum
gece yarisi olmadan baslamıstir. üstelik daha once su kesintisinin olmayacagi acıklanan, bu nedenle gerekli tedbirleri almayan Kardelen, Kent-Kop, Uğur Mumcu ve Batı Sitesi mahallelerinde de kesinti başlamıstır.

hayırlı olsun...
daha önceden belli olan su kıtlığını, son damla kullanılana kadar bekleyip, barajlardaki suyun %3'ün altına düşmesinden sonra tedbir almayı gerek duyan * büyükşehir belediye başkanın yaptığı uygulama. an itibariyle 2 gün sonra etkilenecek bölgede susuz bırakılmıştır. dört gün susuz kalınırsa şaşırılmayacak * * *
tasarrufa falan neden olmayan olay. çünkü herkes zaten kullanacağından daha fazla suyu depoluyor. üstüne su kesilecek diye ev ahalisi banyosunu da yapıyor, traşını da oluyor, balkonunu da, tuvaletini de, banyosunu da yıkıyor. insanları sıkıntıya sokmaktan başka bir işe yaramıyor. en başından yapılması gereken, aylar öncesinden * bütün ankara da sadece gece yarısından sabahın erken saatlerine kadar kesintiye gitmek olabilirdi. böylece hiç değilse kaçaktan, sızıntı dan doğan su kaybı önlenirdi. yağmur bombası teknolojileri de çok gelişti bu arada. belediye sana diyorum. açın vanaları yahu, yettiği kadar artık. * *
güncel Önemli Başlıklar